Zapach kobiety

2021-08-06 14:39 opracowanie: MAGDA KAZIMIERCZUK, dziennikarka i stylistka „Dobrego Wnętrza”
Butik YOPE
Autor: serwis prasowy YOPE / MOKOTOWSKA Zwierzątka na opakowaniach – takie słodkie, zapachy – soczyste! A butik przy Mokotowskiej z Warszawie – cudo skończone! Zaprojektowany przez Loskiewicz.Studio jest połączeniem dziewczyńskich marzeń o komnacie królowej lata i trendów wnętrzarskich. Oszałamiające instalacje kwiatowe, które tutaj naprawdę „robią robotę”, przygotowało Gładki Studio. Uwielbiam ten butik nie tylko za wystrój. Lubię mijać się tu z mądrymi ludźmi, którzy przychodzą na Mokotowską z pustymi butelkami, także szklanymi, by ponownie napełnić je pachnącymi, czyniącymi cuda miksturami. Stacje uzupełniające z mydłami, żelami pod prysznic i płynem do mycia naczyń – oto najważniejszy powód, by tu wracać. yope.pl

Perfumy mają dla mnie szczególne znaczenie. Są pretekstem do wspomnień i powodem do wzruszeń. Zapachy złapane w buteleczki czynią cuda. Bergamotka sprawia, że mam 20 lat, dzięki paczuli spędzam namiętną noc w Rzymie, a irys przypomina mi czas, gdy przy piersi nosiłam dzidziusia. Magicznych mikstur nie znajduje się byle gdzie. Można je dostać tylko w wyjątkowych miejscach namaszczonych przez wróżki i elfy.

Spis treści Dobre Wnętrze 09/2021
nowości

Polany jagód, głazy obrośnięte mchem. Pachnie wilgotna kora, palce klei żywica. Zachowaj te obrazy w pamięci. Wrócisz do nich jesienią, jak do albumu ze zdjęciami szczęśliwego dzieciństwa, gdy cały świat był obiecującym zachwytem.

Czy barwy niewielkiego płótna zawieszonego na ścianie mogą zadecydować o aranżacji całego wnętrza? Oczywiście. Pozwólmy malarstwu wyznaczać trendy!

Szkicujesz sobie dom. Rysujesz komodę, stolik, wzór na dywanie. Kolorów jednak nie będzie. Czarne kreski wystarczą, by wydobyć z bieli kontur, głębię i rytm.

felieton

W maju warszawski ratusz, jako pierwszy w Polsce, przyjął standardy projektowania szkół – podręcznik projektowania z myślą o uczniu, środowisku i lokalnej społeczności. Wyboistą drogą idzie zmiana!

Kupuję rzeźbę Abakanowicz, opalając się na egzotycznej wyspie. O obraz Czajkowskiego walczę z parkowej ławki. Nawet komputer mi niepotrzebny, tylko zasięg i mocne nerwy.

na czasie / wydarzenia

Artysta to człowiek mówiący prosto o rzeczach zawiłych – stwierdził Charles Bukowski w „Zapiskach starego świntucha”. Jak zwykle miał rację, o czym przypominamy sobie, oglądając kolejne polecane w tym numerze „Dobrego Wnętrza” wystawy.

willa architekta

Cud w Joburgu! Na korcie tenisowym wyrósł dom atrialny. Pawilony, dziedzińce, tarasy płożą się po ziemi i pną ku niebu. Surową architekturę – aluminium i beton – oplata tropikalna zieleń.

Mocarny dom opiekuńczo rozpościera betonowe skrzydła, zapewniając mieszkańcom cień i ochronę. Oraz pole do zabawy – w surowych wnętrzach nawet solidne meble wyglądają jak urocze drobiazgi.

(nie)tradycyjny dom nad jeziorem

Bryła rezydencji przypomina wiejskie domy Anglii, jednak otwiera się na otoczenie wielkoformatowymi oknami. Dialog klasyki z nowoczesnością Joanna Sztorch-Wysocka rozwinęła też we wnętrzach. Sięgnęła po tradycyjne, naturalne materiały, ale we współczesnych formach.

Nawet ci, którzy kochają miasto, potrzebują kontaktu z przyrodą. Choćby z fotela z widokiem na ogród. Natura zagląda do wnętrza przez okna. A swą przyjazną siłę daje odczuć w kojącym cieple drewna i grubych splotach tkanin.

dom kolekcjonerów

Po dekadzie spędzonej w Kanadzie Beata Grabarczyk i jej mąż Roman zamienili szum wielkiego jak morze jeziora Ontario na wiatr szepczący w koronach drzew na mazowieckiej wsi. Przywieźli ze sobą kontener gromadzonych latami pereł wzornictwa.

Musujące szkło i dudek na talerzu. Jajko na kurzej stopce i łosoś jak malowany. Wzornictwo sprzed lat skutkuje znaczącym wzrostem poziomu serotoniny w organizmie. I zmianą pogody we wnętrzu na słoneczną.

apartament na powiślu

Znakomita lokalizacja, piękny widok z okien, ciekawa architektura... Apartament młodej projektantki mody miał wiele zalet i jedną wadę – szare i bezosobowe wnętrze. Paweł Łęczycki z Modeko.Studio pomógł zmienić je nie do poznania.

Turkusy, błękity i fiolety przechodzą w subtelne róże, żółcienie i złoto, szorstki filc spiera się z miękkością weluru. Oniryczno-bajkową atmosferę dopełnia sztuka – nierealne pejzaże, quasi-ludzkie twarze, fantazyjne szkło i ceramika.

aranżujemy / fotele

Quality time, czyli czas spędzany wartościowo, tak jak lubimy najbardziej. Z rodziną, bliską osobą lub w towarzystwie dobrej książki. Dla wybierających ostatnią opcję mamy garść ultrawygodnych inspiracji. Miłego, zaczytanego, dnia!

aranżujemy / regały i biurka

Żaden e-book ani audiobook nie zdoła ich zastąpić. Książki nie tylko pięknie szeleszczą do snu i pachną drukarnią, ulotną poezją lub pasjonującą prozą. One także dobrze świadczą o właścicielu. No i rewelacyjnie wyglądają we wnętrzu w każdym stylu.

projekt kuchnia

Choć natura stworzyła go w niezliczonych odmianach, człowiek wciąż stara się go imitować i udoskonalać. Co lepsze do kuchni – kamień czy spiek lub konglomerat? Pytamy ekspertów, czym się kierować przy wyborze.

Kamień to symbol trwałości. Granity, marmury i kwarcyty nie wychodzą z mody, bo ich uroda jest ponadczasowa. Jednak wykonane z nich blat, zlewozmywak czy posadzka nie są niezniszczalne. Kiedy więc warto sięgnąć po alternatywne materiały stworzone przez człowieka?

Delikatne, ciut nieśmiałe, a mimo to niezwykle dekoracyjne. Cieliste odcienie beżu, złota, różu i oranżu, by roztoczyć pełnię wdzięków, wymagają spokoju, ale w zamian odwdzięczą się bezpretensjonalnym urokiem i subtelną zmysłowością.

Nowoczesne technologie chronią naturalne piękno kamienia, schlebiają gustom kawoszy i... miłośników stylu retro. Mamy więc rangera z indukcją, minimalistyczne włączniki z dźwigienkami i kuchnię kapitana Nemo.

projekt łazienka

Wolnostojąca, przyścienna czy do zabudowy? Która wanna najlepiej odnajdzie się w waszej łazience? Przedstawiamy inspirujące, różnorodne aranżacje z wanną w roli głównej, a architekt Ida Mikołajska wyjaśnia, od czego warto zacząć, by cieszyć się komfortem na co dzień.

Dawno minęły czasy, gdy łazienki służyły wyłącznie niezbędnej higienie. Dziś chcemy je traktować jako domowe spa. W takim wnętrzu świetnie odnajdzie się wanna. Który model najlepiej zaspokoi wasze potrzeby?

Koi, wycisza, uspokaja, pomaga odpocząć i ciału, i duszy, zwiększa poczucie dobrostanu. Natura! Jak ją wprowadzić do domu? Naturalne materiały, rośliny, światło, kolory ziemi i błękity, wzory. Co wybierzecie? Figlarną małpkę, umywalkę jak kwiat, dzikie lustro czy dżunglę na tkaninie?

Głowica prysznicowa jak słuchawka telefonu z epoki wiktoriańskiej, błysk różowego złota i prostota zaczerpnięta u źródeł modernizmu. Projektanci coraz wyraźniej sięgają po inspiracje z bliższej i dalszej przeszłości.

zwiedzamy / villa cavrois

Za nowoczesną bryłą „transatlantyku” kryją się centralnie położone pokoje paradne, które znajdują przedłużenie w osi ogrodu. Tę rezydencję z 1932 r. dla przemysłowca z branży włókienniczej zaprojektował Robert Mallet-Stevens. Arcydzieło francuskiego modernizmu łączy pałacowy układ wnętrz z awangardową estetyką.

perfumerie

Perfumy mają dla mnie szczególne znaczenie. Są pretekstem do wspomnień i powodem do wzruszeń. Zapachy złapane w buteleczki czynią cuda. Bergamotka sprawia, że mam 20 lat, dzięki paczuli spędzam namiętną noc w Rzymie, a irys przypomina mi czas, gdy przy piersi nosiłam dzidziusia. Magicznych mikstur nie znajduje się byle gdzie. Można je dostać tylko w wyjątkowych miejscach namaszczonych przez wróżki i elfy.

jak to robią na...

Ich projekty czerpią z dziedzictwa Marcela Breuera i Ernő Rubika, ale bywają też emocjonalne i poetyckie.

dobre adresy

Od tkanin obiciowych i ceramicznych płytek, przez meble po armaturę i inteligentne wyłączniki - nowości, dzięki którym dom stanie się piękniejszy i bardziej funkcjonalny.

Kolaże Panny Niebieskiej, mosiężne słońca, miśnieńska porcelana z logo Hugo Bossa i złoty pył w malarstwie, które przywraca równowagę... Nowości nieoczywiste, dzięki którym dom nabierze magii.

do wyboru

Kreatywne poranki w biurze, długie rodzinne popołudnia w salonie, wyciszające godziny przed snem w sypialni – w każdym momencie dnia otaczają nas ściany. Nadać im niepowtarzalny charakter pomogą panele lamelowe Linerio marki VOX.

Budzi skojarzenia z wakacyjnym luzem, długimi wieczorami i leniwymi porankami. Pozwala na cały rok zatrzymać w mieszkaniu ulotny urok lata. Do tak lubianego stylu boho, o którym mowa, nawiązują drzwi z oferty ERKADO.

W świecie przepełnionym nowoczesnymi technologiami relaks i ukojenie przynosi powrót do tego co pierwotne – widoku żywego ognia igrającego na palenisku.

Wyjazd do SPA to dobry pomysł na urlop w rytmie slow. W wolnym czasie warto postawić na błogi relaks w otoczeniu przyrody w miejscu takim jak kompleks Manor House SPA.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum