Organizacja

2019-02-22 8:10 opracowanie: Magda Kazimierczuk

Ty trafisz do górnej przegródki, ona do pudła, a on wyląduje w pace. Podział, segregacja i szufladkowanie nie są takie złe! Pod warunkiem że dotyczą zdjęć z wakacji, gwarancji na pralkę, rachunków za prąd i strojów narciarskich.

Spis treści Dobre Wnętrze 03/2019
Nowości

Tej wiosny nie oddamy mężczyznom. Nie będzie polowań, fajerwerków testosteronu. Zamiast wojowniczego Marsa na ołtarze wyniesiemy rzymskie boginie Wenus i Florę. Niech zapłonie ogień miłości!

Instytut Pantone ogłosił kolor roku 2019. Dziewczyny są wniebowzięte! Wreszcie będzie wesoło. Koralowy – taki energetyczny, towarzyski i twarzowy. Afirmujemy!

Dla buntowników, anarchistów i lewaków. Wielbicieli purnonsensu i abstrakcji. Wnętrzarski zestaw ostrzegawczy – za hygge uprzejmie dziękujemy.

Ty trafisz do górnej przegródki, ona do pudła, a on wyląduje w pace. Podział, segregacja i szufladkowanie nie są takie złe! Pod warunkiem że dotyczą zdjęć z wakacji, gwarancji na pralkę, rachunków za prąd i strojów narciarskich.

Architekci subiektywnie

Marek Lorens lubi studiować naturalne formy, struktury i systemy. Inspirują go człowiek i kontekst. Dużo czyta. Chętnie słucha innych. Pracę z klientami porównuje do podróży, w której jest przewodnikiem.

Zmysły

Symbol ulotności i wolności. Ma bystre oczko i płochliwe serce. Zwykły szary wróbel lub karnawałowa papuga. Sama zdecyduj, kim się dziś staniesz.

Paryska kamienica

Dzielnica, w której kiedyś toczyły się zażarte dyskusje o „Kapitale”, dziś sama przyciąga wielki kapitał. Urodzona w Kalifornii Ashley Maddox i pracownia GCG Architectes odnowili paryski apartament w kamienicy z 1710 r. Zachowano amfiladę, przywrócono historyczny dekor, na szczęście młode meble działają rozbrajająco na cały ten wykwint.

Tarcze herbowe i chromowane rurki, szkło z Murano i reflektorki, szacowna, trzystuletnia kamienica i podrostki, huncwoty – kolorowe meble z lat 70. czy 80. W tym wnętrzu spotykają się bardzo różne bajki i każda znalazła miejsce, by wybrzmieć.

Mieszkanie w Warszawie

Architektka wnętrz Natalia Stosio wyczarowała odrobinę Paryża w sercu stolicy Polski. Można by pomyśleć, że z okien roztacza się widok na Place de la République. Tymczasem w pobliżu jest plac Zbawiciela – też słynny, choć nie z calvadosa.

Nawet na bardzo starej podłodze dobrze się czują modernistyczne klasyki, same już są historią. Pod sufitem, który pamięta Kongresówkę, dziś wisi „Vertigo”. W głowie się kręci od tych nawarstwień.

Alpejski chalet

W dzień można godzinami patrzeć na góry albo po czubek głowy zanurzyć się w lekturze. Wieczorem chłonąć ciepło ognia, pieszcząc uszy smooth jazzem. Tu się odpoczywa! Ucieczce od codzienności sprzyja przyjazna przestrzeń. W powietrzu gra delikatna świerkowa nuta.

Turzyce nigdy nie zmienią się w równy trawniczek, pisał Thoreau, więc rośnij dziko, zgodnie ze swą naturą, zachęcał. Tu, u stóp bawarskich Alp, sam dom „rośnie dziko”. Z drewna, kamienia, metalu. I zgodnie z naturą tych materiałów.

Apartament dla rodziny

Architektka Katja Sadziak z pracowni ID Studio powiększyła mieszkanie należące do czteroosobowej rodziny, nie zmieniając jego metrażu. Podwyższyła je bez ingerencji w strop. A także rozjaśniła, stosując czerń. Dużo czerni.

Regały mogą być pełne. Albo w połowie pełne. Albo w połowie puste. Jedne są jak japońskie ekrany shōji, inne jak patchwork. Jeszcze inne jak akwaria, w których zamiast ryb dryfuje przezroczyste szkło. Pełne są wtedy czy puste? Pełne niedomówień.

Meble - pufy

Opieramy na nim nogi, by wygodniej wyciągnąć się w fotelu, czasami stawiamy na nim tacę – służy wtedy jako stolik kawowy. Na pufie możemy też przysiąść lub otworzyć jego pokrywę i ukryć tam swoje tajemnice.

Aranżujemy salon

Dopieszczone, wymuskane, reprezentacyjne. Ale też codzienne, swobodne. Z sofą dla rodziny i psa, wielofunkcyjnym stolikiem kawowym, na którym lądują zarówno drinki, jak i pomidorowa. Dla rodziny, przyjaciół, gości z zagranicy. W stylu... w naszym stylu.

By duży pokój stał się salonem, nie wystarczy zestaw podstawowy. Będą potrzebne szczypta pieprzu, cukier puder lub po prostu wisienka na torcie. Wszystko zależy od temperamentu i tego, na co mamy ochotę.

Projekt kuchnia

Zieleń w domu to więcej niż moda. Kontakt z przyrodą znakomicie wpływa na zdrowie i poprawia nastrój. O tym, jak uprawiać rośliny w kuchni, rozmawiamy z botanikiem i projektantem. Podpowiadamy też, jak bez większego wysiłku zmienić nawyki na bardziej przyjazne środowisku.

Świeże bazylia i tymianek przez cały rok to dobry powód, by w kuchni się zazieleniło. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zaprosić do niej także rośliny ozdobne. Nie trzeba mieć specjalnych zdolności, by czuły się tu doskonale i pięknie wyglądały. Wystarczy poświęcić im odrobinę uwagi.

Przy kasie, zamiast sięgać po foliową reklamówkę, pakujesz zakupy do bawełnianej torby, po kawę na wynos idziesz z własnym kubkiem. Od drobnych codziennych decyzji każdego z nas zależy, czy utoniemy w śmieciach. Co jeszcze można zrobić, by było ich mniej?

Kuchenna flora to nie tylko zioła, cytrusy i kaktusy w doniczkach i na kwietnikach. Rośliny to przecież wspaniały motyw dekoracyjny. Kwietne ściereczki, serwetki, naczynia pomogą stworzyć zieloną oazę, nawet jeśli nie mamy dobrej ręki do roślin.

Na blatach i frontach kuchennych pojawiają się materiały, które dotychczas zarezerwowane były dla ścian i podłóg. Modne są szafki obłożone kamieniem i gresem. Z masywną bryłą wyspy kontrastują wysokie witryny.

Projekt łazienka

Minimalistyczne, o organicznych kształtach i matowych wykończeniach – takie wanny cieszą się popularnością. Projektanci prześcigają się w pomysłach, tworząc choćby wanny przezroczyste. Lubimy udogodnienia: półki nawannowe, hydromasaż, system audio. Przy wannie, obowiązkowo, miejsce na modną, smukłą baterię!

Historia wanny sięga daleko, bo starożytności. Za czasów rzymskich kąpiel przeszła ewolucję od prostego zabiegu higienicznego do rytuału, którym jest także dziś. Obecnie mamy jednak wspaniałe możliwości techniczne, plastyczne materiały pozwalające dowolnie formować kształt wanny, dzięki czemu staje się ona jeszcze wygodniejsza i zaspokaja coraz bardziej wyrafinowane potrzeby estetyczne.

Potrzebujemy szafek, kasetek, schowków. Skryją to, co powinno pozostać poza zasięgiem wzroku: przybory osobiste i sekretne skarby. Bo każda dama ma tajemnice. Niech przemawiają designerskie meble, kobiece dekoracje i uwodzący zapach.

Nowoczesna ceramika szuka nietypowych rozwiązań. Wchodzi w związki z zaokrąglonymi bateriami w stylu retro – do wyboru złotymi lub srebrnymi. Odważ się na niesztampowe połączenia.

Wielcy designu

Jaime Hayon, słynny projektant, udzielił ekskluzywnego wywiadu magazynowi „Dobre Wnętrze” podczas Łódź Design Festival 2018, którego był gościem specjalnym. Ze światowej sławy designerem rozmawialiśmy o projektowaniu odpowiedzialnym, brzemieniu sławy, wzornictwie XXI wieku, ale też o tym, co lubi gotować i jak mieszka.

Stefano Giovannoni to wielki mag designu, który niemal każdego roku wyciąga z kapelusza nowe hity – ekspresyjne, pełne koloru i emocji. Ludzie je kochają. Czy to sztuczki, czy przemyślana strategia? Artysta tylko nam zdradza, jaki projekt jego nowej marki Qeeboo będzie miał swój debiut w tym roku!

Projektanci

Olga Milczyńska i Irina Grishina z August Design Studio tworzą unikatową ceramikę codziennego użytku. Ich projekty, prezentowane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, dwukrotnie docenili jurorzy plebiscytu Must Have Łódź Design Festival.

Art&Craft

Tak o swojej pracy mówi Marcin Muszyński z Pracowni Renes. Działalność zaczął w latach 90. XX w. od tworzenia unikatowych ram, by z czasem wyspecjalizować się także w artystycznych materiałach wykończeniowych, które powstają przy użyciu technik o średniowiecznym rodowodzie.

Sztuka we wnętrzu

Rzeźby powoli wracają do prywatnych domów! Wnętrzom dają formy i faktury, a mieszkańcom przyjemność obcowania z pięknem w trzech wymiarach.

Zwiedzamy - Casa de Serralves

Znajdująca się w Porto willa zaprojektowana dla Carlosa Alberta Cabrala, hrabiego Vizeli, choć powstała w 1944 r., łączy elementy art déco i streamline moderne z neoklasycyzmem. Piony wzmagają hrabiowski majestat. Obłości i grillowane przeszklenia nawiązują do automobilów. Za silne pole magnetyczne budynku odpowiada słodki róż.

Online

Magdalena Głodek kocha niedopowiedzenia i szaroniebieski. Inspirują ją kobiece emocje. Maluje, bo ma potrzebę ich uchwycenia. Często zostawia swoje bohaterki w pół słowa.

Dobre adresy

Minimalistyczna sofa na mosiężnych nóżkach czy sycylijski toster od Dolce & Gabbana? Wybierz coś dla siebie!

Wiatr znad Andów, malowane marzenia oraz powrót do domu... Zobaczcie, jak bliskie są sobie sztuka i design!

Reinterpretacje

Rok 2019 upływa pod hasłem stulecia Bauhausu. Wpływ tej awangardowej szkoły można śledzić we współczesnych realizacjach, czego dowodem jest serwis TAC zaprojektowany dla marki Rosenthal przez Waltera Gropiusa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum