Włochy w cumulusach

2022-01-18 16:02 zdjęcia: YASSEN HRISTOV, stylizacja: ANNA SALAK, opracowanie: EWA JAGALSKA
Złota Yassen Hristov
Autor: Yassen Hristov / alinabadora.pl PSIKUS ARCHITEKTA Autor budynku postawił architektów wnętrz przed nie lada wyzwaniem – ściany odchylają się ku górze, okna przesłaniają poziome panele, a wewnątrz jest sporo słupów. Żeby uspokoić rozedrganie architektury, Alina Badora słupy pokryła fornirem, tym samym, którego użyła w kuchni, a poziome panele – aksamitem. W wyposażeniu salonu: sofa „Connery” i stolik kawowy „Jacob”, proj. Rodolfo Dordoni, dyrektor artystyczny Minotti. Tej samej marki są fotele „Shelley” autorstwa włosko-duńskiego duetu GamFratesi

Autorka projektu, architektka wnętrz Alina Badora nazwała tę realizację „Perfezione Italiana”. Apartament, urządzony z właściwą Włochom wyrafinowaną elegancją, zdaje się unosić w warszawskich chmurach.

Spis treści Dobre Wnętrze 02/2022
edytorial

Potrzebujemy karnawału. Nie dla hucznych bali czy tłumnych zgromadzeń, ale by uwolnić emocje, przełamać tak cenioną na co dzień racjonalność.

nowości

Instytut Pantone ogłosił kolor roku 2022. Zwycięski fiolet łączy wierność i stałość niebieskiego z energią i ekscytacją czerwieni. Jest dynamiczny i nowatorski. Skłania do kreatywności, wyzwala pomysłowość i świetnie wygląda we wnętrzu.

Błękit, wbrew obiegowym opiniom, ma zdolność rozpalania zmysłów. Tworzy dystans, to prawda, lecz najbardziej pragniemy przecież tego, czego nie możemy mieć.

Kluczem do sukcesu są intensywny kolor i kwiatowe wzory. Gdy w to wejdziemy ani smutek, ani ponure myśli już nas nie dopadną. Organizm zacznie produkować endorfiny, wróci chęć na miłość i nadzieja na maj.

felieton

Kupuj oczami, nie uszami, a więcej widzi, ten kto więcej wie. Oto siedem rad dla początkujących kolekcjonerów sztuki.

Ludzkość zawsze przykrą niedogodność zamieni w glamour, a niedobór w normę. Czuję, że kierunek estetycznych zmian wynikłych z pandemii wskazuje dłoń Carrie Bradshaw.

na czasie / wydarzenia

Mistrz niemieckiego renesansu odwiedził Warszawę, Abakanowicz pobiła rekord, konkurs Art in Architecture został rozstrzygnięty, a obrazy Katarzyny Pander-Liszki mają nieziemską moc – zmieniają aurę całego domu.

mieszkanie w kamienicy

Wnętrze w klasycyzującej kamienicy z początku XX wieku miało niesamowitą wysokość, olbrzymie okna, sztukaterie. Architekt Georg Kayser zadbał, by nowy układ zachował stary charakter: labirynt przejść i połączeń, a także obrazki miasta na ścianach i ślady Antonia Gaudíego.

Katalońskie rozgwiazdy, nigeryjskie żyrafy i polskie kurczątka. Kosmopolityczne wnętrze otacza opieką istoty z najodleglejszych krain. Mogą siedzieć na japońskich fotelach duńskiej produkcji i układać kwiaty we włoskim wazonie.

apartament w wieży libeskinda

Autorka projektu, architektka wnętrz Alina Badora nazwała tę realizację „Perfezione Italiana”. Apartament, urządzony z właściwą Włochom wyrafinowaną elegancją, zdaje się unosić w warszawskich chmurach.

Powściągliwość formy eksponuje urodę materiałów: meandry kamiennych żyłek, słoje fornirów, sploty ręcznie tkanych dywanów. Wystarczy pojedynczy błysk złota, by wnętrze ożyło.

mieszkanie w kolorach terakoty

Architektki z pracowni Agnes Rudzite Interiors zbudowały wnętrze apartamentu dla pięcioosobowej rodziny jak wiersz toniczny, w którym jest i rytm, i melodia. A przy pracy posiłkowały się... zjawiskami atmosferycznymi.

Walce, graniastosłupy i sferoidy są w moskiewskim salonie tym, czym w teatrze elementy scenografii: pomagają budować relacje człowieka z przestrzenią. A przy tym łagodnymi obłościami łagodzą napięcia.

apartament na powiślu

Palmy i pióra zastępuje drewnem i art déco. Gdy tylko coś staje się modne, jej przestaje się podobać i szuka czegoś nowego. Klaudia Wagner nie znosi nudy i powtarzalności, a że zajmuje się projektowaniem wnętrz, to jej własne mieszkanie zmienia się nieustannie.

Mocne kolory, pełna wyrazu sztuka, a do tego Orient, art déco, palmy, pióra i papugi... W tym wnętrzu nic nie jest letnie – tętni życiem i woła o uwagę. Nawet regały z książkami nie są tłem, lecz intrygującą dekoracją.

spotkania / pawlak & stawarski

Mistrzowie ukrytych detali i szlachetnych materiałów. Tworzą przedmioty, dzięki którym wnętrza są wygodne, charakterne, ale przede wszystkim opierają się chwilowym trendom. Studio Pawlak & Stawarski uczy nas klasycznych rozwiązań, pięknej, nowoczesnej formy i mądrego podejścia do projektowania.

artystyczne ściany

Drobne kwiatuszki, dyskretne paseczki, a może jednorodny neutralny kolor? Zapomnijcie! Tapety we wnętrzach nie są już tłem. Grają pierwszoplanową rolę. Pozazdrościły sztukom pięknym i zaprosiły do współpracy artystów.

projekt kuchnia

Czy to prawda, że co z oczu, to z serca? Zastanawiamy się, kiedy zamknięcie kuchni w szafie ma sens i jak to zrobić. Poznajemy AGD przydatne podczas kuchennego – i nie tylko – party, a także wybieramy najbardziej designerskie szkło i akcesoria do drinków. Dobrej zabawy!

Pomysł, by cały kuchenny rozgardiasz za sprawą jednego ruchu ręką zniknął, jest niezwykle kuszący. Dzięki nowoczesnym systemom meblowym da się to zrobić, jednak – jak uczą bajki – w magicznych sztuczkach często jest jakiś haczyk. Jak jest w tym przypadku? Co warto chować, a czego nie?

Stół i wino sprzyjają dobrej zabawie – mówił ponad dwa tysiące lat temu Owidiusz. Od czasów rzymskiego poety wymyślono jeszcze kilka innych sprzętów przydatnych, zwłaszcza podczas kuchennego party.

Kieliszki i korkociągi zaprojektowane przez najjaśniejsze gwiazdy designu: Mendiniego, Wandersa, Wirkkalę i Rashida! Wiele z nich zyskało miano kultowych. Mimo że od ich powstania minęły dekady, nadal są przedmiotem pożądania, także abstynentów.

łazienka

Są funkcjonalnym dopełnieniem albo akcentem, któremu łazienka zawdzięcza wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się więc najnowszym propozycjom projektantów armatury i poznajmy trendy.

Prysznic po skandynawsku, termiczna intuicja i klik-klak w kąpieli. Co nowego w łazience?

relacje / konkurs

Luksus nie wymaga przestrzeni – przypomniał już tytułem konkurs marki AXOR na projekt łazienki. A nagrodzone prace dowiodły, że to prawda. Czym zdobyły głosy jury?

rozmowa / expo w dubaju

– Ileż można patrzeć na ładne budynki? Najciekawsze są te, w których tworzy się przeżycia i międzyludzkie interakcje – mówi architektka AGNIESZKA STEFAŃSKA po wizycie na trwającym Expo w Dubaju. Opowiada o sile prostych pomysłów, wzruszających technologiach i kosztownych kaprysach.

zwiedzamy / finn juhls hus

Finn Juhl, czołowy twórca złotej ery duńskiego wzornictwa, był samoukiem. Aby ustalić proporcje projektowanego mebla, mierzył własne ciało. Nie wiemy, czy w tym celu używał metra stolarskiego, czy centymetra krawieckiego, który lepiej radzi sobie z obłościami. Wiemy, że jego dom w Ordrup ma ludzką skalę, wnętrza, które żyły razem z człowiekiem i niepowtarzalny, artystyczny rys.

jak to robią na...

Opowiadają o krwawych damach i kaczkach znoszących złote jajka. Kulturę materialną wspierają mocną narracją.

dobre adresy

Na sen wygodny, ekologiczny materac i wiedeńska secesja. Na dobry smak – wypieki w stylu retro. A na zdrowie czyste powietrze i siła natury. Oto nowości z polskich sklepów.

Japonia w Krakowie, legendarna Biała Maria w kolorze, Włochy w Cumulusach. Nowości ze świata designu intrygują!

do wyboru / top produkt

Woda gotowa do picia płynąca prosto z kranu to rozwiązanie o wielu zaletach. Ułatwia regularne nawadnianie organizmu – zwłaszcza dzieciom oraz seniorom i to bez względu na porę dnia. Pomaga uzyskać doskonały smak potraw. A przy tym przekłada się na mniejszą ilość plastikowych odpadów. Korzystać z tych dobrodziejstw pozwala bateria Franke Vital z systemem filtracji kapsułkowej. Innowacja zamknięta w subtelnej formie nagrodzona została prestiżową Red Dot Award, a dziś otrzymuje tytuł Top Produkt 2022.

do wyboru

Eleganckie mieszkanie w kamienicy z duszą to miejsce wyjątkowe. Klasyczne meble – rodzinne pamiątki i stylizowane zabudowy – harmonijnie łączą się tu z nową technologią. Zgodne współistnienie to zasługa urządzeń marki Samsung, które wygodę i funkcjonalność ujmują w piękną formę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum