My little friend

2019-03-13 17:04 opracowanie: Magda Kazimierczuk

Drogocenne porcelanowe, rozczulające drewniane. Wracamy do czasów dzieciństwa, gdy przyjaciół miało się w kieszeni lub w piórniku. Figurki stworzone z wyobraźni ożywają, gdy tylko spuścimy z nich wzrok.

Spis treści Dobre Wnętrze 04/2019
Nowości

Ziele na kraterze, białe oleandry. Roślinność zarasta werandę, wkrada się do wnętrza. Plecie wieńce, układa bukiety. Fantastyczne, smutne, czarodziejskie.

Brak perfekcji, poezja upływających dni. Szorstka przyjaźń, trudna miłość i ciepło twoich rąk. Mała ryska, odprysk, nierówność... Są piękne, wyjątkowe, bo pozwalają wspominać.

Chociaż mija równo sto lat od założenia Bauhausu, to nie ma na świecie architekta lub designera, który uznałby jego program za pieśń przeszłości. Forma nadal wynika z funkcji, a innowacyjność, optymalizacja, ekonomizacja wciąż są przykazaniami dla współczesnego projektanta.

Drogocenne porcelanowe, rozczulające drewniane. Wracamy do czasów dzieciństwa, gdy przyjaciół miało się w kieszeni lub w piórniku. Figurki stworzone z wyobraźni ożywają, gdy tylko spuścimy z nich wzrok.

Relacje / rekomendacje

Na kilka lutowych dni targi we Frankfurcie nad Menem stały się światowym centrum dóbr konsumenckich. W trzech działach: Dining (nakrycia stołów), Living (wyposażenie wnętrz) i Giving (upominki), najbardziej zainteresowały nas oczywiście nowości i trendy: Joyfilled Ambience – wyraziste kolory, pełny swobody eklektyzm, Quiet Surrounding – pastele, naturalność, prostota, i Tasteful Residence – rzemieślnicza jakość i zmysłowość.

Architekci subiektywnie

Miłośniczka szlachetnych materiałów, markowych produktów i ekskluzywnych dodatków. Nie podąża ślepo za trendami. Tworzy wnętrza na lata, nie na sezon. Klasykę łączy z nowoczesnością.

Dom na skraju lasu

Architektka Marta Chrapka zaprojektowała dom, który wygląda, jakby był zamieszkany od lat. Są w nim stare meble i obrazy. Oraz duch, którego nikt by się nie spodziewał w nowym budynku.

Jeśli drewno, to lite lub fornir. Jeśli farba, to na bazie naturalnych pigmentów. Vintage? Wyłącznie restaurowane egzemplarze. Folklor? Tylko ten osobiście przywieziony z podróży. Sztuka? Koniecznie szczera i radosna.

Apartament w kamienicy

Mieszkanie na Powiślu miało być bazą dla patchworkowej rodziny z psem. Projekt wnętrza Maggie i Łukasz powierzyli Kornelii Majoch. Chcieli się wprowadzić jak najszybciej, ale lista ich wymagań była długa.

Hippisowskie boho bez uprzedzeń flirtuje z miejską elegancją, a ta chętnie daje się skusić i pozwala sobie na beztroski luz. Koniec sporów o pryncypia ma kolor mięty i szmaragdów.

Mieszkanie jak z filmu

Doda, właścicielka tego 140-metrowego penthouse’u, jeździ w długie trasy koncertowe i gra w filmach. Uwielbia to, ale potrzebowała miejsca, w którym całkowicie odetnie się od zgiełku. Zadbała nawet o dźwiękoszczelne okna.

Dom nad wielką wodą

Motocykle, street art i angielskie subkultury. Massimo Buster Minale oraz Jessica Minale inspirowali się nimi podczas przebudowy i urządzania domu nad jeziorem. Oprócz surowej stali znalazło się w nim miejsce także dla czułego pluszu.

Nic tak nie pasuje do Pogromcy jak stalowy dwuteownik, oksydowany metal i smolisty grafit. „Gimme danger, little stranger” – śpiewał ojciec chrzestny punka Iggy Pop. A więc, uwaga, tu się spawa i lutuje, a potem znika na junaku.

Rodzinny azyl

Kilkanaście lat temu w spokojnej wsi w województwie warmińsko-mazurskim Agnieszka i Jarosław kupili działkę z zejściem bezpośrednio do jeziora, na której zbudowali rodzinny dom. Z dużym tarasem i własnym pomostem.

Jak w powieści szkatułkowej, tak w tym wnętrzu wątków jest wiele, a każdy z nich wydaje się ważny. Ale czy rzeczywiście? Może niektóre z nich to fascynujące dygresje lub erudycyjne popisy? Ten dom trzyma w napięciu do końca!

Meble / regały

Współczesne regały to już nie tylko meble biblioteczne służące do przechowywania książek. Wprowadzają porządek w salonie. Eksponują albumy, szklane rzeźby i wazony, a czasami kolekcjonerskie zbiory.

Aranżujemy miejsca pracy

Nie ma co się oszukiwać. Niezależnie od tego, czy mamy etat, czy też jesteśmy szczęśliwymi freelancerami, nad robotą siedzimy długo i dużo. Miejsce pracy urządzamy więc tak, by wyzwalało kreatywność – ze swobodą i z rozmachem.

Dom / dobre samopoczucie

Architektura wnętrz jest dziś projektowaniem doświadczenia. Co oznacza, że nie wystarczą już tylko pięknie zaaranżowane meble i dodatki. W domowej przestrzeni chcemy odpocząć, nakarmić zmysły, zbliżyć się do natury. Potrzebujemy miejsc, które będą nas chronić, uzdrawiać i wzmacniać.

Projekt kuchnia

Zastosowanie różnorodnych materiałów pozwala nadać prostym formom nową jakość. Szukamy więc inspiracji, jak w aranżacji kuchni wykorzystać ceramikę, drewno, kamień i metal, a eksperci opowiadają o zaletach kamienia naturalnego i sztucznego. Pozostaje wybrać...

Przemijająca już moda na surowy minimalizm wyczuliła nas na piękno materiałów. Zachwyt urodą kamienia, cegły, betonu czy stali inspiruje projektantów do śmiałych połączeń, gry barwą i fakturą, a nowe technologie pozwalają wykorzystywać znane od lat materiały w całkowicie nowy sposób.

Konsekwencja jest przereklamowana. Rzućmy wyzwanie rutynie i zapomnijmy o kompletach. Widelec o pięknej formie czy podkładka z niezwykłego kawałka kamienia – w każdej kuchni znajdą się takie indywidualności. Czas, by zagrały pierwsze skrzypce.

Spieki kwarcowe o marmurowym użyleniu lub konglomerat kwarcowy na blacie w otoczeniu drewnianych frontów mebli kuchennych to hit sezonu!

Projekt łazienka

Jak zaaranżować miejsce wokół prysznica modnie, funkcjonalnie i z charakterem? Przyglądamy się trendom, pokazujemy inspirujące rozwiązania, nowoczesne natryski i deszczownice. A na dodatek – akcesoria łazienkowe z pewną dozą abstrakcji.

Koniec ze stereotypowym postrzeganiem strefy wokół prysznica. Sam strumień wody ma być dziś ujęty w ciekawą formę, zestawów natryskowych nie ograniczamy kabinami, a całej aranżacji nadajemy osobisty ton i mocny charakter. Liczy się kontekst.

W przestrzeni kąpielowej lubimy skojarzenia nieoczywiste. To dobre miejsce na projekty pozornie abstrakcyjne, w których zaciera się granica między formą a funkcją.

Zaokrąglone umywalki, wanna na drewnianym postumencie, kamień lub drewno na podłodze i ścianach oraz rośliny – każdy element w łazience odzwierciedla tęsknotę za przyrodą.

Dobry wybór / technologia w mieszkaniu

Ruch palca po ekranie telefonu wystarczy, aby dopasować światło do okoliczności, wyregulować temperaturę, włączyć lub wyłączyć system alarmowy, a przede wszystkim zagwarantować sobie spokojny sen.

Wielcy designu / rozmowa

Światowej sławy słoweńskiej projektantce Nice Zupanc kilka prowokacyjnych pytań, jak choćby o to, czy design ma płeć, zadaliśmy podczas targów Warsaw Home. Designerka sprzeciwia się nazywaniu jej projektów kobiecymi. Jako twórca czuje się wolna w oswojonej przestrzeni. Tylko nam wyjawia także, co robi z zepsutymi prototypami i dlaczego o jej projektach mówi się, że niosą przekaz, którego nie da się opisać słowami.

Art&Craft

– Toczę miski dziurawe, popękane. Nie wiadomo, o co chodzi – żartuje Maciej Gąsienica Giewont, projektant i wykonawca unikatowych obiektów użytkowych i rzeźbiarskich, w których uwypukla naturalną urodę drewna.

Zwiedzamy / willa Zevaco

Z powodu rozpostartych „skrzydeł” zwano tę willę motylem, układ wnętrz miała jednak tradycyjny, wzorowany na XIX-wiecznych podparyskich rezydencjach. Młodzieńcza realizacja Jeana-François Zévaco, francuskiego architekta działającego w Casablance, powstała w 1947 r. dla zamożnego lokalnego dewelopera. Sześćdziesiąt lat później zaadaptowano ją na restaurację.

Zawód:Architekt

Aby wpływać na sprawy istotne dla przestrzeni i kultury projektowania, konieczny jest silny, wyrazisty głos. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie ma być „Zawód:Architekt”. Na łamach tego czasopisma, tworzonego przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, zapraszamy do dialogu i dyskusji.

Spotkania ze sztuką

Rozpoczynamy „Dobrego Wnętrza Spotkania ze Sztuką”. Chcemy uwrażliwiać na piękno, wspierać młodych twórców. Do współpracy zaprosiliśmy krytyka i znawcę kultury Piotra Sarzyńskiego.

Blogi

Magda K. o tym, że w zapyziałych pokojach hotelowych, pod nieprzerwanym obstrzałem brzydoty, jak dezerterzy w oblężonym Stalingradzie mają z chłopakiem tylko siebie i swoją piękną miłość. A Piotr B. weryfikuje romantyczne marzenia mieszczucha o domu na wsi.

Ogród i taras / trendy

Wiosna tuż-tuż, warto więc sprawdzić, co przyniesie nowy sezon ogrodowy. Zanim urządzimy salon pod chmurką, poznajmy trendy w aranżacji tarasu i przestrzeni wypoczynkowej wokół domu. Bo lato zapowiada się gorące!

Dobre adresy

Podwieczorek na baśniowej porcelanie, kolacja na złotych talerzach, a na dobranoc – seans filmowy na księżycowej sofie!

Sto foteli na sto lat Achille Castiglioniego, rozkosze SPA oraz mnóstwo sztuki!

Reinterpretacje

Pionowe żłobienia wysmuklają, ciekawie pracują ze światłem. Od greckiego Partenonu, przez nóżki osiemnastowiecznych foteli, aż po współczesne wzornictwo – w rytmicznym pochodzie maszerują kanelury.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum