Para w trójkącie

2021-07-19 12:55 opracowanie: KONRAD ZIÓŁEK
Kuchnia Archetipo L'Ottocento
Autor: serwis prasowy NA WIDOKU Strefa zmywania na wyspie nabiera charakteru reprezentacyjnego, zbliża się do salonu. Sprawdzi się wtedy zlewozmywak podblatowy bądź wyprofilowany w blacie, tak jak w równoległościennej pastelowej wyspie na cylindrycznej podstawie w kuchni „Archetipo”, L'Ottocento. Blat i zlew zostały wykonane z matowej stali nierdzewnej Durinox, Blanco. lottocento.it

Mimo że zmywarka na stałe zagościła w większości kuchni, to nadal duet zlewozmywak i bateria jest istotnym elementem trójkąta roboczego. Od czego zatem powinniśmy zacząć komponowanie wygodnej strefy zmywania?

Spis treści Dobre Wnętrze 08/2021
nowości

Czy to włoska Toskania, czy też polskie Podlasie żniwa to najważniejsze dni w życiu wsi! Po pracy czeka nagroda. W cieniu drzewa — łyk wina, hoża dziewczyna. Współczesna sielanka prawie niczym się nie różni od tej, która była udziałem Laury i Filona, bohaterów oświeceniowej klasyki gatunku. Tak jak niegdyś sławi obraz wytęsknionej, szczęśliwej natury i prostych przyjemności. Tylko między stanisławowskie strofy wkradł się wers chwalący zaawansowaną myśl techniczną.

Lampa – wir, fotel – szkwał, a na obrazie Batora – płycizny. Turkusowe Malediwy – to zbyt proste! Wybieram burzę nad Śniardwami.

Nieszkodliwe, naturalne. Uzależniają tylko trochę. Powodują malinowe przewidzenia, pistacjowy humor. Skutki uboczne? Niegroźne. Najczęściej spotykane to podróże w czasie.

felieton

Na międzynarodowym rynku sztuki działa dziś 200–300 tysięcy kolekcjonerów, na rynkach lokalnych – miliony. Mnożą się prywatne muzea – oto nowe zjawisko w sztuce, z którego zapamiętamy XXI wiek

Halina budowała osiedla z myślą o codzienności. Alina tak sadziła zieleń, by nie trzeba było dużo podlewać. Z ich zainteresowania tym, co pozornie nieefektowne, powstały rzeczy wielkie, które znakomicie przetrwały próbę czasu.

na czasie / wydarzenia

Miłośnicy rzeźby, ceramiki i dobrego designu powinni być tego lata usatysfakcjonowani! Polecamy dwie znakomite wystawy i nowy, zaskakujący formą stół od polskiego producenta.

włoska willa nad jeziorem

Wychowany w ciasno obwarowanym średniowiecznym mieście Massimo Moltrasio szukał panoramicznych widoków. Ale od historii uciekać nie chciał. Przeciwnie, nad jednym z najpiękniejszych jezior Europy stworzył osobistą przestrzeń pełną rodzinnych opowieści.

Sycylijskie głowy (teste di moro) opowiadają mroczną historię poligamii. We wnętrzach, do których trafią, szerzy się poliamoria – miłość do sztuki, rzemiosła, podróży i starych włoskich willi. Odwzajemniona, wolna i bezpieczna.

apartament nad stawem

Kameralny apartamentowiec w urokliwym zakątku na Mokotowie. Marta Napiórkowska-Łosin z pracowni Mana Design stworzyła tu wnętrze nowoczesne, lecz pełne ciepła, słońca i delikatności. Trochę jak w Kalifornii, trochę jak w domku na Bali – zachęca do wypoczynku i zabawy.

Jak zachować smaki lata na zimę? Jedni robią konfitury, inni wpuszczają do domu dużo słońca i wstawiają plecione fotele. Do tego jasne drewno, kropla turkusu i można zapraszać przyjaciół na sesję planszówek.

rodzinny apartament na mokotowie

Tu przecinają się drogi rozrzuconych po świecie bliskich. Dlatego zamiast rozpraszającego telewizora jest biokominek – ognisko domowe naszych czasów. Wygodne meble zachęcają, by pogrążyć się w rozmowie. A obrazy i liczne rzeźby podkreślają rangę spędzonych razem chwil.

Z marmuru powstaje i rzeźba, i postument. Z kolei drewno jest tworzywem mebla lub tylko jego ozdobą. Żyrandol czy lustro zamiast pierwotnej funkcji mogą służyć po prostu pięknu. A haft potrafi się pojawić nie tylko na tkaninie.

dom pod miastem

Asia i Tomek wymarzyli sobie dom pod miastem. Zaprojektowali go dla nich Bartek Bajon i Katarzyna Cynka-Bajon z pracowni PL.architekci. Wyjątkowa bryła łącząca archetypiczny skośny dach z modernistyczną kostką idealnie wpisała się w lokalny kontekst, a młode małżeństwo z dwojgiem dzieci znalazło tu swoje miejsce na Ziemi.

wybieramy / na stole

Dział Studio-Line, którego renomę przez dekady budowało 150 projektantów, świętuje 60-lecie. Ten jubileusz to dowód, że manufaktura porcelany Rosenthal potrafi łączyć szacunek do własnej historii ze spojrzeniem w przyszłość wzornictwa.

aranżujemy / sypialnia

To będzie magiczna noc. Słowik zaśpiewa serenadę. Ożyją bukiety z poduszek. Czujesz? Pachną latem. A gdy weźmiesz mnie za rękę, spadające gwiazdy obsypią nas spełnionymi pragnieniami.

aranżujemy / lustra

Do tego, co widzimy w lustrzanym odbiciu, mamy nierzadko wiele zastrzeżeń. Zapomnijmy więc na chwilę o lustrze jako odzwierciedleniu rzeczywistości. Bo jako element dekoracyjny może nas przenieść w iście bajkowe klimaty. I kto jest najpiękniejszy w świecie?

projekt kuchnia

Jak dobrać odpowiedni rozmiar komory zlewozmywaka? Która bateria kuchenna będzie do niej pasowała? Przedstawiamy ciekawe pomysły i wraz z ekspertami radzimy, na co zwrócić uwagę, by strefa zmywania była komfortowa, elegancka i łatwa do utrzymania w czystości.

Mimo że zmywarka na stałe zagościła w większości kuchni, to nadal duet zlewozmywak i bateria jest istotnym elementem trójkąta roboczego. Od czego zatem powinniśmy zacząć komponowanie wygodnej strefy zmywania?

Są przyjemne dla oka, mają pozytywną energię, wprowadzają spokój i harmonię. Kule, koła, okręgi, walce i kształty na nich wzorowane. Minimalistyczne w formie, bogate w treść. Zbliżone do ideału. Lampy jak dmuchane bańki, ręcznie toczone talerze, obłe oparcia odnajdą się w każdym wnętrzu.

Pilnują temperatury, filtrują powietrze, dbają o czystość. Są ciche i eleganckie. Współczesne AGD oddają nam czas i uwalniają głowę. To dobry moment na zabawę z dzieckiem czy relaks z filiżanką ulubionej kawy.

projekt łazienka

Natrysk – ma zagrać w łazience pierwsze skrzypce czy dyskretnie wtopić się w tło? Przedstawiamy zalety obu rozwiązań i podpowiadamy, jak wykończyć ścianę prysznica, aby doskonale zabezpieczyć ją przed wodą i uzyskać pożądany efekt aranżacyjny.

Może zagrać w łazience pierwsze skrzypce, delikatnie wyróżnić się z tła lub niepozornie w nie wtopić. Ściana prysznica determinuje wygląd natrysku, może nawet modelować całą łazienkową przestrzeń. Dlatego musi współgrać z innymi jej elementami.

Jak wprowadzić do łazienki lekkość i świeżość? Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś w bajecznej mydlarni. Na półkach i ladach piętrzą się kolorowe kostki i flakony, wszystko pachnie i kusi – delikatne pastele, opalizujące powierzchnie, soczyste przezroczystości... Na co masz ochotę?

Łazienka – domowa enklawa odpoczynku, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Naturalne materiały, minimalistyczne formy mebli i ceramiki, czysta przestrzeń, ciche AGD i kojący, relaksujący prysznic.

scenografia / film

Oto najbardziej elektryzujące filmowe wnętrze ostatnich lat! Hiszpański scenograf Antxón Gómez, stały współpracownik Pedra Almodóvara, w najnowszym filmie mistrza, „Ludzkim głosie”, połączył wszystko, co kochamy: wieloznaczności, wyraziste kompozycje barw, dowcip Ettore Sottsassa z grupy Memphis, modernistyczną lekkość projektów Charlotte Perriand i George'a Nelsona oraz długie, późnopopołudniowe cienie z obrazów Giorgia de Chirico.

fenomen / ogród

Dom odwrócony plecami do ulicy, a otwarty na ogród. To, co na zewnątrz, i to, co wewnątrz, przenika się. Kwiaty mnożą odbicia w szybach. Refleksy wody migocą na suficie tarasu. Cienie roślin zdobią kuchnię. Dobrosąsiedzkie relacje ze wszystkimi stworzeniami odwiedzającymi posesję, małymi i dużymi, jeszcze bardziej zbliżają dom do natury.

na czasie / konferencja

17 czerwca podczas konferencji online „Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka” architekci wnętrz i eksperci dyskutowali o trendach w projektowaniu wnętrz w kontekście zmieniających się potrzeb użytkowników oraz najnowszych technologii i materiałów.

jak to robią w...

Minimalistyczny estoński design stawia na naturę, wolność i czystość form. Nie zapomina o zmysłach.

dobre adresy

Wielofunkcyjny taboret, meble ogrodowe, niezawodne AGD i rollercoaster. Nowości do wnętrz, na taras, a także odrobina ekstremalnej rozrywki.

Co warto zobaczyć? Gdzie warto być? Polecamy!

do wyboru

Żaluzje fasadowe SkyFlow firmy Aluprof skutecznie chronią wnętrze mieszkania przed nadmiernym nagrzaniem i zapewniają komfort optyczny. Przemyślana konstrukcja systemu pozwala na wykonanie żaluzji o dużych gabarytach i montaż na różnego rodzaju elewacjach, zarówno w budynkach dopiero powstających, jak i już istniejących.

Lodówka Bespoke składa się z indywidualnie zestawianych modułów funkcjonalnych. Co więcej, ma wymienne fronty dostępne w wielu wariantach. Dzięki temu odpowiada na wszelkie potrzeby, również estetyczne. A jednocześnie sprzyja środowisku.

Na to klasyczne pytanie nie ma prostej odpowiedzi. W codziennym pośpiechu na ogół korzysta się z natrysku, ale w weekend przyjemnie jest zażyć relaksu, długo się mocząc. I na co dzień, i od święta dzięki rozwiązaniom marki GROHE komfort użytkownika gładko łączy się z ekologią, a wizyta w domowym spa ma naprawdę piękną oprawę.

Wysmakowane połączenie matowej czerni i różowego złota, szlachetne materiały oraz biżuteryjny kunszt wykonania – oto baterie „Zaffiro” i „Ardesia” nowej polskiej marki FDESIGN, która stawia na trwałość produktów i proekologiczne podejście.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum