Kręte ściegi

2021-10-12 13:28 tekst: MAGDALENA STROKA-FELICKA
haft True Blue
Autor: michellekingdom.com „True Blue”, haft na lnie, rękodzieło zaangażowane społecznie. Posługując się malarską kompozycją i delikatnym rysunkiem postaci kobiecych, Michelle Kingdom zilustrowała amerykański problem szerokiego dostępu do broni: „W ciągu 10 dni, jakie zajęło mi wykonanie tej pracy, w Stanach Zjednoczonych doszło do 18 ataków z użyciem broni palnej, w tym ośmiu z ofiarami śmiertelnymi”. michellekingdom.com

Trąci myszką? O, nie! Haft nowoczesny wymyka się schematom. Z tym tradycyjnym łączy go tylko sposób prowadzenia igły. A i to nie zawsze.

Spis treści Dobre Wnętrze 11/2021
nowości

Kolorowe esy-floresy zalały mediolańskie uliczki. Cienkie strużki farb wpływają do ekskluzywnych showroomów, malując wzory na meblach i tkaninach. W tym sezonie ebru, tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru, zawładnęła wyobraźnią topowych designerów.

Rytm i rygor. A tuż obok girlandy kwiatów i oszołomiony blaskiem kryształów jelonek. Modernizm kontra barok. Idea, koncepcja i... samo życie.

Brązowy, rudy, koniakowy – kolory jesiennych spacerów do miejsc, gdzie kiedyś rosły kasztany. Odcienie ciepłe, bezpieczne. Troszkę tylko nostalgiczne.

felieton

Czy piękno istnieje obiektywnie, czy jest tylko w oku patrzącego? I czy to oko musi być wyćwiczone, żeby usta mogły przemówić?

Czy dobry gust zawsze trzeba podkreślać piętnowaniem przykładów złego gustu? W tych czasach klawiatury często zamieniają się w podręczny zestaw do kamienowania.

mieszkanie w dawnym pałacu

Manuelle Gautrand, francuska architektka, przebudowę swojego mieszkania w 3. dzielnicy zaprojektowała jako sekwencję kontrastów. Pokazała, jak wprowadzić beztroski, śródziemnomorski klimat do apartamentu w dawnym paryskim pałacu tylko za pomocą światła, brył i kolorów.

To panie się znają? Księżniczka Leia z „Gwiezdnych wojen”, modelka Christiana Diora i protestancka matrona siadły na jednej kanapie. W czym im do twarzy? W kropkach i heksagonach, zielonym aksamicie, pnączu epipremnum.

apartament rodzinny

Wsłuchani w potrzeby mieszkańców architekci z MIKOŁAJSKAstudio precyzyjnie zaplanowali wnętrza warszawskiego apartamentu. Tutaj nic nie jest przypadkowe i wszystko ma swoje miejsce. Luksus zaczyna się od podstaw.

W przestronnym apartamencie komfort codziennego życia stoi na pierwszym miejscu. Luksusem są przestrzeń i idealne jej dopasowanie do potrzeb mieszkańców. Najlepszy design jest tu jak wisienka na torcie.

modernistyczna willa

Losy Ewy i tego domu splotły się z początku zupełnie niezobowiązująco. Minęło wiele lat, nim – dzięki sprzyjającemu zbiegowi okoliczności – zamieszkała tu, dając mu drugie życie. Wnętrze, nawiązujące stylem do architektury Bauhausu, zaprojektował Jacek Kolasiński.

Szlachetna modernistyczna architektura zobowiązuje do umiaru i dbałości o proporcje. Nic nie jest tu przypadkowe. Obok designu i sztuki z epoki stoją współczesne meble zaprojektowane w duchu funkcjonalizmu.

zielony apartament

Duża przestrzeń i tylko dwa pokoje. Zmieniające się za oknem pory roku zamiast programu telewizyjnego. Słoneczna radość, deszczowe ukojenie. Agnieszka, młoda przedsiębiorczyni, z pomocą architektek z pracowni Mood Works stworzyła swój mikroświat blisko natury. Chociaż w stolicy!

Kamienna okładzina ciąży ku dystyngowanej stabilności. Ażury i plisowania, wspomagane przez nakręcaną myszkę, biorą stronę frywolnej lekkości. Z tej próby sił rodzi się harmonia z efektem zaskoczenia.

lampy

Tak wczesny zmierzch nieodmiennie zaskakuje i nastraja nostalgicznie. Jest jednak szansa, że przed jesiennymi smuteczkami uratują nas designerskie lampy. Oświetleniowe klasyki i przeboje sezonu.

dobre wnętrze extra

Czy boom na remonty, który wybuchł po lockdownie, to znak, że staliśmy się bardziej świadomi tego, jak chcemy mieszkać? Z Joanną Jurgą, projektantką i analogową astronautką, rozmawiamy o tym, czy bezpieczeństwo można zaprojektować, jak wybrać sofę lub krzesło i dlaczego wzrok tak często prowadzi nas na manowce.

Nowa architektura drewniana pokazuje pazury. A dzięki osiągnięciom inżynierii materiałowej zamierza tymi pazurami drapać chmury nad Wiedniem, Berlinem, Londynem. Bite są rekordy wysokości. Czy czeka nas przewrót kopernikański w architekturze, a wraz ze zmianą budulca także rewolucja estetyczna?

Szarlotka z pierwszych antonówek, aromatyczny kompot truskawkowy w dzbanku pełnym owoców, powidła śliwkowe równo ustawione w wielkiej szafie czy kromka jeszcze ciepłego chleba z masłem. Comfort food, jedzenie, które podsuwa miłe wspomnienia i poprawia nastrój, bez wątpienia należy się każdemu.

Trąci myszką? O, nie! Haft nowoczesny wymyka się schematom. Z tym tradycyjnym łączy go tylko sposób prowadzenia igły. A i to nie zawsze.

ekspresy do kawy

Jakie ziarno wybrać i co lepsze – pełna automatyka czy ręczne ustawienia? Dobry ekspres to dopiero początek drogi do perfekcyjnej kawy.

kuchnia / nowości

Choć w kuchni na pierwszym miejscu jest funkcjonalność, nie ma powodu odmawiać sobie przyjemności. Krzątaninę mogą umilić nastrojowe oświetlenie, muzyka, choćby odtwarzana z tabletu, albo wizerunek mistrza mazurków.

projekt łazienka

Piękne, ciekawe formalnie, z najwyższej jakości materiałów, funkcjonalne – meble łazienkowe. Pokazujemy, na co zwrócić uwagę, by dobrze dopasować je do pomieszczenia. Sprawdzamy także, co nowego w płytkach na ściany i podłogi. Zobaczcie, jakie formaty, kształty, wzory i kolory są obecnie najpopularniejsze.

Dzięki odpowiednio dobranym meblom nawet najdrobniejsze akcesoria znajdą właściwe miejsce, a my zyskamy uporządkowaną, przyjazną łazienkę sprzyjającą relaksowi.

Płytki na ściany i podłogi przybierają coraz bardziej różnorodne formy – wśród nowości coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy awangardy, jak i tradycjonaliści.

Jeśli minimalizm, to nie zimny i bezosobowy, lecz przyjazny – taki, który daje poczucie świeżości i swobody. Jak smukłe, opływowe sylwetki armatury, tekstylne motywy na ceramice albo naturalne drewno pod stopami.

zwiedzamy / cosmic house

We wrześniu w Londynie otwarto dla zwiedzających ekscentryczny „Kosmiczny Dom” Charlesa Jencksa, historyka, architekta i krytyka architektury. Ten manifest postmodernizmu z cegły i stiuku stworzony w wiktoriańskim szeregowcu ma 38 lat, ale nawiązaniami sięga głęboko w przeszłość.

na czasie / wydarzenia

W listopadzie będziemy mieli okazję poznać bliżej twórczość artystów niepokornych. Na czele peletonu – Caravaggio, tuż za nim Stanisław Kubicki, autor pierwszego polskiego dzieła awangardowego. A w ms1 w Łodzi – Kobro, Stażewski, Mondrian, Picasso, Kandinsky. Cóż to będzie za jesień!

relacje / rekomendacje

Przegląd dawnych i nowych technik pracy z drewnem, inspiracji kulturowych z całego świata oraz wielowątkowych refleksji nad człowiekiem i jego domem w okresie lockdownu. Prezentacja projektu „Discovered” w Muzeum Designu w Londynie to znacznie więcej niż wystawa prac młodych talentów wzornictwa.

księgarnie

Do Big Book na Mokotowie schodzę rano w kapciach po kawę i książkę na weekend. W witrynie księgarni w Śródmieściu wypatruję za kontuarem Hugh Granta. Do antykwariatu pod wezwaniem Dejny Kazimierza zaglądam przy okazji etnograficznych wycieczek na Pragę. Szkoda, że mam tylko rozkładówkę, bo świetnych miejsc z książkami znam o wiele więcej.

jak to robią w...

Poetyckie formy pozwalają łatwiej znosić prozę życia. Albo ostro się z nią konfrontować.

dobre adresy

Pajęcze nóżki, prysznic na pilota i piękno detali, czyli co nowego w polskich sklepach!

Luksus nie wymaga przestrzeni – z tą tezą mierzą się uczestnicy konkursu marki Axor. Czy dojdą do wniosku, że luksus wymaga czasu i spokoju - to się okaże. Czekamy z niecierpliwością!

do wyboru

Uroczy domek przywodzący na myśl toskańskie winnice, a może nowoczesna bryła o przeszklonej fasadzie idealnie wtopiona w krajobraz? Taras jak wstęga wokół budynku czy urokliwe, skryte pośród zieleni zakątki? Wybierz płyty tarasowe marki Semmelrock, dzięki którym z łatwością osiągniesz pożądany klimat.

Ten kolor jest jak osoba, która przyjaźni się ze wszystkimi, jednak sama nie lubi być w centrum uwagi. Aby mieszkaniu w modnych szarościach nadać indywidualny rys, warto wykorzystać starannie dobrane drzwi. Jakie? Mamy kilka efektownych propozycji.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum