Duńska majówka
– Hvidtfrit – powiedziała Barbara Trolle do syna architekta. Żadnej bieli. Jeppe Utzon postawił więc dla niej dom z drewna, który prowadzi podwójne życie. Z zewnątrz ma kolor brody wilka morskiego, a w środku – kępy wydmuchrzycy.
– Hvidtfrit – powiedziała Barbara Trolle do syna architekta. Żadnej bieli. Jeppe Utzon postawił więc dla niej dom z drewna, który prowadzi podwójne życie. Z zewnątrz ma kolor brody wilka morskiego, a w środku – kępy wydmuchrzycy.
Stare złoto, jedwab, tafta i tiul. Maria Grazia Chiuri, dyrektor kreatywna marki Dior, wskrzesiła figury z najstarszej zachowanej, piętnastowiecznej talii kart tarota. Damy dworu rodu Viscontich-Sforzów nie rozczarowały się współczesnym designem. Zgodnie uznały, że mistrzowskie rzemiosło z ich ukochanej Italii wciąż godne jest wysoko urodzonych.
Iki znaczy żyć, gai – powód. Złożone razem dają japońską sztukę szczęścia, która polega na szukaniu małych cudów, cieszeniu się z drobnych przyjemności. Otaczajmy się więc życzliwością i dobrym designem!
Stęsknione włochatych listków pelargonii i ich kwiatków w kolorach dziewczyńskich, urzeczone gracją pierwszego tej wiosny motyla i muśnięte słońcem piszemy scenariusz na przyszłość: #będziedobrze.
W niepewnych czasach szukamy alternatywnych sposobów inwestowania. Podczas pandemii świat sztuki przeniósł się do sieci. W 2020 r. obroty na tym rynku wzrosły o 29 proc., odbyło się 467 aukcji.
Moje serce zabiło żywiej, gdy odwiedziłem osiedle w Poznaniu. Architekci wybrnęli z kwadratury koła, godząc sprzeczne potrzeby: ładu i wyróżniania się, spotkań z ludźmi i prywatności, życia i jego żelbetowej osnowy.
Paweł Orłowski prowadzi dialog z klasyczną rzeźbą, odpowiadając jej językiem współczesnej. 20 lat jego twórczości podsumowuje wystawa „Linia i płaszczyzna” w Galerii Van Rij mieszczącej się w Fabryce Porcelany AS Ćmielów. Artysta rozpoczyna właśnie prace nad figurką, którą fabryka wyprodukuje.
Dorota Koziara interpretuje twórczość ludową, tworząc stroje modne. Luca Nichetto zasiada w dyrektorskim fotelu. A my szykujemy się na Łódź Design Festival 2021. W tym roku będzie „Lepiej”. Chcemy w to wierzyć!
Legenda głosi, że na początku XIX w. rezydował tu słynny wróżbita i magik. Dziś w zabytkowych wnętrzach sztuczkami popisuje się Jean-Christophe Aumas: żongluje kolorami, dziełami sztuki, gipsowymi stopami, taśmą malarską i innymi osobliwościami.
Taśma malarska i marmury. Plastik i stare witraże. Urocze skarby z pchlich targów i sztuka z paryskich galerii. Do tego eksplozja kolorów wyraziście znaczących różne strefy zabytkowego wnętrza.
Zgromadzona przez właścicieli kolekcja dzieł sztuki zainspirowała architektów z HOLA Design, którzy w przestronnym apartamencie w zabytkowej kamienicy połączyli klasykę z nowoczesnością. Z pomocą przyszło zdyscyplinowane art déco.
Zgeometryzowany wdzięk kwiatów, blask złota, pikowania, plisowania i obłości podkreślają uporządkowany artdecowski rytm apartamentu w przedwojennej kamienicy.
Dom już stał, gdy Monika zaczęła szukać kogoś, kto zaprojektuje wnętrze. Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż z 81.WAW.PL zdołali idealnie wpisać je w nowoczesną, minimalistyczną bryłę budynku i wykorzystać największy atut – widok na zalesioną działkę.
Kreski – czarne, drewniane, wyplatane – niczym metronom nadają wnętrzu rytm. Melodią są tkaniny – puszysty dywan, usłana poduchami kanapa, obicia krzeseł – oraz złociste bańki lamp, rośliny i sztuka.
– Hvidtfrit – powiedziała Barbara Trolle do syna architekta. Żadnej bieli. Jeppe Utzon postawił więc dla niej dom z drewna, który prowadzi podwójne życie. Z zewnątrz ma kolor brody wilka morskiego, a w środku – kępy wydmuchrzycy.
Miłość do kołysania, huśtania i bujania wynosimy z dzieciństwa. Taki ruch uspokaja i koi nerwy. Z wiekiem zaczynamy szukać równowagi między urokiem mebli na płozach a ich praktycznością. Niepotrzebnie – można bujać w obłokach, jednocześnie mocno stojąc na ziemi.
Ile kilometrów jest skłonny jechać Kanadyjczyk, by spędzić weekend za miastem? A ile czasu będzie chciał poświęcić na to Holender? Kto najczęściej remontuje francuskie château? Gdzie śpi się na motorówce? Polki mieszkające w Holandii, we Francji i w Kanadzie opowiadają o wakacyjnych upodobaniach cudzoziemców.
Otwieramy drzwi na taras, meble i twarze wystawiamy na słońce. Chochoły zdjęte już z róż, bratki żółcą się w donicach. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że najwyższy już czas zawierzyć pogodzie dżdżystego klimatu umiarkowanego.
Zdjęcie kawy i croissanta wrzucone na social media to pogoń za sławą czy sposób na pogaduchy z koleżankami? O tym, czy inspiracje z Instagrama wpływają na to, jak urządzamy kuchnie, rozmawiamy z architektką Bibianną Stein-Ostaszewską, a ze stylistką Elizą Mrozińską podpowiadamy, jak zaaranżować fotogeniczne wnętrze.
Wyjęty z piekarnika rumiany bochenek, nowa grafika na ścianie czy bukiet kwiatów przyniesiony ze spaceru – miłe chwile i piękne wnętrza cieszą bardziej, gdy możemy się nimi z kimś podzielić. Dlatego tak chętnie zamieszczamy kadry z codzienności na Instagramie czy Facebooku. Tam sztuka robienia zdjęć i sztuka życia splatają się w serdecznym uścisku.
Biały, czerwony, żółty, niebieski – kolory prosto z tuby, podkreślone czarną kreską – niczym na najsłynniejszych płótnach Pieta Mondriana. Ale wbrew temu, co głosił malarz, tutaj pozostają w ścisłym związku z rzeczywistością.
Powściągliwa elegancja bazująca na klasycznym kontraście czerni i bieli pozwala sobie na odrobinę kokieterii: tu błyśnie złotem, tam zagra zgrabnie utoczoną nóżką.
Prezentujemy inspirujące aranżacje z kolorem w roli głównej. Przyjrzeliśmy się jego relacjom ze światłem i innymi barwami. Zbadaliśmy wpływ na nastrój i postrzeganie wnętrza. Praktycznymi radami służy architekt Ida Mikołajska. Na dodatek kilka faktów z pogranicza biologii i fizyki.
Natura koloru fascynowała od zawsze. Badali ją Kartezjusz, Newton i Goethe. Kolory mają ogromny wpływ na emocje i nastrój. Potrafią też budować przestrzeń. Niebieski sprzyja odpoczynkowi i powiększa, zielony relaksuje i wprowadza świeżość, żółty rozwesela i rozjaśnia, czerwony pobudza i przyciąga uwagę. A jak to się dzieje, że w ogóle widzimy kolory?
I dla malkontentów, i dla optymistów. Jednym na poprawę humoru, drugim na podtrzymanie dobrego nastroju. Kolory warto aplikować na co dzień – bez recepty, dawka i nasycenie uzależnione od temperamentu. Odcienie zieleni, żółtego, niebieskiego czy różu – ożywią, rozweselą, rozjaśnią. Na zdrowie!
Im więcej problemów na zewnątrz, tym bardziej łagodnieją nam wnętrza. Ostre kanty ustępują łukom, syntetyczne materiały naturalnym, kolory przechodzą w tonacje sprzyjające wyciszeniu.
W swoich działaniach łączą radykalizm i subtelność, odpowiadają na ekologiczne i społeczne wyzwania naszych czasów, stwierdziło jury Nagrody Pritzkera. To najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie architektury odbiorą w maju Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal. Jak pierwsi moderniści interesują się jakością życia człowieka i jego otoczenia.
Czy w pałacu Buckingham telefon ma małą koronę i ciągle wydzwania „God Save the Queen”, pytają przyjaciółki Dianę, która wkrótce ma zostać księżną Walii. W czwartym sezonie nagrodzonego Złotym Globem serialu „The Crown” tło lekcji dobrych manier, nieudanego małżeństwa Diany i Karola, oziębłości Elżbiety II oraz szybującego bezrobocia w okresie rządów Thatcher przygotował scenograf Martin Childs. Przed przystąpieniem do pracy, udając anonimowego turystę, zwiedził królewski pałac, a potem zastąpił go w filmie siedzibą stowarzyszenia kupców i rzemieślników.
Malują scenki rodzajowe na kanistrach, piszą poematy na oparciach krzeseł, lubią porządek, ale też przypadek.
Co nowego w świecie designu? Delikatne wzory na ścianach, naturalne materiały - wielki powrót drewna! A do tego zaawansowane technologie. Łagodność uzbrojona.
Nowe miejsca na wzorniczej mapie. Już nie możemy się doczekać, gdy będziemy mogli je odwiedzić!
Niepotrzebne są żadne specjalistyczne zaklęcia – z Melitta LatteSelect wystarczy jedno dotknięcie i gotowe. Filiżanka intensywnego espresso czy aksamitna caffé latte? Która kawa skusi cię tym razem?
Wśród tegorocznych nowości ERKADO – producenta drzwi wewnętrznych i zewnętrznych – oprócz nowych modeli skrzydeł pojawiły się ścienne panele dekoracyjne, które nie tylko stanowią efektowne wykończenie wnętrza, lecz także, dzięki tworzonej przez pionowe listwy przestrzennej strukturze, poprawiają właściwości akustyczne pomieszczenia.
Inspirująca przestrzeń biurowa ze strefą relaksu, wspierająca wysiłki zespołu – tego oczekiwał inwestor. Ukończona tuż przed pandemią, zapowiada gładki powrót do normalności.
Wybór między prysznicem natynkowym a podtynkowym to kwestia m.in. stylu wnętrza, dostępnej przestrzeni, a także indywidualnych preferencji. Oba mogą się prezentować i służyć równie dobrze.
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum