NOWY NUMER
Oddajemy w Wasze ręce grudniowe „Dobre Wnętrze”, a w nim m.in: dom w Sydney, który powstał z przebudowy zabytkowej fabryki kapeluszy (jest tu basen na dachu, przez który słońce prześwieca do kuchni!), mieszkanie w poznańskiej kamienicy w ujęciu czarno-białym z barwnymi akcentami oraz zjawiskowy apartament w Krakowie, w połowie glamour (złoto, plusze, bogactwo form), w połowie minimalistyczny (idealnie gładka biel). A poza tym: sypialnia na receptę, czyli o tym jak stylowo urządzić miejsce do wypoczynku, by sen był zdrowy, a poranek przynosił estetyczne rozbudzenie, łazienka funkcjonalna i dekoracyjna oraz drewno w kuchni. Na deser 15 stron ekstra do poczytania: wywiad z artystką Anką Mierzejewską, rozważania o brutalizmie w architekturze i jego wielkim powrocie, rozmowa o języku w sztuce i nie tylko, a także o tym jak mieszkający w Polsce obcokrajowcy dekorują domy na święta.
Dosyć oszukiwania, że pucołowate aniołki z polietylenu są dla córeczki, a tandetny mikołaj dla synka! Migające girlandy też sobie odpuśćmy, to kaprys. Może w tym roku Boże Narodzenie urządzimy w dobrym guście? Zachowamy rozsądek i umiar. Zrezygnujemy z plastikowych toreb i wstążek, z niepotrzebnych dekoracji, które za tydzień i tak wylądują w koszu. Zróbmy sobie taki prezent. I światu też.
Chociaż wygląda jak łobuz, jest łagodny niczym baranek. Kocha waszego chihuahuę i z łezką w oku wspomina czasy, gdy był frontmanem w szkolnym zespole grunge.
Miała być skromna, gospodarna. Lecz los bywa przewrotny. Jej nie uszczęśliwisz robotem kuchennym. Przygotuj się więc do Gwiazdki zawczasu. Kryształy, złoto, porcelana... Wciąż za mało.
Są parą w pracy i w życiu, rodzicami trojga dzieci. Projektują kompleksowo: domy wraz z otoczeniem i wnętrza. Ważne są dla nich kontekst i historia miejsca, w którym znajdują się ich realizacje. Ona jest miłośniczką sztuki, jego fascynują zależności między architekturą współczesną a dawną.
Pochodzący z Chorwacji przedsiębiorca Boris Tosic na dom dla swojej rodziny wybrał zabytkową fabrykę kapeluszy położoną w Paddington, jednej z najstarszych, a obecnie także najmodniejszych dzielnic Sydney.
Gdy sztuka i design idą w parze z ergonomią i luzem, powstaje przestrzeń wyjątkowa. Miła dla oka, przyjemna do życia, pobudzająca zmysły i intelekt, a zarazem kojąca.
Dom pobudowany dla pięcioosobowej rodziny przeszedł metamorfozę jeszcze na etapie stanu surowego. Bartek Bajon przeprowadził ją w swoim stylu: minimalistycznym, funkcjonalnym i estetycznym. Pełne harmonii wnętrza doskonale chronią prywatne życie domowników.
We wnętrzu przesyconym spokojem i pewnością bijącą z funkcjonalnego minimalizmu królują szarość i czerń w asyście ciepłego, naturalnego odcienia drewna. Dodatki wpasowały się idealnie.
182 metry kwadratowe wysokie na 3,80 – właśnie przestrzeń zachwyciła Alicję i Karola, gdy zobaczyli to mieszkanie po raz pierwszy. Wymagało remontu, ale uznali, że ma potencjał, a pracy nie będzie aż tak wiele. I zakasali rękawy...
Jak pogodzić chłodny minimalizm z pysznym romantyzmem? Karol Ciepliński z pracowni Blackhaus zaproponował przewrotny kompromis, przeprowadzając przez środek mieszkania linię demarkacyjną, która i dzieli, i łączy.
Można godzić upodobania, mieszając style. Ale można też podejść do sprawy radykalnie i oddać pod ich rządy niezależne części mieszkania, dbając o to, by granica była wyraźna i bez niedomówień. I tak też jest pięknie!
Flat white, latte, cappuccino – ulubione klasyki kawoszy wyszły z mody. Dziś pija się cold brew, tonic espresso i kawę parzoną w aeropressie. Skomplikowane? Spokojnie. Nawet stare, dobre americano zyska na prestiżu, jeśli podamy je na pięknie zaprojektowanym stoliku.
Budzik dzwoni, otwierasz oczy i co widzisz? Kolorystyczną konsekwencję, harmonię? Nagle zstępuje na ciebie spokój. Ulubiony obraz, intensywne barwy? Już czujesz energię. A może szalone wnętrze w modnym stylu boho? Masz przeczucie, że wszystko się dziś uda. Zamiast łykać tabletki – urządź sobie sypialnię jak z dobrych snów.
Wizja Stefana Żeromskiego stała się w końcu rzeczywistością. I nie zadziałał tu bynajmniej Cezary Baryka, ale – zaawansowane technologie, które pozwalają na projektowanie spektakularnych i energooszczędnych domów z przeszklonymi ścianami.
O tym, co zrobić, by nie skończyć jak Elvis Presley, o nowym cyklu „Ciało myśli”, miłości, strachu, nieobecnym ojcu, rynku sztuki, obrazach z założenia niesprzedawalnych rozmawiamy z malarką Anką Mierzejewską w jej wrocławskiej pracowni.
Odbierany był jako styl opresyjny, megalomański i brzydki. Dziś brutalizm dostaje drugą szansę. Modernizowane są brutalistyczne domy prywatne, także współczesne realizacje nawiązują do tej estetyki. Pokazują, jak zmienia się nasze myślenie o domu.
Nasze uniwersum kulturowe zanika. Choć żyjemy w tym samym kraju i używamy języka polskiego, to coraz częściej się nie rozumiemy. W wywiadzie z dr hab. Iwoną Burkacką zastanawiamy się nad tym, jak język się zmienia i jak mówić, żeby się porozumieć, a nie tylko wymienić poglądy.
Jak smakuje francuskie ciasto w kształcie drewnianego pieńka? Kiedy w szwedzkich oknach stawia się adwentowe świeczniki? Czy Holendrzy znajdują prezenty pod choinką? Przeczytajcie o Bożym Narodzeniu w innych krajach Europy.
Surowe deski, chropowate i ze śladami po gwoździach, szlachetne forniry czy kojarząca się z modernizmem sklejka – drewno w kuchni sprawdza się zarówno jako materiał na meble, jak i na podłogę lub okładzinę ścienną. Zwolenników mają też jego imitacje. Zastanawiamy się, czy mają szansę zastąpić swój pierwowzór, i rozmawiamy z ekspertem, co wynika z tego, że drewno to materiał stworzony przez naturę.
Dyskusję, co lepsze do kuchni: drewno naturalne czy imitacja, porównać można do sporu o wyższości choinki sztucznej nad prawdziwą. Zwolennicy obu opcji mają mocne argumenty i zazwyczaj każdy pozostaje przy swoim zdaniu. A o wyborze decydują emocje i upodobania.
Pyszniące się kolorami ary i kakadu, skromne szpaki i drozdy... ptaki są piękne, a skrzydła i pióra – szalenie dekoracyjne. Pierzasta lampa czy ozdobione ptasimi sylwetkami talerze to niejedyny sposób, by zaprosić do kuchni skrzydlatych gości. Wywieśmy za oknem karmnik i wydajmy przyjęcie dla sikor i wróbli.
Czy wiedzieliście, że warzywa i owoce uwalniają etylen, którego nadmiar nie jest w lodówce wskazany? W obliczu tego i innych kuchennych wyzwań warto sięgnąć po wsparcie nowoczesnych technologii!
Łazienki coraz częściej stają się domowymi centrami SPA – nie tylko się w nich myjemy, lecz także odpoczywamy. Spędzamy w nich coraz więcej czasu. Jak mówi architekt Katarzyna Kraszewska, udomowiamy nasze łazienki, więc nie dziwi, że dekorujemy je podobnie jak salony. Co zrobić, żeby łazienka była piękna? Spójrzcie!
Zastanawianie się nad wystrojem łazienki warto zacząć już na etapie projektowania domu. Nie da się bowiem ukryć, że najlepszymi dekoracjami są przestrzeń i światło naturalne. Oprócz tego mamy jednak jeszcze bogactwo innych możliwości, dzięki którym powstanie wnętrze na miarę dzieła sztuki.
Kto zerka zza klombów? Mozaikowa Lina Cavalieri w morzu różowo-błękitnych płatków wygląda zjawiskowo. To wyjątkowo udane zestawienie kolorów, choć róż ma niemały potencjał towarzyski. Z przyjemnością spotka się również z zielenią czy złotem. W dobrym świetle nawet wełnianą ławicę wprawi w zachwyt.
Zastanawialiście się kiedyś nad warsztatem projektanta produktu? Nad tym, co go inspiruje? Grzejnik może powstać w wyniku zapatrzenia na budynek. Meble – z dążenia do uniwersalizmu, a AGD – z potrzeby mechanizacji gospodarstwa domowego.
Z Marią Jeglińską-Adamczewską rozmawiamy o projektowaniu mebli w czasie lockdownu w ramach akcji „Connected” Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), firmy Benchmark i Muzeum Designu w Londynie, do udziału w której została zaproszona jako jedyna z Polski, oraz o najnowszych pracach autorki.
Na naszym wzorniczym ryneczku mamy dziś coś dla: młodych miejskich profesjonalistów, romantyków zapatrzonych w przeszłość, pragmatyków smakoszy, kreatywnych indywidualistów, porządnickich estetów i wrażliwców, których hipnotyzuje sztuka. Dla każdego coś miłego.
Okłady z gęsiego sadła, napary z pietruszki, maść z tymianku i kory dębu zalecał chorym Jan Mikolášek, a ci przynosili mu w podzięce świeżo rzezane mięso. Do czeskiego eksperta od roślin leczniczych zwracali się prezydenci i zwykli ludzie. W opartym na faktach filmie „Szarlatan” reżyserka Agnieszka Holland pokazała złożoną, ambiwalentną postać: oddanego pacjentom zielarza, ale też megalomana i manipulatora, który szantażuje bliskich. Ponad sto domów obejrzał scenograf Milan Býček, zanim znalazł okazałą willę, która nadawała się na siedzibę głównego bohatera.
O tym jak Magda K. pojechała do Rabki z mamą i czy światła domu wczasowego Słońce zwabiły Bukę z książek Tove Jansson
Rodzime tradycje rzemieślnicze Czesi podszczypują, z humorem i w oparach absyntu łączą przeciwieństwa.
Melanż z drewna, welurowy coctail i nowoczesność z natury. Czekając na święta, zanurzamy się w świat technologii, które sprawiają, że żyje się przyjemniej.
Gwiazda betlejemska na porcelanie, kolory z łąk i lasów oraz muzeum Kargula i Pawlaka po liftingu.
Nowa linia lodówek Samsung Grand+ z dolnym zamrażalnikiem i technologią SpaceMax™ to większa pojemność przy standardowych wymiarach oraz innowacje gwarantujące dłuższą świeżość produktów.
...zasłony rozsuną się z gracją, wpuszczając do wnętrza światło dzienne. Bezprzewodowy napęd do karniszy Movelite WireFree 35 RTS z zasilaniem akumulatorowym pozwoli zautomatyzować zasłanianie okien bez niszczenia dotychczasowego wystroju. Dyskretnie wprowadzi komfort, jaki daje dom inteligentny, do eleganckich wnętrz, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych.
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum