Niebieski buntownik

2022-06-20 19:38 tekst: JULIA CIESZKO
Werner Panton Living Tower
Autor: verner-panton.com Verner Panton i jego „Living Tower”

Nie lubił koncepcji dobrego smaku. Wolał rozbudzać wyobraźnię. Zmęczony skandynawskim minimalizmem, poszukiwał wzruszeń i zachwytów. Muzeum Trapholt zaprasza na zmysłowe doświadczenie — wystawę przypominającą uniwersum kolorów i form Vernera Pantona.

Spis treści Dobre Wnętrze 07/2022
edytorial

Wystawiamy się na działanie kolorów. Spragnieni wyjazdów, wakacji, spotkań w słoneczne dni jeszcze lepiej reagujemy na barwne ekspresje. Wyrażają zachwyt nad witalnością. Wydarzenia w świecie designu, w tym wyczekiwane targi Salone del Mobile w Mediolanie, za pomocą kolorów wyzwalają nowe pokłady możliwości.

nowości

Rezydencje gwiazd, szum morza, skały nagrzane w słońcu. Przenosimy się do Saint-Tropez. Może obok pastelowych szafek Kartella zobaczymy młodziutką Brigitte Bardot z filmu Rogera Vadima. „Componibili” są przecież w kolorach jej sukienek, a cuda się zdarzają.

Rytm tam-tamów, kolory sawanny i desenie naiwne mogą wprowadzić w trans. Europejczycy powtarzają zasłyszane zaklęcia. Ryzykują, bo lepiej nie igrać z duchami Afryki.

Niebieskie są oczy słowiańskiej piękności, bratki i letnie niebo... Projektanci idą pod prąd. Ich błękit jest nowoczesny, kobalt dynamiczny, granat hipnotyczny. Żadnej poezji. Czysta rzeczywistość.

felieton

Nikt już nie każe kobietom nakładać na noc klamerek do formowania palców ani wciskać dłoni w ciasne rękawiczki za pomocą szczypiec. Wystawa „Stan rzeczy” pokazuje przedmioty, które wyszły z użytku, ale opowiada o niezmiennych potrzebach.

Czy tylko młodą sztukę warto kupować? Uważacie, że jest najtańsza, więc kupując ją, najmniej ryzykujecie? Przygotujcie się na zimny prysznic.

wydarzenia

W poznańskim Muzeum Narodowym prawdziwe zoo! Kultowe zabawki zwierzątka Kaya Bojesena zachwycają głównie dorosłych. Trzeba też pojechać do Gdyni. Tam już 2 lipca zaczyna się festiwal designu. Tegoroczne hasło: „Współmorze”.

dom nad oceanem

Architekt Renato D’Ettorre zbudował dla pięcioosobowej rodziny dom, w którym korytarze są jak uliczki, pokoje przypominają miejskie zaułki, a z okien i tarasów rozciąga się widok na błękitny przestwór oceanu.

Dom wkomponowany w urwisko, bezpieczna ostoja wśród morskich żywiołów. Wewnątrz — labirynt korytarzy. Na końcu każdego czeka prześwietlony kadr z najlepszym światowym designem.

apartament otwarty

Mieszkanie w stanie deweloperskim to tabula rasa — można z nim zrobić wszystko. No, prawie wszystko. Tak było w przypadku tego 110-metrowego apartamentu na warszawskim Mokotowie, w którym architektka Maja Dembowska zgrabnie pogodziła pełną listę potrzeb właścicieli.

Można oczywiście, jak właściciele apartamentu na Mokotowie, zjeździć pół świata i osobiście przywieźć meble, sprzęty i ozdoby. Jeśli jednak coś stanie na drodze podróżom, równie piękne i egzotyczne rzeczy można kupić, uprawiając wirtualne wędrówki. Znamy adresy!

leśne siedlisko

Tutaj nowe nie naśladuje starego, a harmonię tworzy kontrast. W mazurskiej stodole przeniesionej w okolice Warszawy i zestawionej z betonową „kostką” architektka Małgorzata Krzanowska stworzyła wnętrze, w którym i zimą, i latem można się poczuć częścią otaczającej przyrody.

Stare i nowe, naturalne i stworzone ręką człowieka — na surowo, bez wygładzania i udawania. Drewno, beton, stal, plusz. Z widokiem na las.

w andaluzyjskim pueblo

— Ludzie latami szukają wymarzonego miejsca, my złapaliśmy to, co nam samo wpadło w ręce — opowiadają Adam i Adam, którzy z Warszawy przeprowadzili się na Costa del Sol i w eklektycznym duchu zaadaptowali tam stary wiejski dom.

Do białego pueblo w Andaluzji zjechały się czechosłowackie fotele, włoskie lampy, brytyjskie stoliki i holenderskie krzesło. Ruchem na tym kosmopolitycznym zgrupowaniu kieruje kolorowy, ruchomy semafor — mobil.

spotkania

Urodziła się w Oviedo, studiowała architekturę w Madrycie, ale życie związała z Mediolanem, gdzie ukończyła studia i prowadzi biuro projektowe. Hiszpańskie pochodzenie Patricii Urquioli często się jednak ujawnia w jej projektach, choćby w ażurowych elementach wnętrzarskich lub uchwycie filiżanki przypominającym koronkę.

letnie sypialnie

W wakacyjnych sypialniach gorące mogą być jedynie pocałunki. Cała reszta ma chłodzić. Pościel z lnu, rolety zaciemniające, minimalistyczna aranżacja. Za wszelką cenę chcemy zapomnieć o letnich upałach. A słowiki i tak nie dają nam spać.

co ma kilim do bociana

— Znajoma zwróciła mi uwagę, że nasze polskie bociany dzielimy z Kenijczykami. Że oni siedzą tam w Kenii i mówią: nasze, swojskie boćki. Bociany są tak samo nasze jak ich, chociaż się z Kenijczykami nie widzimy. Podobnie kilim. Jest bardzo polski, a zarazem bardzo ukraiński. Może z tego powstać silny związek, skoro i my, i Ukraińcy mówimy, że coś jest nasze — mówi Przemysław Cepak, twórca marki Splot.

niebieski buntownik

Nie lubił koncepcji dobrego smaku. Wolał rozbudzać wyobraźnię. Zmęczony skandynawskim minimalizmem, poszukiwał wzruszeń i zachwytów. Muzeum Trapholt zaprasza na zmysłowe doświadczenie — wystawę przypominającą uniwersum kolorów i form Vernera Pantona.

włóczykij i jego szmaragdy

Terminował jako marynarz, zarządzał kopalnią złota, ale to przełomowe idee z zakresu architektury krajobrazu rozsławiły jego nazwisko i zmieniły postrzeganie roli terenów zielonych w mieście. Dwieście lat temu urodził się Frederick Law Olmsted, twórca nowojorskiego Central Parku.

scenografie

Wyrafinowana reżyserka odtwarza popularne wśród dwunastolatek układy taneczne z Tik-Toka. Międzynarodowy gwiazdor ukradkiem woła samego siebie po imieniu. Wielki mistrz madryckich scen myli odgłosy wiertarki z awangardowym utworem muzycznym. W satyrze „Boscy” scenerię dla pozerstwa, żądzy sławy, popisów wybujałego ego, snobizmu i wzajemnej niechęci artystów stworzył scenograf Alain Bainée. Opowiada nam, jakie dzieło światowej architektury go zainspirowało.

projekt kuchnia

Patrząc na płytę spieku lub laminatu, można by pomyśleć — nic prostszego! Tymczasem aranżacja kuchennego blatu najeżona jest pułapkami. Podpowiemy więc, o czym trzeba pamiętać, jaki materiał wybrać, aby blat był piękny, funkcjonalny i modny, oraz z czym go połączyć, żeby stworzyć spójną kompozycję.

Blat kuchenny to znacznie więcej niż po prostu wierzch szafek. Jego kształt i wymiary, a także sposób rozmieszczenia poszczególnych urządzeń organizują pracę w kuchni — wygodnie lub nie. Jego układ trzeba więc dobrze przemyśleć.

Moodboard to bardzo przydatne narzędzie w planowaniu wnętrza. W jednym miejscu zbiera się pomysły oraz inspiracje i przymierza je do siebie. Od razu widać, co ze sobą współgra, a co niekoniecznie, i można przewidzieć ostateczny efekt.

Rozwiązania stosowane do organizowania wnętrza szaf kuchennych pojawiają się... w zlewozmywakach. A lodówkę zastępuje ściana chłodnicza.

łazienka

Korzystanie z uroków lata nieodparcie kojarzy się z wodą. I wcale nie musi to być nadmorska plaża ani ogromny basen za domem. Wystarczy znaleźć w ogrodzie przytulny zakątek i postawić w nim prysznic.

Kamienie z czterech stron świata. Koła wpisane w kwadrat. I baterie z niespodzianką.

jak to robią

Chcą, aby związki człowieka z przedmiotami stały się bardziej uczuciowe i osobiste, oparte na radosnych przeżyciach.

dobre adresy

Co nowego w polskich sklepach?

Porcelana z Miśni, wiedeńskie noce – z nami same przyjemności!

premiera roku

Firma VELUX wprowadziła na rynek nową generację okien dachowych. Płaski, szklany moduł o minimalistycznej formie, który pozwala szeroko otworzyć wnętrze ku górze, daje architektom wielkie możliwości. Otrzymał już prestiżową nagrodę Red Dot, a dziś przyznajemy mu znak jakości Premiera Roku magazynu „Dobre Wnętrze”.

dobry wybór

Kolekcje gresów, które powstały we współpracy firmy Cerrad z Joanną Przetakiewicz i jej marką La Mania Home, to inspirująca wędrówka przez świat sztuki, mody i piękna natury.

Zlewozmywaki FRANKE z nowej serii Maris mają wyjątkowo pojemną komorę. Pozwolą wygodnie umyć choćby największe garnki, a nawet blachy z piekarnika. Możliwych zastosowań jest jednak znacznie więcej.

Inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami to nie tylko wygoda, bezpieczeństwo i poczucie prywatności, lecz także skuteczna ochrona przed upałem, bo wnętrze zostanie w odpowiednim momencie automatycznie zacienione.

Restauracja Flaming & Co. ma siedzibę na Saskiej Kępie. I to w najpiękniejszym budynku dzielnicy — willi Łepkowskich. Tego lata musimy skosztować nie tylko dań kuchni francuskiej, ale i światowej klasy architektury.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum