Za mała, za wąska, za wysoka – często kształt i wielkość łazienki wynikają z układu innych pomieszczeń i nie są idealne. Podobnie jednak jak dobrze skrojone ubranie potrafi ukryć mankamenty sylwetki, tak umiejętna aranżacja pomoże optycznie powiększyć wnętrze lub skorygować jego proporcje.
By ich doświadczyć, najlepiej wyjechać za miasto. Znaleźć pachnącą, jeszcze nieskoszoną łąkę albo – lepiej — sad na skraju wsi. Wyostrzyć zmysły, nastawić się na odbiór i łapczywie, zachłannie chłonąć świat. Wystarczą przyjaciółki i kiecka od Simone Rocha.
Oczy pięknej Szwedki i niebo, gdy przejdzie wiosenna ulewa. Błękit budzi boskie skojarzenia. Wnętrzom przynosi harmonię, nam nadzieję na orzeźwienie w upalny dzień.
Dywan we wzory z sukienki Masajki, komoda powielająca deseń szat szamana. Europa znudziła się konwenansami. Pragnie kolorów, emocji. Ma ochotę na spontaniczny design.
Właściciel korporacji taksówkowej Robert Scull w kręgach nowojorskich był znanym kolekcjonerem sztuki współczesnej. Czy świetnie się na niej znał? Niekoniecznie. Jak więc osiągnął sukces?
W Gdyni, jednym z najmłodszych polskich miast, budują starówkę. Pęd ku zyskowi opakowuje się tam w cytaty z przedwojennej architektury i stylu okrętowego: mostki kapitańskie, bulaje, krągłe narożniki. Elewacje są białe jak na starych zdjęciach.
Szykujemy się na weneckie święto architektury, podziwiamy dywany zaprojektowane przez branżę fashion oraz ekologiczne torebki uszyte z materiału, którego skład i formy wprawiają w osłupienie. I liczymy na to, że projektanci pomogą zbudować nowy, lepszy świat.
Życie na półpiętrze nie musi oznaczać życia na pół gwizdka. Przypomina o tym renowacja kapsztadzkiego domu z lat 70. XX w. projektu Juliana Arnolda Elliotta. Nie ma tu klasycznych pięter, a przestrzeń podzielono, używając jako miary wielkości japońskiej maty tatami.
Łuk to atrybut mitycznego posłannika miłości, triumfującego władcy i postmodernisty, któremu pomaga dźwigać ciężar historycznych nawiązań. We wnętrzu – jak w malarstwie metafizycznym – portal do wielu światów.
Apartament w najwyższym budynku Gdyni to dla Tomka i Moniki odskocznia od codziennego życia w centralnej Polsce. Mogą się do woli delektować widokiem morza i czytać książki. Joanna Kiryłowicz zaprojektowała dla nich komfortową przestrzeń do relaksu.
Kolorystyka nadmorskiego krajobrazu, ażury mebli i lamp, przytulne krągłości sof i foteli wyznaczają spokojny rytm apartamentu, w którym najważniejszy jest widok na morze.
Małgorzata Krzanowska ze Studia Utopia modernistyczną powściągliwość jasnej bryły domu jednorodzinnego skontrastowała wnętrzami w kolorach polnych i leśnych kwiatów, ziemi i nieba. Stosując techniki znane z fotografii, wzmocniła też słoneczny blask.
Kolory z ula i z krzaczka, szczypta modernizmu i dużo słońca – klimat miast Południa, których wczorajsza nowoczesność nabrała już wdzięku retro, został przeniesiony do salonu domu w Polsce. Lubimy to!
Jak mieszkają gwiazdy Instagrama? Agnieszka Wolszczyk i Jakob Kosel chcieli, by ich mieszkanie było inne niż wszystkie – barwne, pełne energii i nieco zaskakujące. Koniecznie z miejscem dla oryginalnych przedmiotów z historią. I takie właśnie pomogły im stworzyć Agata Melerska i Zofia Wyganowska.
Wiekowe dywany i stolik na złotym niedźwiedziu, do tego lampa rodem z wesołego miasteczka – wypatrzone, wyszperane, oryginalne przedmioty z historią i z poczuciem humoru.
„Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe, a dzieci, wiem coś o tym, latają samolotem” – dziecięcy pokój powinien inspirować do zabawy i pobudzać wyobraźnię. Pamiętajmy jednak, aby wystrój tej krainy skonsultować z jej mieszkańcem. To on ma tu ostatnie słowo.
Tricia Guild powie, że jak zwykle kwiaty. Duże, pachnące, mięsiste. Projektantka Cole & Son Carley Bean zaprzeczy. My inspirujemy się upalną Sewillą i ogrodami Alkazaru. Vittorio Giardino, legendarny włoski rysownik, zdegustowany wzruszy ramionami. To wszystko już było! Jego olbrzymie ilustracje, wakacyjne scenki rodzajowe rozgrywają się na tapetach włoskiej marki Tecnografica.
Dziadek rybak wiedział, że morza nie da się kontrolować, skupiał się więc na kontrolowaniu tego, na co miał wpływ. Markus Torgeby wziął jego nauki do serca. Autor książki „Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury” opowiada nam o tym, jak w lesie odzyskał spokój i został szczęśliwym człowiekiem.
Jakie domy prywatne buduje się dziś w dawnych demoludach? Zaglądamy za płot do sąsiadów. Oto wybrane realizacje z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nominowane do Mies van der Rohe Award, najbardziej prestiżowej nagrody w europejskiej architekturze. Są wrażliwe na kontekst i siły natury, ekologiczne, a także oszczędne, bo oparte na istniejących zasobach.
Wydawało się, że są nieme. A jednak krzaczek tytoniu, gdy jest spragniony, piszczy, pomidor również głośno – jak na jego możliwości – protestuje, gdy łamie mu się gałązki. Muchołówki i wątrobowce grają na syntezatorze. Mech może zasilać radio. Jaka siła tkwi w roślinach? I co z nią zrobimy?
Potem lodowaty prysznic. Lub skok do przerębla. I znów pot. A wszystko zupełnie nago! Jesteście gotowi na fińskie dziedzictwo narodowe? Jeśli tak, przeczytajcie 10 porad dla początkujących w sztuce saunowania. Gdy przyjdzie co do czego, nie wyjdziecie na kompletnych dzikusów z zachodu.
Kuchnia zewnętrzna czy kuchnia zintegrowana z ogrodem? A może kuchnia domowa z zewnętrzną jadalnią lub nowoczesny grill? Inspirujące aranżacje i praktyczne rady architekta Rafała Darskiego pomogą podjąć decyzję, na ile otwarty ma być wasz dom. Zapraszamy!
Połączenie jedzenia i pleneru wywołuje przyjemne skojarzenia. Zdecydowana większość z nas do dobrego samopoczucia potrzebuje bowiem kontaktu z otoczeniem, jedzenie zaś już dawno przestało jedynie zaspokajać głód fizyczny. Czy zatem kuchnia zewnętrzna jest rozwiązaniem idealnym?
Kuchnia to serce domu. Czas, by zabiło żywiej. Pomogą w tym intrygujące drobiazgi. Zaskakujące, rozweselające, z dobrą energią – opalizujące radełko, taca jak klejnocik, kopertówka z jedzeniem czy muskularny cyrkowiec. A wszystko to pod czujnym okiem pani Hoffman.
Jedno zaledwie okamgnienie dzieli nas od lat 90. ubiegłego wieku, a już ówczesne trendy wracają jako wnętrzarskie inspiracje. Znów bardzo modne są masywne blaty tworzące układy równoległe!
Architektoniczne i aranżacyjne triki, umiejętnie dobrane materiały i kolory potrafią sprawić, że wnętrze wyda się przestronniejsze oraz zyska właściwe proporcje. Swoje sposoby na modelowanie przestrzeni łazienki zdradzają eksperci – architekci i projektanci.
Za mała, za wąska, za wysoka – często kształt i wielkość łazienki wynikają z układu innych pomieszczeń i nie są idealne. Podobnie jednak jak dobrze skrojone ubranie potrafi ukryć mankamenty sylwetki, tak umiejętna aranżacja pomoże optycznie powiększyć wnętrze lub skorygować jego proporcje.
Często armaturę określa się mianem łazienkowej biżuterii, ale stylowa mozaika, umywalka w niebanalnym kształcie lub finezyjna forma wieszaka również potrafią sprawić, że wnętrze nagle zyskuje blask. Kluczami do sukcesu są szlachetny materiał, wyrafinowany design i... umiar.
Wanna w kształcie kwiatu tulipana. Kafelki inspirowane batikiem. Łagodne linie armatury. Kamień i drewno. Modne łazienki odzwierciedlają tęsknotę za tym, co najważniejsze i w życiu, i w domu: wewnętrzną harmonią.
Schyłek XIX w., Londyn. Setki kobiet skarżą się na dziwne schorzenia. Podejrzewa się, że w sprawę jest zamieszany diabeł albo to elektryczność powoduje biologiczne anomalie. „Dotknięte” budują groźne urządzenia, mówią dalekowschodnimi językami, biją się parasolkami jak zawodowcy. Serial „Nierealne” to alternatywna historia sufrażystek, opowieść o poszukiwaniu wolności w sztywnym wiktoriańskim społeczeństwie utrzymana w konwencji sci-fi. Scenografka Gemma Jackson podkreśla kontrasty tego świata pałaców i suteren, moralistów i sybarytów.
Są takie miejscówki w Warszawie, o których zwiedzeniu marzyłam. Na liście od zawsze była lustrzana barka zacumowana w Porcie Czerniakowskim, okazała kamienica, w której urodził się Baczyński, i lokal 44U, dawny sklep hydrauliczny. Zobaczcie, gdzie pracują szczęściarze, stołeczni architekci z pracowni 81.WAW.PL, Anna Koszela oraz Jankowski i Opyrchał.
Przyroda wokół nas rozkwita, więc rodzinne obiady i spotkania z przyjaciółmi chcemy znów urządzać w plenerze. Ale co będzie, jeśli pogoda nie dopisze? Wtedy z pomocą przyjdzie marka Kratki, polski producent kominków. Podgrzewacze ogrodowe, paleniska i biokominki z jej oferty sprawią, że chłody już nigdy nie pokrzyżują nam planów.
Każdej zimy tęsknimy za upałami, jednak gdy już nadejdą, szybko mamy ich dość. Jeśli przebywanie w domu z dużymi przeszkleniami ma pozostać czystą przyjemnością, warto pomyśleć o zamontowaniu zewnętrznych osłon, które zatrzymają ciepło za szybą i nie dopuszczą do nagrzewania się wnętrz. W tej roli doskonałe są markizy do okien pionowych.
Łazienka, w której dbamy i o ciało, i o ducha, jest dziś pełnoprawnym wnętrzem domu. Stosujemy w niej materiały wykończeniowe i meble, jakie do niedawna kojarzyły się wyłącznie z pokojem. Nie może tu zabraknąć także odrobiny koloru.