Barwy przeszłości

2020-04-09 19:23 opracowanie: MAGDA KAZIMIERCZUK, tekst: EWA JAGALSKA
1 Lampa „Diy”, 495 zł
Autor: Roberto Ruiz / kettal.com, serwisy prasowe

Stare cementowe płytki, zniszczone tak, że większość fachowców zaleciłaby ich skucie, użyczyły kolorów ścianom, sufitom i zabudowom meblowym. I stał się cud – małe mieszkanie w Barcelonie ożyło i nabrało charakteru. Może to podpowiedź dla nas: zastanówmy się dwa razy, zanim zamówimy kontener na gruz!

Spis treści Dobre Wnętrze 05/2020
architekci subiektywnie / katarzyna cynka, bartłomiej bajon

Kasia, bardziej energiczna, jest świetną organizatorką i duszą towarzystwa. Lubi wieś. Bartek, opanowany perfekcjonista i minimalista, woli miejski gwar i ruch. Najchętniej projektują jednocześnie architekturę i wnętrza.

leśny modernizm

Kati Hienonen, fińska analityk trendów, projektantka i właścicielka wnętrzarskiej, ekologicznej marki Bondenliving, wróciła do lasu swojego dzieciństwa. Wskrzesiła chatę zbudowaną przez rodziców, a zniszczoną przez kuny – nie ma im tego za złe, żyje w zgodzie z przyrodą.

Fińskie wzornictwo wiernie naśladuje rzeczywistość, dlatego potrawy bywają serwowane z liścia, brzeg wazonu odzwierciedla linię jeziora, a lampy przybierają formę ptaków i Hatifnatów. A przecież wszyscy dobrze wiemy, że te ostatnie naprawdę żyją w lasach Finlandii!

wakacyjne mieszkanie

Niewiele brakowało, by wielki ogień zniszczył marzenia Marty Klinker o spędzaniu wakacji w rodzinnej Barcelonie. Na szczęście w odpowiednim momencie na scenę wkroczyli architekci z Colombo and Serboli Architecture, którzy zaopiekowali się strawionym przez pożar mieszkaniem.

Stare cementowe płytki, zniszczone tak, że większość fachowców zaleciłaby ich skucie, użyczyły kolorów ścianom, sufitom i zabudowom meblowym. I stał się cud – małe mieszkanie w Barcelonie ożyło i nabrało charakteru. Może to podpowiedź dla nas: zastanówmy się dwa razy, zanim zamówimy kontener na gruz!

parkowa rezydencja

W Konstancinie zerkają na siebie zabytki w ruinie i rezydencje polskich Midasów, secesja i klasycyzm, neogotyk i modernizm. Olbrzymia willa autorstwa Ewy i Stefana Kuryłowiczów z blachą na elewacji i marmurem kararyjskim w środku sprzeczności również się nie boi. Architektka Patrycja Boniuk przebudowała ją, rozświetlając i uwspółcześniając wnętrze.

mieszkanie melomana

Bogata oferta kulturalna Gdańska skłoniła Piotra, młodego wielbiciela muzyki i teatru, do przeniesienia się tam na stałe. Konsekwencja projektowa architektów Marty Racy i Michała Racy pomogła mu stworzyć wnętrze, w którym może swobodnie realizować swoje zainteresowania.

W lustrzanym odbiciu czarna pantera bezszelestnie i obojętnie mija fotel i stół, chowa pazury w kontakcie z drewnem. Choć prowadzona odwiecznym prawem natury, miękko przysiada przy uwodzicielskich dźwiękach saksofonu.

aranżujemy / kolory we wnętrzu

Dom to nie tylko sprzęty. To przede wszystkim kolory ścian i sufitów. Bo nimi naprawdę można zaczarować przestrzeń. Określić klimat, podkreślić architekturę wnętrza. Kolory wydobywają jej ciekawe elementy: wstążkę schodów, rozrzeźbiony panel lub gzyms.

aranżujemy / wiosenne tarasy

Wszystko wskazuje na to, że tej wiosny tarasy i werandy będą przeżywały prawdziwe rodzinne oblężenie. Leżak zastąpi ławkę w parku, spacer wokół płotu – wyprawę do lasu, a pielenie grządek i koszenie trawy – siłownię. Tym bardziej zadbajmy, by było pięknie, wygodnie, bajkowo.

design dla konesera

W roku 2020 plebiscyt Design dla Konesera ma odświeżoną formułę – wprowadzamy nowy sposób nominacji produktów. Nie zmieni się jednak to, co najważniejsze – Czytelnicy i jury „Dobrego Wnętrza” wybiorą najlepiej zaprojektowane, funkcjonalne i estetyczne produkty wyróżniające się spośród oferty rynkowej. Plebiscyt Design dla Konesera, zainicjowany w roku 2012 z okazji 15-lecia „Dobrego Wnętrza”, już po raz ósmy promuje doskonały design, piękne i praktyczne rozwiązania, które odwołują się do najlepszych tradycji polskiego i światowego wzornictwa. Zapraszamy do udziału!

projekt kuchnia

Kuchnia dojrzewa razem z nami – w miarę jak zmienia się nasz tryb życia, zmienia się i ona. Inaczej wygląda kuchnia singla, który zagląda do niej głównie po to, by zaparzyć kawę, a inaczej taka, w której codziennie gotuje się dla pięcioosobowej rodziny. Tylko zasady ergonomii pozostają te same.

Aromat herbaty w stylowym imbryku nabiera subtelności, a zwykłe petibery i powidła na piętrowej paterze zyskują aurę wykwintności – nawet proste smaki dzięki pięknej oprawie dostarczyć mogą niezwykłych wrażeń. Gdy wokół nuda i zwątpienie, odrobina przepychu i fantazji zadziała jak zastrzyk dobrej energii.

Do czego służy kuchnia? Jednym do szybkiego wrzucenia czegoś na ruszt, innym do codziennego gotowania dla czterech osób. Aby była funkcjonalna, musi być zaprojektowana z myślą o konkretnych użytkownikach. Z Katarzyną Kraszewską, architektem wnętrz, radzimy, jak urządzić kuchnię dla singla, dla pary i dla rodziny. 

Ergonomiczne udogodnienia sprzyjają dobrej organizacji zarówno przestrzeni, jak i pracy w kuchni, a zaawansowane technologie dbają o nasze zdrowie i codzienne przyjemności.

projekt łazienka

Dajmy sobie czas. Zastanówmy się nad tym, co sprawia nam radość i jak lubimy odpoczywać. A później pozwólmy sobie na to, by przestrzeń, w której żyjemy, spełniała właśnie te założenia. Nie poddawajmy się ocenie innych, postawmy na własne doznania. To moment na osobistą redefinicję luksusu.

W czasach, kiedy możliwości wyboru są niemalże nieograniczone, szczególnie uważnie trzeba zdefiniować własne potrzeby, i nie ulegać stereotypom. Wtedy odpowiedź na pytanie, czym jest luksus, nasunie się sama. Liczymy na to, że nasze propozycje luksusowych łazienkowych aranżacji pomogą w znalezieniu odpowiednich rozwiązań.

Najpierw praca, potem rozrywka. A może by tak odwrócić kolejność? Zacząć od odprężenia w ciepłym, eleganckim wnętrzu. Później nieporządek szybko ukryć w szufladzie, a pranie wrzucić do pralki, która po cichu zrobi swoje.

do wyboru / smyki.pl

Projekty gotowe pokoi dziecięcych ułatwiają stworzenie funkcjonalnego i efektownego wnętrza. Okazują się przy tym bardzo elastyczne, łatwo się adaptują do indywidualnych wymagań i potrzeb. Każdy z nich może się stać dokładnie taki, jak chcesz.

do wyboru / kratki

By spełnić marzenia tych, którzy w obszernym domu lub w niewielkim mieszkaniu, w ogrodzie albo na balkonie pragną się cieszyć ciepłem i urodą ognia, powstały nowoczesne i niezwykle eleganckie urządzenia grzewcze.

ludzie / pasje / miejsca

Paulina i Bartek Bieleccy osiedlili się w Hiszpanii niespełna dwa lata temu. W andaluzyjskim miasteczku Vélez-Rubio i niedalekiej osadzie Bolaimi realizują nowy projekt marki REC.ON. W wyremontowanych przez nich starych domach – urządzanych w całości rzeczami z upcyklingu – życie przechodzi w tryb slow.

dział krajowy

Co to się dzieje! Meble mogą fruwać, rzeźby solą i pieprzą, w wazonach oddycha wino. Jakby tego było mało, lekcja geometrii przeradza się w degustację, a spacer po mieście – w warsztat projektowania.

scenografia / dom w trzech kadrach

Grząskie plaże w zaułkach, cieniste tunele z sosen i dom, w którym spełnia się kolekcjonerska obsesja właściciela. Totoi Santoro, scenograf filmu „Obraz pożądania”, w poszukiwaniu niepokojącej scenerii wybrał się nad włoskie jezioro Como. W willi, której historia sięga XV w., stworzył wnętrze gęste od detali. Trzeba być czujnym. Prawda miesza się tu z fikcją, filmowa rzeczywistość ma nieostre kontury, jak na obrazie Marka Rothko, który łatwo przeoczyć w niecodziennym sąsiedztwie zabytkowych mebli.

relacje / rekomendacje

Hasłem przewodnim 12. edycji Arena Design była idea slowness. To kontynuacja zeszłorocznych debat na temat transformacji społecznych i ekonomicznych, materiałowych i produkcyjnych. W ostatnim czasie idea slowness nabrała nowego znaczenia, niejako została nam narzucona. Warto się nad nią zastanowić, by lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

dobre adresy

Podręczny generator jonów, wiosna w szafie i nieprzemijający urok jodły francuskiej. Mamy więcej ekscytujących nowości!

O czym mówią kwiaty? Jak i dlaczego wygina się fotel Fint? A także: co mają wspólnego meble z drzewami w Kenii?

reinterpretacje

Co to jest: lekkie, trwałe, odporne na ogień, wodę i robaki, poza tym miłe w dotyku? Najlepsi projektanci zapraszają nas na korepetycje z korka. Ten w pełni naturalny materiał robi dziś dużą karierę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum