Letni remanent
Atrakcją letniego spaceru może być śledzenie śladów na chodniku. Pozostawionych przez budki telefoniczne, kioski ruchu, piaskownice. Trzeba wytężyć uwagę, żeby dostrzec, co w mieście zniknęło.
Atrakcją letniego spaceru może być śledzenie śladów na chodniku. Pozostawionych przez budki telefoniczne, kioski ruchu, piaskownice. Trzeba wytężyć uwagę, żeby dostrzec, co w mieście zniknęło.
STAŁOŚĆ i ZMIANA to dwie przeciwstawne siły, które kierują naszym działaniem. Nie tylko we wnętrzach. Znane daje poczucie bezpieczeństwa, potwierdza sens wyznaczania sobie celów i dążenia do nich.
W te wakacje odkrywamy cuda architektury nowożytnej. Zaczynamy od Hiszpanii i dobiegającej pięćdziesiątki La Muralla Roja, projektu Ricardo Bofilla. Osiedle przycupnięte na klifie w Calpe, w prowincji Alicante należy do kanonu brutalizmu i jest ulubionym plenerem instagramerów. Lubimy to!
Podczas polowania na wzornicze nowości na Salone del Mobile w Mediolanie łowiliśmy odcienie zieleni. Intensywna, ocieniona dżungla, wilgotny mech, spalona słońcem trawa, pistacja i groszek. Natura wyznacza kierunek.
Bez forniru i połysku. Za to z widocznym usłojeniem i fakturą. Naturalny kolor jest zaletą, a dłuto i hebel — najlepszymi sprzymierzeńcami w drodze do sławy.
Atrakcją letniego spaceru może być śledzenie śladów na chodniku. Pozostawionych przez budki telefoniczne, kioski ruchu, piaskownice. Trzeba wytężyć uwagę, żeby dostrzec, co w mieście zniknęło.
Na wystawie głównej trwającego w Wenecji Biennale Sztuki na jednego artystę przypada aż dziewięć artystek. Kuratorzy oddają kobietom należne im miejsce w obszarach przez lata zawłaszczanych przez mężczyzn.
Wyczekany, wymarzony moment w roku. Milan Design Week i targi Salone del Mobile to królestwo nadmiaru, uczta dla wygłodniałych bujnych form po latach przymusowego minimalizmu. Modne w tym roku hasła ekologiczne zdają się służyć za dekorację barwnego korowodu. Tłumy wystawiających i odwiedzających cieszą się ze spotkania, a jednak święto ma dzisiaj smak dekadencji.
Stary pałac w Nardo miał układ labiryntu. Pokoje swobodnie się w nim łączyły z przyległymi tarasami. Paolo Bestetti, właściciel marki Baxter, chciał podkreślić ten związek. Zewnętrzne salony służą aktywności towarzyskiej ludzi i sukulentów.
Zmęczone upałem plecionki i spalone słońcem kolory z rozkoszą skryły się w cieniu starych murów. Tylko współczesne wzornictwo z zachłannością łapie światło, by nabrać patyny.
Stojącą na wzgórzu posiadłość architekci z pracowni Humbert & Poyet nasycili luksusem o lekko ekstrawaganckim zabarwieniu. Z każdego miejsca w domu można podziwiać miasto, morze i Wyspy Leryńskie znane z legend o człowieku w żelaznej masce, opowieści o korsarzach i tego, że na jednej z nich św. Patryk przygotowywał się do chrztu Irlandii.
Lazur wody, biel spienionych fal, granat marynarskiego mundurka. Panie kapitanie! Przybijamy do brzegu na popołudniowy chillout w komfortowym towarzystwie.
Dom Katarzyny Glinki miał być miły, przytulny, zapewniający rodzinie z dziećmi komfort i swobodę. Aktorka, która uwielbia podróże, pragnęła również, by kojarzył się z wakacyjną atmosferą ciepłych krajów. Marzenia spełniła architektka Anna Błaszczyk.
Jedni przywożą z podróży pamiątki, drudzy wspomnienia: ciepła ratanu, dotyku drewna, słodko-słonego zapachu tropikalnej wyspy. Jak dobrze je mieć wciąż przy sobie.
– Cała ja – mówi Ewa Sołonin o domu, który robiła sama dla siebie. Powstał z marzeń, trafnie sprecyzowanych potrzeb i upodobań oraz ładnych przedmiotów. Miało to być wnętrze, które nie kosztuje dużo, ale ma styl i klasę. I tak się stało.
Krok po kroku: dobierać, zestawiać, łączyć. Kolor z kolorem. Formę z formą. Gdy komponuje się wyposażenie wnętrza, trzeba być cierpliwym i wytrwałym. Nagrodą będzie trójwymiarowy kolaż.
Sofa – najważniejszy mebel w salonie, wyspa lenistwa i rodzinnego szczęścia. Ma nam służyć przez lata. Piękna, ale i wygodna. Poza tym trwała i łatwa do czyszczenia. Bo być może nie wiecie, ale gdy rano zamkniecie za sobą drzwi, wasze psy i koty także doceniają jej komfort.
Za nami największe na świecie targi meblowe w Mediolanie i EuroCucina 2022, zapraszamy więc na przegląd kuchennych trendów — modnych kolorów, nowych materiałów, pomysłowych aranżacji i inteligentnych sprzętów AGD. Razem z ekspertami rozmawiamy o tym, co zwróciło naszą uwagę. I że postęp jest pełen harmonii.
Kolorowe, ciepłe i pełne życia — takie kuchnie przywitały nas na EuroCucina 2022. Jeśli minimalizm, to już bez chłodu. Gładkie płaszczyzny zabudów zyskały trzeci wymiar za sprawą faktur frontów lub różnej głębokości szafek i półek. Bo jak gotować, to z fantazją!
Można odnieść wrażenie, że w kuchennym AGD niewiele się dzieje. Funkcje z grubsza te same, w designie zmiany kosmetyczne, ale to dlatego, że to, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu. Projektanci poprawiają ergonomię i dostępność zaawansowanych rozwiązań oraz — przede wszystkim — dbają o to, by cały cykl życia produktu był jak najbardziej zrównoważony.
GRO znaczy po szwedzku kiełkować. Ten koncepcyjny projekt budził największe zainteresowanie odwiedzających stoisko firmy Electrolux podczas największych targów EuroCucina / FTK w ramach Salone del Mobile.
Latem kuchnia czerpie inspiracje z rozgrzanego słońcem Maroka. Pyszne kolory szafranu, kurkumy, cynamonu i kuminu na tapetach, płytkach czy blatach będą dobrą bazą dla skorych do żartu dodatków.
Lodówka niszczy drobnoustroje za pomocą światła UV, a okap zapewnia świeże i zdrowe powietrze m.in. dzięki jonom. Wyposażenie mebli i materiały, z których są wykonane, ułatwiają utrzymanie porządku, a obszerny zlewozmywak zapewnia wygodę.
Są, a wyglądają, jakby ich nie było. Prysznice walk-in, ze szklaną, niemal niewidoczną obudową albo całkowicie otwarte, coraz częściej zastępują kabiny prysznicowe. Dzięki nim pojawiają się nowe możliwości aranżacji łazienki z niezwykle efektowną strefą kąpielową.
Efektowny design idzie w parze z poszanowaniem użytkownika i środowiska, dlatego umywalka może być w kolorze słonecznika, prysznic oszczędzać wodę, a pralka z parą chronić przed alergenami.
Dużo się dzieje w stolicy. Bo i mistrz Witkacy, i rewelacyjna Aleksandra Waliszewska. Tego lata należy też odwiedzić Orońsko niedaleko Radomia. Stamtąd już rzut beretem do Kielc, gdzie w Muzeum Narodowym czeka ekspozycja Władysława Hasiora.
— Mam około 10 sekund, żeby rozłożyć rośliny na tkaninie, zanim słońce zacznie drukować wzór — mówi Amanda Du Plessis, projektantka tkanin z Johannesburga. Tworzy swoje kolekcje, stosując dawne techniki fotograficzne: fotogram i cyjanotypię. Każdy nowy projekt poprzedza poszukiwaniami w lokalnych archiwach, gdzie spotyka oddanych nauce XIX-wiecznych amatorów botaniki, lingwistyki, astronomów z zacięciem do roślinoznawstwa.
Wygląda jak miasto wydrążone w skale, które z Kapadocji przeniesiono na najelegantszą ulicę Barcelony. Casa Milà, zwana też La Pedrera, to realizacja Antonio Gaudíego z 1912 roku. Kusiła arystokrację, dyplomatów i karykaturzystów. Jako odpowiedź na nowoczesny styl życia za zbytkownym ornamentem ukrywała innowacyjną konstrukcję, podziemny garaż i lekcje angielskiego u Miss Dick.
Sprawdzają aktualność dawnych metod wytwórczych, wprowadzają do designu trochę nieprzewidywalności.
Wybraliśmy dla was najbardziej interesujące nowości z rynku: stylowe łóżka, komfortową sofę i zjawiskowe lampy od polskich producentów.
Harmonia form, ponadczasowa prostota, autorskie struktury. Taka jest najnowsza kolekcja płytek ceramicznych Paradyż „Neve Creative by Maja Ganszyniec”. To odpowiedź na potrzeby współczesności, dla której ważne są modułowość i możliwość zastosowania indywidualnych rozwiązań.
Wakacyjny czas pozwala świeżym okiem spojrzeć na mieszkanie. To także świetny moment na większy lub mniejszy remont. Całkowicie odmienić dobrze znane sobie wnętrza pozwoli m.in. wymiana drzwi. Jakie modele są szczególnie warte uwagi?
Zróżnicowane wzory płyt brukowych i tarasowych Semmelrock pozwolą wykreować wymarzoną letnią enklawę w plenerze. A także wykonać chodnik, który uprzyjemni wyczekiwane powroty do domu, oraz ścieżki prowadzące przez bujny, tchnący ciszą ogród.
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum