Różne oblicza
Kształt, wzór, kolor – wyrazisty, nieoczywisty, intensywny. Lampa z kloszem zainspirowanym skrzydłami łabędzia, twarz na dnie talerza, wazonik jak cukierek czy leżanka, z której wyrastają kwiaty. Kuchnia lubi odrobinę szaleństwa!
Kształt, wzór, kolor – wyrazisty, nieoczywisty, intensywny. Lampa z kloszem zainspirowanym skrzydłami łabędzia, twarz na dnie talerza, wazonik jak cukierek czy leżanka, z której wyrastają kwiaty. Kuchnia lubi odrobinę szaleństwa!
Moda na lata 60. XX w. nie jest już cytatem, scenografią, stylizacją. To trend, który zawładnął designerską rzeczywistością, wyobraźnią projektantów i naszymi pragnieniami. Pikasiaki, organiczne kształty, brązowy plus pomarańczowy – to nie jest vintage. Tak się dziś projektuje!
Hołd złożony kobiecym kształtom i krągłościom. Bez podtekstów. Naturalnie, zwyczajnie, delikatnie. Sofa do przytulania, wazon na pierwsze tulipany. Design stworzony, by głaskać, tulić i podziwiać.
Schody do blatu, stół akwedukt i szafka niczym fasada Pałacu Cywilizacji. Związki architektury i designu to jasna sprawa. Architektoniczne inspiracje w haute couture mogą natomiast zaskakiwać.
Wiosna rozkwita w przyrodzie i we wnętrzach. W tym roku nie uznajemy kompromisów – stawiamy na piękną pogodę i wiosenną beztroskę. A malkontentom mówimy: prima aprilis!
Pandemia zaatakowała jeden z ostatnich bastionów analogu: zakupy mebli. W internecie nie słychać, że podłokietnik trzeszczy, nie ma aplikacji dopasowującej twardość siedziska do miękkości naszych siedzeń.
Dorothy i Herb Vogelowie przez kilkadziesiąt lat kolekcjonowali sztukę. Ona była bibliotekarką, on pocztowcem. Dziś ich zbiory wiszą w amerykańskich muzeach. Nie trzeba być milionerem, by wkroczyć na tę krętą ścieżkę.
Styl mieszkania, które Gisbert Pöppler zaprojektował w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg, miał się stać kontrapunktem dla sielskiego wystroju wiejskiego domu właścicieli. Zapytani o kolorystykę odpowiedzieli architektowi: „Bądź odważny!”.
Sofa pełznie po salonie niczym tęczowa gąsienica. Żyrandol puszcza świetlne bańki, a sofa – oczko. Totem w kształcie stołka podkreśla przywiązanie mieszkańców do idei designu, który wywołuje uśmiech.
Minimalizm czy glamour – Anna miała dylemat, na co się zdecydować. Wiedziała jednak, że architekt Agnieszka Ludwinowska pomoże jej odnaleźć własny styl. I tak powstało wnętrze pełne wysmakowanego luksusu.
Luksus w każdym calu – nobliwe zasłony, przepastne sofy i puszyste dywany w kolorze écru pozwalają zabłysnąć designerskim lampom, szklanym stolikom i dekoracyjnym poduchom niczym modelkom na wybiegu.
– Zastałam tu dużo skosów, słupów, ścian nie do ruszenia. Musiałam się nagimnastykować, żeby to uporządkować i stworzyć coś intrygującego – opowiada Marta Napiórkowska-Łosin o mieszkaniu, które ma chmury za oknem i w środku.
Przyjazny rytm drewnianych szczebelków zawładnął wyobraźnią architektów i projektantów. Gdy pionowo ułożone listewki pokrywają całą ścianę, wnętrze wydaje się wyższe, jaśniejsze i wakacyjnie radosne.
Ojciec okupuje, dzieciaki skaczą jak szalone, mama wciąż poprawia poduszki. Gdy zamkniemy za sobą drzwi, możemy mieć pewność, że jej miękkość i wygodę doceni także pies. Sofa – mebel najważniejszy dla całej rodziny. Która będzie wasza?
Tworzy zaciszny kąt w otwartej na co dzień przestrzeni. A kiedy nie jest już potrzebny, złożony usuwa się w cień. Potrafi dzielić i rysować granice, zawsze jednak łączy w zachwycie nad świetnym designem.
Dużo kwiatów, kolorów i szkła. Porcelana i kryształy, limitowane kolekcje, polskie rzemiosło – wszystko co najpiękniejsze. Tak w tym roku wygląda wielkanocne śniadanie. Nie zapominajmy, to przecież również przyjęcie na cześć tak długo wyczekiwanej wiosny!
Jak zaaranżować strefę pieczenia? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania sprzętu? Przygotowaliśmy inspirujące aranżacje, a nasi eksperci podpowiadają, jakie rozwiązania służą wygodzie i bezpieczeństwu. Ponadto cztery świąteczne przepisy na pieczone rarytasy. Smacznego!
Kuchnia domowa rośnie w siłę. Nie ograniczamy się tylko do rodzimej tradycji, ale czerpiemy z bogactwa światowych kulinariów. Nowoczesne piekarniki ułatwiają przygotowywanie nawet najbardziej skomplikowanych dań. Jak zatem zaaranżować wygodną strefę pieczenia?
Kształt, wzór, kolor – wyrazisty, nieoczywisty, intensywny. Lampa z kloszem zainspirowanym skrzydłami łabędzia, twarz na dnie talerza, wazonik jak cukierek czy leżanka, z której wyrastają kwiaty. Kuchnia lubi odrobinę szaleństwa!
Zapach świeżo zmielonej kawy, promienie Słońca igrające w falujących frontach, dyskretny szmer coraz inteligentniejszych urządzeń. Jest mnóstwo powodów, by wyskoczyć z łóżka i biec do kuchni!
Kąpiel w strugach tropikalnego deszczu czy z widokiem na sosnowy las? Kontakt z przyrodą koi nerwy i odpręża ciało. Jak zaprosić naturę do łazienki, by stała się relaksującym azylem, podpowiadają architekci ze Studia O. i właścicielka Jungle Boogie Studio Zieleni.
Wyobraź sobie, że idziesz przez las, czujesz miękkość mchu pod stopami, przebijające przez korony drzew promienie słońca muskają skórę, a z oddali dobiega szmer strumyka... Nie bez powodu relaksujące wizualizacje odwołują się do piękna przyrody. Zaproszenie natury do łazienki uczyni ją miejscem odprężenia i regeneracji.
Inspiracja naturą nie musi oznaczać rustykalności. Piękno materiałów takich jak marmur, mahoń czy miedź oraz podpatrzonych w świecie przyrody form jest szlachetne i ponadczasowe. Prawdziwym zaś luksusem jest możliwość zbliżenia się do świata takiego, jakim był na początku – czystego i niewinnego.
Wnętrzarskie trendy odzwierciedlają tęsknotę za tym, by wyrwać się w świat. Są więc motywy kamyczków, piasku, roślin, kolory ziemi i nieba. Miejskie łazienki zbliżają się w stronę letniska.
– Współczesny człowiek chce mieć wszystko pod kontrolą, dopiero pandemia pokazała, że takie myślenie było iluzją. Doświadczenie ogrodnika jest inne: mniej oczekiwań, więcej radości – mówią Radek Berent i Łukasz Marcinkowski. Z założycielami poznańskiej kwiaciarni KWIATY&MIUT rozmawiamy o starosłowiańskim Jarym Święcie, zaklinaniu płodności i zrównoważonych, wielkanocnych bukietach.
Brawurowa próba kradzieży naszyjnika Marii Antoniny z Luwru rozpoczyna nowe przygody Arseniusza Lupina, charyzmatycznego francuskiego złodzieja, który lubił się przebierać i kradł tylko od przestępców. W serialu „Lupin” główny bohater nie nosi już monokla i cylindra, mieszka we współczesnym Paryżu, jest synem imigranta z Senegalu i za cel bierze sobie nikczemnego, białego bogacza. Françoise Dupertuis, scenografka filmu, opowiada nam, gdzie znalazła dla Lupina dom labirynt pełny odlewów ludzkich twarzy oraz jak meblowała pałac jego największego wroga.
Po nocach śnią mi się polane czekoladą eklery i wilgotne ponczowe. Moja podświadomość ich pragnie, gdy trenerka Ania i rozum kategorycznie odmawiają. Do cukierni więc z zasady nie wchodzę. W kontekście słodyczy zgadzam się z Friedrichem Nietzschem. Wolna wola nie istnieje. I Boga nie ma! Są za to świetne wnętrza. Więc może... wstąpię chociaż na momencik.
To, co ciężkie, czynią lekkim. To, co przyziemne – nieziemskim. Ich metamorfozy cieszą i niepokoją.
Dobra atmosfera w pracy znaczy dziś jeszcze więcej! Bo przecież dom i biuro są teraz tożsame. Zalecamy więc o zadbać o akustykę, czyste powietrze i odpowiednie światło.
Wyposażenie domu można łatwo i przyjemnie wybrać i skonfigurować zdalnie - służące do tego narzędzia są coraz doskonalsze!
Taras powinien tworzyć harmonijną całość z otoczeniem, dlatego materiał, z którego będzie wykonany, musi pozwalać na dobór kolorystyki, faktury i kształtu, a jednocześnie być trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Takie właśnie są deski tarasowe „Twinson” – alternatywa dla drewna.
Firma Thomas słynie z odkurzaczy wodnych, a ich wyjątkową rolę podkreśla motto: „woda jest w naszym DNA”. Warto poznać bliżej ich zalety oraz możliwości innych urządzeń sprzątających z bogatej oferty marki. Łatwo dobrać spośród nich sprzęt idealnie dopasowany do potrzeb.
Coraz bardziej świadomi ekologicznie staramy się kształtować w sobie dobre nawyki. W codziennym pośpiechu nie zawsze jednak pamiętamy o wszystkich zasadach oszczędzania wody. Na szczęście innowacje do łazienki i toalety myślą o tym za nas.
Śledząc na ekranie perypetie przedstawicieli nowojorskich elit, łatwo zgubić wątek, bo uwagę często kradną wnętrza. Któż nie chciałby mieszkać jak Georgette z „Planu Maggie” czy Grace i Jonathan z „Od nowa”? Może da się odtworzyć ten klimat nad Wisłą...
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum