Nowości

2022-03-15 1:53 opracowanie: JAG, AGF
Franke
Autor: serwis prasowy ZDROWA WODA „Franke Vital” to praktyczna bateria kuchenna gotowa stawić czoła wszystkim kulinarnym wyzwaniom oraz wygodne w użyciu źródło wody filtrowanej o doskonałej jakości. Innowacyjny model występuje w naturalnym odcieniu stali (na zdj.) i w czerni, łatwo go więc wpisać w dowolną aranżację współczesnego wnętrza. Produkt odznaczony znakiem TOP PRODUKT przyznawanym przez „Dobre Wnętrze”. franke.pl

Okap z gliny, retro kuchnia i krystalicznie czysta woda z kranu – sentymentalna podróż w nowoczesnej odsłonie!

Spis treści Dobre Wnętrze 04/2022
edytorial

Żyjemy w czasie przewartościowań, znowu liczy się czystość przekonań, rozumienie tego, co jest ważne. Myśląc o domu, wracamy do jego fundamentalnego znaczenia związanego z poczuciem bezpieczeństwa, posiadaniem własnego miejsca na ziemi.

nowości

Niczym Wenus z morskiej piany wyłania się z marcowych roztopów. W najlepszej kiecce wieści radość życia i nadzieję na lepsze czasy. Przyroda rozkłada przed nią kwietny kobierzec, zające skaczą z radości, a pszczoły nucą Grechutę: „Wiosna, ach to ty”.

Już nie tylko wazony, miski, kubki. Glina posłużyła projektantom do stworzenia najprawdziwszych mebli i lamp! Ich miękkie formy i zgaszone kolory jak ulał pasują do artystycznych, zapatrzonych w naturę wnętrz.

Malinowa słodycz, arbuzowe orzeźwienie. Estetyka lat 80. XX wieku może być fascynująca, kiczowata lub dowcipna. Wszystko zależy od fantazji i tolerancji na żarówiaste kolory.

felieton

Miałem profesora, który każdy ze swoich rysunków kwitował słowami: „O, i tu się zadzieje taka historia”. Gdzie szukać tłumacza, gdy na budowie każdy mówi własnym językiem?

Biorą na warsztat flagi państwowe, papieskie pastorały, kolana prezydenta. Czy powstaje dobra sztuka, gdy artyści podejmują tematy polityczne?

modernizm po włosku

Duchy pionierów włoskiego modernizmu i dogońskie figurki, które potrafią wybłagać deszcz – dom Maxa i Very Samio, położony nad jednym z najpiękniejszych jezior świata, łączy przeciwieństwa. W racjonalną strukturę wkomponowano szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa i biblijne rośliny.

Kanciasta, modernistyczna bryła potrzebuje antytezy: trochę weluru, obłego mebla upolowanego na targu staroci, rzeźbionych figur przywiezionych z innego kontynentu, a więc miękkich form i osobistych akcentów.

apartament z ogrodem

Architekci z pracowni Five Cell stworzyli dla Julii Wieniawy słoneczne wnętrza inspirowane balijskim stylem, w których wakacyjne wątki splatają się z atmosferą pracy i twórczego skupienia.

Palmy, plecionki, torebki, kapelusze. Dużo swobody, jeszcze więcej wdzięku. Apartament w klimacie indonezyjskiej wyspy to nie tylko zabawa. To też duchowość i skupienie.

dom otwarty

Tętni życiem pięcioosobowej rodziny i jej licznych gości. Daje wszystkim przestrzeń, w której będąc razem, zachowują autonomię. – Nie spodziewałam się, że urządzając dom, można spełnić tyle marzeń, wypowiedzianych i skrytych – mówi właścicielka Natalia.

Porządek rzeczy prowadzi do spokoju ducha. Zostawia też przestrzeń do tego, by od czasu do czasu zrobić... twórcze zamieszanie. Jakże pięknie akcentuje go lampa o niezwykłej formie lub nieoczekiwana plama koloru!

relacja / konkurs

O niebanalnej roli światła w kreowaniu wnętrz przekonuje nas konkurs Light up! zorganizowany przez firmę AQForm. „Dobre Wnętrze”, patronując wydarzeniu, wyróżniło nagrodą specjalną projekt Nastazji Kropidłowskiej. Gratulujemy!

apartament w kamienicy

Mieszkanie na Starym Mokotowie zajmowane uprzednio przez grupę studentów trzeba było zmienić w wygodne lokum dla rodziny z dwójką dzieci. Architektka wnętrz Agata Ambrożewska zrobiła to z empatią i malarską wyobraźnią.

Coś nowego, coś starego i coś... czerwonego. Pośród nowoczesnych sprzętów znalazło się miejsce i dla rodzinnych pamiątek, i dla odrobiny fantazji. Ton wnętrzu nadaje fornirowy precel w kolorze maków.

meble / taborety

W tym sezonie najmodniejsze są kolorowe stołki z ceramiki i tworzywa. Zagrają mistrzowsko zarówno jako soliści, jak i w zespole. Wyglądają jak eksponaty z wystawy sztuki nowoczesnej, ale są praktyczne – pełnią rolę siedzisk lub stolików kawowych.

aranżujemy / rośliny nie tylko doniczkowe

Roślinność przejmuje we władanie już nie tylko podwórza, fasady i tarasy. Z pomocą architektów anektuje wnętrza. Drzewa i tropikalne rośliny wyrastają prosto z podłogi, kamienne donice stały się stałym elementem architektury. Jeśli kwiaty w doniczkach, to tylko ogromne. Kaktusy, palmy i juki bezwstydnie sięgają sufitów.

aranżujemy / wielkanocne dekoracje

Kwiaty na talerzach, gałązki, kaszki i listki w wazonach. I tylko tradycyjne materiały: porcelana kostna, ręcznie formowane szkło, glina. Świąteczny stół stroi w tym roku budząca się do życia przyroda.

projekt smart home

Inteligencja jest sexy – wskazuje na to coraz większa popularność nie tylko smart gadżetów, ale także zaawansowanych technologii i systemów. Inteligentny dom staje się pożądanym standardem. O jego niuansach, możliwościach i zaletach rozmawiamy z ekspertami i praktykami.

Technologia towarzyszy nam na każdym kroku – umożliwia kontakty z bliskimi, zapewnia rozrywkę, ułatwia pracę i coraz częściej dba o komfort – optymalną temperaturę, wilgotność, oświetlenie... I choć wciąż wiele osób podchodzi do niej z dystansem, to już ich dzieci nie mają takich oporów. Czy wnętrza, które aktywnie zapewniają mieszkańcom dobrostan i bezpieczeństwo, staną się środowiskiem naturalnym człowieka?

Inteligentne bywają nie tylko systemy, lecz także gadżety, a nawet materiały. Innowacyjne rozwiązania wkraczają w codzienność na różnych poziomach – jedne spektakularnie, inne niemal niezauważenie, ale szybko się zadomawiają i okazuje się, że ich nagły brak staje się dotkliwie odczuwalny. I nawet jeśli to uzależnienie od technologii nas niepokoi, trudno oprzeć się możliwości ułatwienia sobie życia. Cóż, do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja.

dobry wybór

W domu o rosnącym IQ nawet szkło może być smart. Jak działają te innowacyjne rozwiązania? I w jaki sposób potrafią zmienić nasze spojrzenie na codzienny komfort?

kuchnia

Gdy zadajemy sobie pytanie: „Jaka będzie moja kuchnia?”, często pierwsze co przychodzi nam na myśl to kolor szafek i rodzaj blatu. Jak je dobrać i z czego wykonać, kiedy możliwości zdają się nieograniczone?

Okap z gliny, retro kuchnia i krystalicznie czysta woda z kranu – sentymentalna podróż w nowoczesnej odsłonie!

łazienka

Kiedyś miejscem przeznaczonym do pielęgnacji urody była toaletka, dziś służy temu zwykle lustro nad umywalką. Ale żeby mogło godnie zastąpić nobliwą antenatkę, trzeba tę część łazienki urządzić z rozmysłem i wdziękiem.

Siła i łagodność natury. Dwie, zdawałoby się, przeciwstawne wartości definiują to, co najmodniejsze w aranżacji łazienek!

rozmowa / dané erwee

– Łączenie wnętrza z tym, co na zewnątrz, stało się komunałem. Ale nie każdy robi to tak dobrze jak ja – mówi z uśmiechem Dané Erwee, architekt krajobrazu, ogrodnik i florysta z RPA. Opowiada nam o szczęśliwym dzieciństwie na farmie, pensjonacie, który z Chrisem Willemsem stworzył w Pniel, i o tym, jak umiejętnie zacierać granice między przyrodą a architekturą, łączyć znane z nieznanym.

zwiedzamy / van doesburghuis

W swoim podparyskim domu z 1930 roku artysta Theo van Doesburg chciał zmaterializować idee, które jako założyciel wpływowego ugrupowania De Stijl rozwijał od ponad dekady. Udało się, choć użył eksperymentalnych materiałów, od których tynk odpadał jeszcze w trakcie budowy. Dziś obiekt nadal służy artystom i badaczom.

archeopodróżnik

Każdy je zna. Ze szkolnych wycieczek, ze zdjęć. Lecz mało kto naprawdę wie, jakie są piękne, jak niesamowite wrażenie robią ich bujne ogrody i ozłocone komnaty. Proponujemy wiosenny tour pałacowy: Wilanów, Kozłówka, Książ. Wczujcie się w klimat czasów Marysieńki, hrabiego Konstantego Zamoyskiego, księżnej Daisy. Pomogą wam w tym odpowiednio dobrane lektury, w tym nowa powieść gorsetu i szpady „Skradziony klejnot”.

dobre adresy

Nowości z polskich sklepów - wszystko po to, by mieszkać pięknie i wygodnie!

A może by tak rzucić wszystko i wybrać się do lasu? Albo do galerii? Zwrócić się ku naturze, pięknu, sztuce...

jak to robią w...

Łączą sztukę z użytecznością. Upominają się o planetę. Są wśród nich marzyciele, którzy sięgają po niemożliwe.

do wyboru

W salonie koncentruje się życie całego domu. Wśród bliskich oraz przyjaciół. Od rana, choć zwłaszcza popołudniami, wieczorami, czasem długo w noc. Jak urządzić to pomieszczenie, by odpowiedzieć na wszystkie potrzeby, lecz zarazem stworzyć efektowny i lekki wystrój?

Jak spośród wielu biur architektury wnętrz wybrać takie, które rzeczywiście odpowie na indywidualne potrzeby? W M.A.Kolektyw każda przestrzeń – niezależnie, czy dom, czy mieszkanie – staje się opowieścią o mieszkańcach. A to, zdaniem projektantek, jest kluczem do sukcesu i gwarantem dobrego projektu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum