NOWY NUMER
Styczniowe „Dobre Wnętrze” zabiera Czytelników w Alpy, gdzie rzeźbiarz i projektant Othmar Prenner dokonał spektakularnej metamorfozy wiejskiej chaty oraz do Szwecji, gdzie wszystko bywa czarno-białe. Mamy też modern retro po warszawsku, mnóstwo dekoracji, wyrafinowany design w strefie umywalki i kuchnie na rodzinne gotowanie. A na stronach ekstra, które tym razem są wyjątkowo niegrzeczne: promujemy zły smak w architekturze, z Sylwią Najsztub rozmawiamy o zwierzęcych instynktach, wspominamy wagarowicza Helmuta Newtona i na koniec drwimy z ducha czasu, wracając do analogowych kalendarzy.
Wyobraźmy sobie święta na lodowcu. Zmrożony śnieg na stokach Alp skrzy się i skrzypi, mróz maluje na szybie gwiazdki, stado kozic wyłoniło się z chmur. Wigilijny stół niech będzie makietą zimowej szczęśliwości, w dole przepaść świata ciemna.
Wejdźmy w nowy rok z przytupem i podniesioną głową! Energetyczny kolor, dowcipne projekty, seksowna sukienka zamiast dresu. Zimowe, ostre słońce daje nadzieję na lepsze czasy i ożywione życie towarzyskie. Już niedługo!
Prosto z miasta w zachodniej Holandii pochodzi porcelana zdobiona charakterystycznymi niebieskimi motywami. W XVII wieku były to kwiaty i ptaki. Dziś po talerzach szusują narciarze.
Niepotrzebne nam złote bombki, brokat i obcasy. Przydadzą się za to siekiera i rękawiczki. A gdy wrócimy do domu, zziębnięci, lecz szczęśliwi, grzane wino będzie już czekać.
Nie przywiązuje wagi do rzeczy nieistotnych. Miłość, rodzina, górska pasja są dla niego najważniejsze. W projektowaniu nie podąża za trendami. Przedkłada rozwiązania i formy ponadczasowe nad modne. Prowadzi wykłady i bierze udział w wystawach w Polsce i m.in. Nowym Jorku, Dubaju, Mediolanie.
Rzeźbiarz i projektant Othmar Prenner po dwudziestu latach spędzonych w Monachium i Nowym Jorku wrócił w rodzinne strony, gdzie jako dziecko pasał krowy na alpejskich stokach.
Płomieniste kolory jesiennych gór, siła węźlastych spracowanych rąk, delikatność mgieł zasnuwających dolinę. To wszystko jest w tym wnętrzu, które jego autor definiuje jako kwintesencję elegancji ubóstwa.
Załogę tego mieszkania stanowią Gabriela, Marcin, Kalina i Jeremi. Żyją w otoczeniu różu, złota i tropikalnych roślin, wbrew utartym przekonaniom o tym, czego czteroosobowa rodzina potrzebuje we wnętrzach. I są bardzo szczęśliwi!
Krągłości wnętrze zawdzięcza modernistycznej architekturze warszawskiego Mokotowa, podobnie kanelury. Pudrowy róż i złoto – zamiłowaniu pani domu do kosmetyków i biżuterii.
Jeśli chodzi o święta, Josephine Ekström, stylistka i projektantka wnętrz, jest tradycjonalistką. Swój dom – willę z lat 20. XX w. w niewielkim miasteczku w Skanii – udekorowała w tym roku świerczyną i bombkami w kolorach szampana, różu i brzoskwini. Ze skandynawskim umiarem.
Choinka jak młoda panna, która dopiero przeczuwa uniesienia, jakie jej przyniesie przyszłość. Sofa czule biorąca domowników w objęcia. I bombki nakrapiane jak przepiórcze jaja. Czego chcieć więcej?
Sheila i Marek dużo podróżują, ale Łódź wywarła na nich takie wrażenie, że postanowili zostać w niej na dłużej. W przytulnym apartamencie w śródmieściu zaprojektowanym przez 3XEL Architekci znaleźli swój azyl.
Nie w ciemnym kącie i nie podpierając smętnie ścianę. Stołki i taborety wychodzą z cienia: pomogą małym kucharzom przygotować świąteczne potrawy, dadzą oparcie zmęczonym nogom, a niesfornym nocnym markom pozwolą znaleźć ukryte wysoko słodkości.
Wieczerza wigilijna w okrojonym składzie ma także dobre strony. Na stole pozostanie więcej miejsca na cudowne dekoracje: kwiaty, gałązki, stroiki, świece i ceramiczne jelonki. Wszystkiego pięknego w te dziwne święta!
Smog za oknem, w domu tłum – świat się dusi! Na szczęście problemy mobilizują projektantów. W jaki sposób możemy sobie pomóc dziś, a co oczyści atmosferę w naszych domach w przyszłości?
Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje. Postmodernizm w architekturze budzi skrajne emocje. Niektóre kraje, jak Wielka Brytania czy Holandia, chronią swoje barwne, wesołe hybrydy. Czy polskiemu dziedzictwu nie przydałoby się wreszcie trochę humoru i witalności?
Nieoczekiwane doświadczenie przymusowego zamknięcia w domach i ograniczenie kontaktów społecznych skłoniło nas do refleksji nad tym, jak wygląda życie naszych czworonożnych przyjaciół. O życiu człowieka i psa pod wspólnym dachem rozmawiamy z behawiorystką Sylwią Najsztub.
Helmut Newton mówił o sobie, że jest niegrzecznym chłopcem, który wyrósł na anarchistę. W filmie „Piękno i bestia” w reżyserii Gero von Boehma i na toruńskiej wystawie „Lubię silne kobiety” poznajemy wybitnego fotografa i mężczyznę, który – jak twierdził – kochał kobiety najbardziej na świecie.
Aplikacje, przypomnienia, powiadomienia. Dzwonki, melodyjki, sygnały. Wycisz, odrzuć, zapomnij! Wszystkim opętanym Androidem proponujemy odwyk, egzorcyzmy i kalendarz analogowy.
Prawie każdy ma w pamięci jakąś kuchnię – mamy, babci albo cioci – w której lepiło się najlepsze pierogi i odbywało najważniejsze rozmowy. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię nowoczesną, a przy tym ciepłą, bezpieczną i tętniącą życiem – taką w sam raz na duże rodzinne gotowanie.
Wygląda na to, że drugą stroną home office jest home cooking. Gdy możliwości wyjścia na miasto są ograniczone, chętniej gotujemy. Wspólne pieczenie pizzy czy wałkowanie makaronu może być świetną zabawą i sposobem na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. Jak zadbać, żeby kuchnia była gotowa na takie wyzwania?
Łuski lśnią w blasku świec, a makrela z półmiska łypie okiem do śledzia pod pierzynką. Parada płetw i ogonów na świątecznym stole ma w sobie magię spotkania ze Złotą Rybką. Czy spełnią się życzenia? Co zapewni uśmiech fortuny: łuska wigilijnego karpia ukryta w portfelu czy wizerunek karpia koi?
Pieczenie ciasteczek z dziećmi, pogaduszki z przyjaciółmi, spojrzenia pełne miłości ponad gotującym się dla całej rodziny obiadem. Producenci wyposażenia kuchennego robią wszystko, by te chwile były jeszcze milsze.
Widujemy ją często, choć nie zawsze poświęcamy jej równie dużo uwagi. Jej niedoskonałości i braki odczuwamy jednak codziennie. Jak zaaranżować strefę umywalki, by była i funkcjonalna, i piękna? Na to pytanie odpowiadamy wspólnie z architekt Anną Koszelą. Przedstawiamy też kilka inspirujących aranżacji. Zapraszamy!
Jeśli chodzi o materiały, kolory i styl, możliwości jest tak wiele, że warto pozostać w zgodzie z własnymi preferencjami i zachować spójność z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Funkcjonalność najlepiej oddać w ręce fachowców i postawić na dobry projekt.
Czarny chrom czy pudrowe pastele? Wystarczy wybrać styl i kolorystykę, a potem skorzystać z oferty producentów, którzy coraz częściej proponują kompleksowe rozwiązania do łazienek. I wszystkie elementy do siebie pasują!
Jest bardzo klasyczny i spokojny, daje poczucie stabilnego fundamentu, wycisza. Przypomina niczym nieograniczone, sugestywne niebo po zmroku albo niezmąconą powierzchnię oceanu. Classic Blue świetnie łączy się z różnymi kolorami i choć rok 2020 już mija, to ponadczasowa ciemnoniebieska tonacja zawsze się sprawdzi.
Regał wysoki, niski, stolik, krzesło, lampa, ceramika. Tymi rzeczami można urządzić cały pokój. Każda z osobna ucieszy obdarowanego. Nasz pomysł na święta i nowy rok: nie kupujmy w prezencie durnostojek i gadżetów, tylko coś praktycznego i #wspierajmypolskiemarki.
5 listopada w Warszawie odbyła się zdalna konferencja Well-being Design 2020 poświęcona rozwiązaniom w architekturze i wzornictwie, które sprzyjają środowisku naturalnemu oraz psychicznemu i fizycznemu dobrostanowi człowieka. Widzowie dopisali, o czym świadczy ponad 1800 odtworzeń streamingu na żywo. W wykładach i dyskusjach panelowych wzięli udział architekci, projektanci, eksperci czołowych firm w branży wnętrzarskiej, psycholog biznesu i sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Rozmowy o architekturze wnętrz, wzornictwie, sztuce. O tym, co w naszych domach jest luksusem i co nas uszczęśliwia.
W tym roku plebiscyt Design dla Konesera miał nową formułę – część produktów nominowała redakcja, pozostałe – rekomendacje – to zgłoszenia producentów i dystrybutorów. Niezmiennie jednak o przyznaniu nagród za najlepszy design decydowali Czytelnicy i Jurorzy „Dobrego Wnętrza”. Statuetka w tegorocznej edycji nawiązuje formą do struktur lodowych i ośnieżonych górskich turni. Prototyp został wykonany na drukarce 3D, ale ostateczny materiał to biała, nieszkliwiona porcelana angielska bone china przygotowana według receptury z XVIII w. Autor, Bartek Mejor, jako projektant współpracuje z portugalską marką Vista Alegre. Pracował też jako konsultant dla marek Wedgwood i Royal Doulton. Autorskie obiekty Mejora prezentowane były m.in. w Muzeum Narodowym w Moskwie oraz na wystawach w Londynie, Mediolanie i Hongkongu.
Czyste powietrze zapewnią oczyszczacze, odświeżone ubrania - szafa parowa. Kawę zaserwuje wielofunkcyjny ekspres. A nad wszystkim czuwać będzie centrala inteligentnego domu.
Święta po polsku czy scandi flow? A może czekając na gwiazdkę, połączyć tradycje?
Króluje tu dotyk: chłodnego riolitu, splątanej, kudłatej wełny, otworów po pęcherzykach wulkanicznego tufu.
Połączenie dwóch funkcji – gotowania i pochłaniania oparów – w jednym urządzeniu daje zupełnie nową jakość zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki oraz możliwości aranżacyjnych. Systemy zintegrowane Falmec zmieniają spojrzenie na kuchnię.
Innowacyjny panel AI Control w nowych pralkach i suszarkach marki Samsung dopasowuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników. Obsługa urządzeń jest wygodniejsza i zajmuje mniej czasu.
Pierz raz w tygodniu, odświeżaj i dezynfekuj codziennie – ta prosta zasada łączy troskę o zdrowie z dbałością o ubrania. Wcielić ją w czyn pozwala zestaw trzech urządzeń: pralka, suszarka i szafa parowa.
Surowy beton. Szlachetna miedź. Wzór drewna z wyraźną fakturą albo z lustrzanym połyskiem. A do tego dopracowany detal w matowej czerni – ościeżnice, ramki przeszkleń, a nawet obrzeża skrzydeł i zamki. Nowe linie drzwi DRE uwodzą współczesną elegancją.
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum