Ciężar gatunkowy

2021-12-13 14:16 wybór i opracowanie: MAGDA KAZIMIERCZUK
Valentino
Autor: Imaxtree/free Kolekcja Valentino Haute Couture AW/2021/22. valentino.com

Polne kamienie na zaoranych polach liczą, że ktoś je w końcu zauważy. Pragną znaczyć więcej, stać się częścią designu. Chcą współtworzyć sztukę!

Spis treści Dobre Wnętrze 01/2022
edytorial

Początek nowego roku ma duży ładunek emocjonalny i jednokierunkową dynamikę – do przodu. Witalność ludzkiej natury bywa jej siłą, ale przyznają Państwo, że perspektywa nieustannego doskonalenia się bywa nieco męcząca. Wspierając więc wszystkich, którym rok 2022 przynosi nowe wyzwania, namawiam, by docenili to, co już udało im się osiągnąć.

nowości

Jesteśmy dalecy od ostentacji, nie chcemy epatować przepychem. Tak trudno jednak porzucić złoto, zwłaszcza w karnawale! Może zestawimy drogocenny kruszec z nobliwą bielą? Będzie szlachetnie, klasycznie, dostojnie.

Wnętrza inspirowane malarstwem. Surrealizm, symbolizm i tygrys z obrazu Gauguina. Całość trochę zwariowana, bardzo kolorowa. Projektanci zapewniają: w tym szaleństwie jest metoda!

Polne kamienie na zaoranych polach liczą, że ktoś je w końcu zauważy. Pragną znaczyć więcej, stać się częścią designu. Chcą współtworzyć sztukę!

książki

Na styczeń plan jest taki: gotujemy tylko z przepisów przyjaciół Andy Rottenberg, czytamy o sztuce i designie, a na nową powieść Gretkowskiej rezerwujemy cały weekend.

felieton

Pod księgozbiorem Jerzego Turowicza trzeba było ponoć wzmacniać stropy. Maria Janion dreptała między stosami woluminów. Dziś książki leżą w dyskontach między gumą do żucia a mrożonkami.

Dobierać sztukę do wnętrza czy odwrotnie? Pierwsze, dekoratorskie podejście może się skończyć gehenną. Drugie – wciąż niestety spotykane jest rzadko.

na czasie / wydarzenia

Na wystawy – do Krakowa i Warszawy. Jeśli design, to od marki Alessi, która właśnie skończyła sto lat! Haft nie jest już tylko niewieścim dzierganiem, ale pełnowartościowym i społecznie zaangażowanym dziełem sztuki!

willa sztuki

Czy wnętrza przedwojennej willi mogą klimatem przypominać skąpany w słońcu penthouse, czy możliwa jest zgoda między gotyckim ostrym łukiem a współczesną sztuką? I co na to wszystko powiedziałby autor budynku prof. Rudolf Świerczyński? Przed wyzwaniem adaptacji niemożliwej, wydawałoby się, do przeprowadzenia stanął architekt Dariusz Hyc z pracowni Maas.

Sztuka może być hałaśliwa, może prowadzić lud na barykady, dobitnie przemawiać formą, kolorem, słowem. Ale potrafi też oddziaływać na odbiorców z dużą siłą, lecz z użyciem subtelnych środków, wręcz... domowych i puszystych.

paryski styl nad wisłą

W jakim wnętrzu znajdzie spokój osoba, która najlepiej wypoczywa, łapiąc wiatr na desce kitesurfingowej? Architekt Agata Sobkowiak zaprojektowała mieszkanie pełne atrakcji i niespodzianek, utrzymane, jak podkreśla, w odważnym, paryskim stylu. Miało być spójne z energią właścicielki.

apartament w kamienicy

Fotografuje dla największych magazynów i domów mody – ekscentryczne kreacje, piękne modelki i blask fleszy to jego zawodowa codzienność. W życiu prywatnym Andreas Ortner szuka oddechu od skrzącego kolorami świata sesji zdjęciowych i wybiegów. Niedawno z żoną Viktorią i synkiem Mathiasem wprowadzili się do mieszkania na Vinohradach.

Biel lekko zmącona odcieniami szarości i delikatne, naturalne beże z domieszką złota to kolory idealne do wnętrza, które ma być odskocznią od świata pełnego nadmiaru i zgiełku, oazą spokoju pośród miejskiego gwaru.

alpejski chalet architekta

Szwajcarski architekt Meinrad Morger, projektując dla siebie dom w wiosce alpejskiej, chciał, aby budynku prawie nie było widać. Powstała otwarta na góry, medytacyjna przestrzeń, która zbędnym bodźcom się nie kłania.

Usiądź wygodnie i zamknij oczy. Sprawdź, czy możesz bez namysłu wkroczyć w tę przestrzeń – skupić uwagę. Wszystko, co tu zobaczysz i poczujesz, pojawi się spontanicznie i zaraz zniknie. Pierwsze sekundy alpejskiej medytacji za tobą.

relacje / rekomendacje

Miesięczniki „Dobre Wnętrze”, „M jak Mieszkanie” i „Moje Mieszkanie” wraz z serwisem Urzadzamy.pl zorganizowały cykl webinarów Well-being Design 2021 poświęcony projektowaniu wnętrz przyjaznych człowiekowi i środowisku. Wydarzenie zaadresowaliśmy do architektów i projektantów wnętrz, którzy pragną jeszcze bardziej świadomie wspierać fizyczny i emocjonalny dobrostan użytkowników.

łazienka

Relaks w rubinowej wannie, bursztynowa poświata pod prysznicem. Ekskluzywne materiały wykończeniowe i dobry design wpisują się w trend salonowych łazienek. Przed wami podróż do świata luksusu i piękna. Inspirujcie się!

Skały, kwiaty, a może odrobina retro lub nawet... antyku? Oto inspiracje łazienkowe!

projekt sypialnia

Wyciszająca, minimalistyczna czy otulająca miękkością tkanin i ciepłem barw – sypialnia, niezależnie w jakim stylu, powinna zapewniać zdrowy, regenerujący sen. Podpowiadamy, jak dobrać sprzyjające temu meble, pościel, materac, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia sypialni. A na deser – inspiracje w tylu art déco.

...i posłuchaj, poczuj. Sypialnia jest przestrzenią, w której na większość czasu wyłączamy widzenie. Mimo to chcemy się tu czuć komfortowo i bezpiecznie. Dlatego urządzając ją, zadbajmy, by była przyjazna i relaksująca również dla pozostałych zmysłów. Aby dobrze się spało.

Światło to główny czynnik regulujący cykl okołodobowy człowieka, dlatego odpowiednie oświetlenie, a także zaciemnienie sypialni to kwestia nie tylko wygody, lecz także jakości snu, a w konsekwencji dobrego funkcjonowania za dnia i zdrowia.

Syntetyczne, zgeometryzowane formy, szlachetne materiały, dbałość zarówno o dekoracyjność, jak i funkcjonalność oraz perfekcyjne wykonanie. Wartości, którymi kierowali się twórcy art déco, przez stulecie nie straciły na aktualności. Dowodzi tego najnowszy projekt Rolanda Stańczyka – łóżko „Noctua”.

kuchnia

Przytulny klimat retro nie wyklucza nowoczesnych rozwiązań. Współczesne AGD w formie przywodzącej na myśl lata 50. i 60. XX w. kryją najnowsze zdobycze techniki. Ich urok ożywi i urozmaici każdą kuchnię.

Ekologia jest nowym luksusem. Pijąc wodę z kranu, eliminujemy z użycia plastikowe butelki. Oszczędnie i szlachetnie!

nadzieje / 2022

Zostali zauważeni, dostali nagrody, zawładnęli mediami społecznościowymi. Teraz nadchodzi czas, by zabłysnąć w realu. Płótna czekają na wernisaż, prototypy są już wdrażane do produkcji. Poznajmy twórców, nadzieje polskiego designu. Ciekawi jesteśmy, co przyniesie nowy rok.

zwiedzamy / miles bates house

„Pustynną Falę” z 1955 r. zaprojektował w amerykańskim Palm Desert Walter S. White, mistrz ekspresyjnych przekryć dachowych. Ten znakomity przykład pustynnego modernizmu – nowoczesnej architektury dostosowanej do gorącego, suchego klimatu – przed wyburzeniem uratowali Gilbert i Christian Staynerowie, ojciec i syn, architekci z Los Angeles.

jak to robią na... tajwanie

Cesarskim lwom zakładają trampki, łapią ludzi w siatki na ryby, z humorem ożywiają tradycyjne rzemiosła.

dobre adresy

Co nowego w sklepach? Przedstawiamy piękne, ciekawe, zaawansowane technologicznie projekty, na które warto zwrócić uwagę.

Nowe miejsca na mapie designu i uszczęśliwianie wewnętrznego dziecka!

do wyboru

Złoto od kilku lat znów króluje we wnętrzach. Znakomicie podkreśla elegancję klasycznych form. Z kolei nowoczesnym, a nawet minimalistycznym, daje wyjątkowy szyk. Ponadczasowym akcentem piękna mogą się stać złociste okucia drzwi.

Wiele uwagi poświęcamy naturalnej żywności, zapominając nieraz o czymś tak podstawowym jak woda. Pijemy ją codziennie – jest źródłem życia, stanowi ponad połowę masy naszego ciała. Doskonałej jakości wodę możemy mieć prosto z kranu. Poręcznie i zdrowo!

Klimatyzator kojarzy się nam przede wszystkim z chłodzeniem wnętrz podczas letnich dni i nocy. Tymczasem nowoczesne urządzenia tego typu są całoroczne – możemy ich używać zarówno do schładzania, jak i ogrzewania pomieszczeń, oszczędzając przy tym energię.

ubezpieczenie

Każdy, kto ma kredyt hipoteczny, wie, że oznacza to konieczność ubezpieczenia mieszkania. Czy jednak musimy robić to za pośrednictwem banku i decydować się na narzucone, nie zawsze korzystne warunki? Na szczęście nie! Warto samemu zdecydować, gdzie chcemy być ubezpieczeni, w jakim zakresie i za ile.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum