Jestem obserwatorem...

2019-09-18 11:17 opracowanie: IWONA ŁAWECKA-MARCZEWSKA
archiwum prywatne
Autor: archiwum prywatne SCHRONIENIE W NATURZE – Słońce, woda, rośliny, zwierzęta to dla mnie największa wartość, najbardziej pożądana – stwierdza. W niedalekiej przyszłości chce stworzyć ORGANIC SHELTER – azyl, który da odwiedzającym go osobom możliwość kontaktu z przyrodą, pozwoli się odciąć od bodźców współczesnego świata i przenieść uwagę z zewnętrza na wnętrze.

... mówi o sobie. W projektach stawia na materiał, teksturę, barwy z natury i światło. Nie stosuje zbędnych ozdobników. Uważa, że małe przestrzenie ograniczają człowieka fizycznie i psychicznie. Dobrze czuje się w drodze. Z domu nie rusza się bez ulubionej muzyki.

Spis treści Dobre Wnętrze 10/2019
nowości

Cóż to dziś hipster? Celebryta? Takie to zwyczajne! Człowiek tęskni za wykwintem, elegancją. Pragnie jońskich kolumn, brokatowych materii. Widoku na park sentymentalny, choćby na tapecie. Gdy kiedyś jednak każe tytułować się markizem, nie potakuj, reaguj.

Afrykańskie inspiracje we wnętrzu to nie tylko batiki i mahoniowe figurki hojnie obdarzonych przez naturę wojowników. Projektanci ze Starego Kontynentu nadal lubią powspominać czasy zamorskich podbojów. Wzory, formy i materiały europejskiego designu wciąż dyskretnie cytują styl kolonialny.

Nasz dom otwarty, kolorowy, gościnny. Tętni życiem, dyskusją i śmiechem. Odsłaniamy ciężkie zasłony, otwieramy okna na oścież. Nareszcie! Po burzy na niebie tęcza.

Prawdziwe elegantki noszą teraz plecaki. Z papieru, kordury lub siatki. A w środku – żadnych podręczników, tylko dobre książki i drugie śniadanie.

wielcy designu / karim rashid

Z Karimem Rashidem, jednym z najsłynniejszych projektantów na świecie, rozmawiamy o kolekcji „Sakred” dla marki Krosno, miłości do szkła, kontaktach z Polską i białych garniturach. Rashid ma na koncie ponad 4000 zrealizowanych projektów i ponad 300 prestiżowych nagród. Tworzy m.in. meble, oświetlenie, wnętrza, wystawy. Wykłada, jest doktorem honoris causa kilku uczelni.

florystyczne osobliwości / azuma makoto

Japoński artysta Azuma Makoto, florysta, twórca rzeźb botanicznych i współzałożyciel kwiaciarni JARDINS des FLEURS w Tokio, opowiada nam o wysyłaniu kwiatów w kosmos, podpalaniu ich, zamrażaniu, a także o pięknie procesów rozkładu. Powołuje do życia niewiarygodne kompozycje roślinne, jakich jeszcze nikt nie widział!

dom odlany z betonu

Kiedy projektantka Anke Stegmann i jej mąż, inżynier budownictwa, Johnny Cullum po raz pierwszy zobaczyli ten kawałek ziemi na zboczu Góry Stołowej, zachwyciły ich otwarta przestrzeń i dzika przyroda. Po latach zamiast buszujących w gąszczu góralków przylądkowych mieli tłumy sąsiadów. Postanowili coś z tym zrobić.

Dom, który z zewnątrz przypomina skalisty stok, również wewnątrz silnie związany jest z naturą. Fronty mebli są surowe, jakby korę z drewna odarł nosorożec, ściany mają strukturę zerodowanego piaskowca, a kolory są spłowiałe.

dom szczęśliwego dzieciństwa

Podczas remontu Elżbieta i Adam nie znaleźli ani skarbu, ani tunelu, którym według miejscowej legendy mieszkańcy dworu mieli się ewakuować w razie zagrożenia. Ale i tak uważają, że XVIII-wieczny dom jest największą przygodą ich życia.

dom artysty

Nad włoskim jeziorem Como, w budynku z XVIII w., Aurel Basedow rozmieścił kilka ze swoich połyskliwych płócien. Ściany pomalowano tak, by stały się dobrym tłem obrazów, te odpowiadają z atencją: odbijają południowe światło, kształty ludzi i roślin, meble z odzysku zreinterpretowane przez duet Draga & Aurel.

segment artystyczny

Zatopione w zieleni osiedle segmentów na dolnym Mokotowie. Już drewniane niebieskie drzwi na porośniętym bluszczem ganku zdradzają, że mieszka tu ktoś nietuzinkowy. Bo dom Izy Sojki przepełniony jest kreatywną energią.

meble / konsole

Konsole ustalają swoje terytorium i bronią go przed innymi obiektami w holu czy salonie. Mogą eksponować piękne wazony czy świeczniki, być miejscem pracy lub po prostu pomocnikiem na klucze czy rękawiczki. Podręczny i poręczny przyjaciel.

aranżujemy / dom oświecony

Możesz alabastrowe posadzki, designerskie meble i garaż mieć, lecz jeśli pięknych lamp ci zabraknie, nie będziesz do domu wcale wracać chciał.

aranżujemy / strefa wejścia

Pierwszego wrażenia nie da się zrobić dwa razy. Dlatego skupmy się na strefie wejścia do domu. To wizytówka, więc nie może być nijako! Gości przyciągną efektowne drzwi i wypielęgnowana roślinność. Uwaga! Po przekroczeniu progu nie spuszczamy z tonu.

projekt kuchnia

Przenikanie się tradycji z nowoczesnością doskonale widać w kuchni. Nie tylko w stylu czy technologii, lecz także w doborze materiałów. Tu zdobycze ostatnich lat idą ręka w rękę z surowcami znanymi od stuleci. Wygląda na to, że im szybciej świat pędzi naprzód, tym bardziej potrzebujemy tego, co ponadczasowe.

W kuchni warto się otaczać urządzeniami wielofunkcyjnymi, które sprawią, że praca będzie przyjemnością. Okap zintegrowany z kuchenką do gotowania od razu pochłania nieprzyjemne zapachy, a front mebla unosi się z lekkością i daje swobodny dostęp do wnętrza szafek.

projekt łazienka

Dom ma być nie tylko świetnie zaprojektowaną przestrzenią, ale też miejscem, w którym chcemy się czuć bezpiecznie i do którego chcemy wracać. U podstaw takiego myślenia leży integracja z naturą, co wiąże się ze społeczną i ekologiczną odpowiedzialnością. Skandynawskie wzornictwo i jakość rozwiązań mają korzenie w filozofii życia.

Przedmioty funkcjonalne i bezpretensjonalne, zaprojektowane z troską, by podnieść komfort naszego życia. Wśród prostych form, jasnych, pastelowych barw i kolorów ziemi, materiałów wziętych z natury czujemy się bezpiecznie i spokojnie.

W minimalistycznej przestrzeni najlepiej sprawdzą się baterie o prostej, czystej formie. Względy estetyczne muszą iść w parze z ergonomią oraz ekologicznymi rozwiązaniami. Pamiętaj, najmodniejsze są teraz baterie podtynkowe!

design dla konesera

PLEBISCYT DESIGN DLA KONESERA już po raz siódmy promuje najlepszy design. Prezentujemy nowości na rynku wnętrzarskim – piękne i funkcjonalne rozwiązania, które nawiązują do znakomitych tradycji polskiego wzornictwa i najważniejszych światowych dokonań. W październiku czytelnicy i jury „Dobrego Wnętrza” wybierają najciekawsze, najpiękniejsze i najbardziej innowacyjne produkty w kategorii „Ciepło w domu”. Zapraszamy do głosowania!

dział zagraniczny

Niedawno Michael B. Jordan został okrzyknięty najseksowniejszym mężczyzną świata magazynu People. Teraz aktor chce wykorzystać swoje ciało w słusznej sprawie. Michael B. Jordan chce zacząć działać na portalu dla dorosłych - OnlyFans. W ten sposób wspomoże tych, którym pandemia odebrała możliwość zarobku.

To nas kręci, to nas zachwyca! W pierwszym odcinku nowego cyklu o światowym designie: Elisabeth Bereznicki przedmioty vintage w malarskiej odsłonie; Sebastian Herkner, projektant u szczytu kariery; rzeczy do domu o formach tak uniwersalnych, że dobrze czują się w każdym towarzystwie, rzeźby do zabawy i przykłady twórczego recyklingu.

dom w czterech kadrach

„Jaskinią pierwszych chrześcijan” nazywa swój dom rodzinny Salvador Mallo, główny bohater „Bólu i blasku”. Jako dojrzały mężczyzna i znany reżyser mieszka samotnie w madryckim apartamencie umeblowanym ikonami dwudziestowiecznego wzornictwa. „Wszystko, co zarobiłem, wydałem na ten dom i obrazy” – mówi. Almodóvar nie mógł bardziej skontrastować dwóch ludzkich siedzib. Ale w obu łącznikiem w relacjach międzyludzkich jest sztuka. Dopełnia też fabułę. O autobiograficznych wnętrzach w nowym filmie Almodóvara opowiada Antxón Gómez, scenograf.

ludzie / pasje / miejsca

Barbara Pol mogłaby powtórzyć za Magdaleną Abakanowicz: „Nie lubię reguł i przepisów. Są wrogami wyobraźni”. W pracy z gliną i porcelaną stroni od regularnych form, oczywistych ornamentów, szablonowych kolorów. W jej nowo otwartej warszawskiej pracowni powstają autorskie kolekcje sygnowane marką 1210c. Liczba w nazwie nawiązuje do temperatury wypału – 1210 stopni Celsjusza. W pofabrycznym wnętrzu mokotowskiego fortu stworzyła swój azyl, inspirujące miejsce, które sprzyja kreacji, skupieniu, spotkaniom z miłośnikami ceramiki.

blog

Czy ktoś jeszcze używa określenia: „Ekologiczny styl wnętrza”? Albo: „Wnętrze w stylu eko”? Spytałem profesora Google’a.

dobre adresy

Zamieszkaj na zielonym osiedlu, odwiedź warszawski salon z porcelaną, wypocznij na luksusowej sofie wypełnionej pierzem. Wybór należy do Ciebie.

Zaaranżuj swoją przestrzeń razem z Salonami Agata, wybierz dekoracyjną farbę mineralną do wnętrz. A może potrzebujesz piekarnika, który wyręczy Cię w kuchni? Sprawdź nasze propozycje.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum