Historia wielowątkowa

2022-04-15 15:29 wybór i tekst: MAGDA KAZIMIERCZUK
Dedar
Autor: Andrea Ferrari / Dedar / serwis prasowy PRZED SŁOŃCEM I SĄSIADEM Zasłony oprócz tego, że dekorują, pełnią też funkcje użytkowe — zimą zatrzymują ciepło, latem regulują poziom nasłonecznienia. W sypialniach sprawdzają się tkaniny typu blackout, które całkowicie zaciemniają pokój. Na zdj. kadr z sesji „Villa Valguarnera” dla marki Dedar. Koń pozuje na tle patchworku uszytego z tkanin tej luksusowej, włoskiej marki. koszykowa24.pl

Trudno zachować umiar, gdy wybór zjawiskowych tkanin jest tak ogromny! Jak podjąć decyzję, którą z nich obić fotel, a z której uszyć zasłony? A dywan? Na ścianę czy pod nogi? Dzielimy się naszymi odkryciami z najnowszych kolekcji najlepszych manufaktur. Zapraszamy w podróż do świata kolorów, wzorów i faktur.

Spis treści Dobre Wnętrze 05/2022
edytorial

Nic, co ładne, nie jest funkcjonalne, mawiają architekci z uśmiechem i zwykle, gdy lista oczekiwań wobec domu sięga poziomu statku kosmicznego.

nowości

Rozmycie granic, nieoczywistość koloru, łagodność tak rzadko spotykana. Efekt, który fascynuje i hipnotyzuje. Projektanci dobrze wiedzą, jak cię zaczarować. Dlatego w kieszeni, jak dzieci, noszą skarb. Niewielkie szkiełko — pryzmat.

To, co wymuskane, perfekcyjne, może onieśmielać. Szukamy więc piękna niedoskonałości i luzu. Uwaga! To nie abnegacja, to wyższy stopień designerskiego wtajemniczenia.

Chociaż jej szacowna historia sięga XVII wieku, a manufaktura zyskała miano królewskiej, to kobaltowa porcelana z Delft świetnie czuje się jako część międzynarodowej popkultury. A ta, jak wiadomo, nie zna świętości.

felieton

Odkąd groźbę lockdownu zastąpiło widmo blackoutu, przypomina mi się dzieciństwo w PRL. Zrozumiałem, też, po co panie Dulskie wieszały ciężkie story w oknach.

Oto stary i szacowny dom aukcyjny zaoferował klientom cyfrowy plik i sprzedał go za horrendalną kwotę! Czy czeka nas tokenizacja sztuki?

wydarzenia

Dobre wzornictwo w Łodzi zachęci do działania, rzeźby w Orońsku — poruszą emocje. A w Warszawie cuda! Kozy i koguty sfruną z obrazów mistrza Chagalla, by beztrosko krążyć sobie nad gmachem Muzeum Narodowego w Warszawie.

włoski eklektyzm

„Casa Bestiale” — tak włoska architektka Carola Fumarola nazywa swój dom i pracownię w XV-wiecznej kamienicy. Bogactwo i dostojeństwo wnętrz tonuje surrealistycznym humorem, pikanterią dekoracji oraz obecnością bestii: szkapy, brodatego leoparda i usłużnego wieprzka.

Fiolet łączy energię czerwieni i spokój niebieskiego. W języku kolorów oznacza tajemniczość i pasję. Dostojne złoto i niezwykłe zwierzęta dodają mu lekko surrealistycznego wyrazu.

dom rozcięty

Ania i Marek pragnęli, by po powrocie do Polski towarzyszyło im na co dzień wspomnienie hiszpańskiego słońca. Ale jak, pomijając aspekt klimatyczny, skąpać wnętrza w świetle, nie wystawiając się jednocześnie na widok publiczny? Katarzyna Cynka-Bajon i Bartek Bajon z pracowni PL.architekci wpuścili je dachem.

Przytulność tego wnętrza to wynik zastosowania matematycznych zasad. Tu linie są zawsze równoległe lub prostopadłe, odległości wymierzone co do milimetra, a spokój wyraża się w odpowiednich proporcjach.

willa w kamienicy

Trzypoziomowy apartament znajduje się w jednej z kamienic stojących w zwartej, szeregowej zabudowie niemal w centrum miasta. Ale patrząc na przestronne wnętrza, można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z niczym nieograniczoną przestrzenią — jak w wiejskich posiadłościach.

Prostota, skromność, wygoda — triada pojęć definiujących podejście pobratymców Rembrandta do projektowania wnętrz — ma zastosowanie i tutaj. Choć nas może to zaskakiwać, jest i modnie, i efektownie!

apartament dla dwojga

Architektka Anna Koszela zaprojektowała apartament, który nigdy się nie zestarzeje. Jego elegancję dyskretnie podkreślają lampy, światowej klasy meble, z uwagą dobrane detale oraz sztuka. Tak właśnie wygląda nowoczesna klasyka. Ożywcza jak świat po majowej ulewie.

Tu design i sztuka mają równe prawa, podobnie jak wygoda i piękno. W tym apartamencie tylko kolor jest uprzywilejowany. Szaroniebieski jest wszędzie i może wszystko!

spotkania / elad yifrach

Urodził się i wychował w Izraelu, wykształcił w Kalifornii, dziś podbija Manhattan (i cały świat). Oto opowieść o Eladzie Yifrachu, założycielu marki L‘Objet, którego wyobraźnia zrodziła biżuteryjne rafy koralowe i oblane złotym lukrem porcelanowe bomboniery.

aranżujemy / tkaniny do wnętrz

Trudno zachować umiar, gdy wybór zjawiskowych tkanin jest tak ogromny! Jak podjąć decyzję, którą z nich obić fotel, a z której uszyć zasłony? A dywan? Na ścianę czy pod nogi? Dzielimy się naszymi odkryciami z najnowszych kolekcji najlepszych manufaktur. Zapraszamy w podróż do świata kolorów, wzorów i faktur.

dobre wnętrze extra

Producenci mebli i materiałów wykończeniowych niemal na każdym kroku przekonują o swojej odpowiedzialności i trosce o środowisko. Czy wszystkim można wierzyć? Na co zwrócić uwagę, aby mieć szansę wybrania naprawdę ekologicznych produktów?

Mieszkanie w trailerze ma w sobie mniej gracji, niż widać na Instagramie, przekonuje Kate Oliver, która spędziła tak cztery lata, po tym jak własnoręcznie wyremontowała airstreama z 1957 roku. Producenci nowych modeli robią jednak wszystko, by takie życie stało się bajką. Dla miłośników przyczep podróżnych mamy krótki przewodnik po nowych modelach i ambitnych renowacjach.

Przenośny zlew, dywan, który nie boi się deszczu, składany zydelek do obierania ziemniaków. Czy życie w przyczepie może być równie wygodne jak to, które wiedziemy w luksusowych apartamentach i domach na spokojnych przedmieściach? Raczej nie. Może być za to dużo zabawniejsze. Oto jak dorośli bawią się w dom.

Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników — 1 maja — przypomina, że każdy może coś zrobić, by wokół było bardziej zielono. Kasia i Dominika od pięciu lat na krakowskim podwórku uprawiają warzywa, owoce, zioła, kwiaty i prowadzą blog o miejskim ogrodnictwie. Eksperyment stał się ich pasją. Dzielą się doświadczeniem i radością, jaką daje uprawa jadalnych roślin w mieście.

projekt łazienka

Razem z ekspertami zastanawiamy się, jak urządzić łazienkę, żeby można było w niej nie tylko wygodnie się umyć, lecz także miło spędzić czas, zregenerować się i wypocząć. Rozmawiamy o aranżacji domowego SPA, technicznych nowinkach i dekoracyjnych dodatkach, które sprawią, że poczujemy prawdziwą błogość.

A gdyby tak choć na chwilę uciec od pędzącego bez opamiętania świata, wyłączyć się z absorbującego życia rodzinnego, zamknąć za sobą drzwi i pobyć sam na sam ze swoimi myślami. Zadbać o ciało i duszę. W miejscu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał – w łazience.

Prysznic delikatny niczym mżawka czy energetyzująca kaskada? Szum wody, śpiew ptaków czy ostre rockowe riffy? Zarówno szybki poranny prysznic, jak i relaksująca wieczorna kąpiel to okazja, by zanurzyć się nie tylko w wodzie, lecz także w świetle i dźwięku. Nowe technologie pomogą stworzyć idealny nastrój.

Nic tak nie sprzyja uciszeniu gonitwy myśli, jak przymknięcie oczu i wsłuchanie się w zmysły. Zatop się w zapachu ziół, poczuj, jak pod wpływem wody sztywna gąbka nabiera jedwabistej delikatności, a ręcznik otula skórę miękkim ciepłem. W domowym SPA naturalne materiały to zawsze dobry wybór.

Delikatne łuki armatury, inteligencja w toalecie oraz kompleksowe wyposażenie łazienki.

kuchnia

Jedni wolą hokery przy barze, inni stabilne krzesła przy stole. Tak czy inaczej, potrzebne jest miejsce, gdzie można usiąść na szybkie śniadanie albo poranną kawę. Lub do pracy zdalnej, bo przecież w kuchni myśli się najlepiej!

Złoto w kuchni, sztuka na lodówce? Ewolucja wnętrz kuchennych postępuje i fascynuje!

tarasy

Największa zaleta posiadania domu? Ogród, oczywiście! Dzięki dużym przeszkleniom przyroda wokół stanie się częścią aranżacji salonu, a taras z piękną i praktyczną podłogą — jego naturalnym przedłużeniem.

scenografie

Melodramat z tragicznym wątkiem hiszpańskiej wojny domowej w tle i madryckie domy, które opowiadają własne historie. Choć silnie zakorzenione w przeszłości miasta, jednocześnie zdradzają charakter, mocne strony i słabości współczesnych mieszkańców. Zgrany duet reżysersko-scenograficzny Pedro Almodóvara i Antxóna Gómeza świętuje 25-lecie współpracy. Ich najnowszy film „Matki równoległe” przynosi nowe zagadki z dziedziny wzornictwa, sztuki i symboliki barw.

dobre adresy

Co nowego? Oto nasze rekomendacje!

Sztuka, piękne miejsca, zapachy i przedmioty. Na dobry nastrój.

jak to robią w...

Im mniej ruchów potrzebujesz, by stworzyć obiekt prawie doskonały, tym bliżej jesteś prawdziwego oświecenia.

do wyboru

Prywatny taras na dachu, nadzwyczajny widok na panoramę Warszawy, luksusowe wykończenie, wyjątkowe udogodnienia, legendarna lokalizacja w XIX-wiecznej kamienicy? Tak! Kamienice przy ulicy Foksal 13|15 dzięki widowiskowej rewitalizacji odzyskały dawny blask.

Przytulna łazienka czy przestronny domowy salon kąpielowy? Z wanną, prysznicem, a może podziałem na strefy relaksu? Jedno jest pewne — z najwyższej jakości szkłem łazienkowym!

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum