Mistyka koloru

2019-04-12 12:07 tekst: Maja Mozga-Górecka
Daria Zinovatnaya, Utopia
Autor: Zdjęcie Daria Zinovatnaya ŻYCIE W OBRAZIE Wnętrze „Utopia”, proj. Daria Zinovatnaya. www. zinovatnaya.com

Walter Gropius, założyciel Bauhausu, podobno nie lubił kolorów. Otaczał się jednak mistrzami malarskich kompozycji. Na stulecie słynnej uczelni pokazujemy współczesne inspiracje jej ulubionymi kombinacjami barw.

Spis treści Dobre Wnętrze 05/2019
nowości

Słuchaj, dziewczyno! Wiosna to najlepszy moment na pastele. Wybierz formy odważne, pikowania zmysłowe i tkaniny przezroczyste. Szybko znajdziesz swojego Jasieńka.

Już nie tylko koszyki ze wsi, wiklinowe fotele na ganek. Plecionki to tegoroczny hit! Ratanowe, wiklinowe, słomkowe i z konopi. W wersji bardziej formalnej, wyjściowej. Element eleganckich mebli do salonu.

Nazwy skał brzmią egzotycznie. Fascynują rysunkiem żyłek i kolorami. Kamienne blaty i okładziny o onieśmielającej urodzie, a sercu zimnym i twardym jak głaz.

Jajko przed włożeniem do wrzątku powinno mieć temperaturę pokojową, do wody można dodać soli, by nie popękało. Idealne jajko na miękko powinno się gotować nie dłużej niż trzy i pół minuty.

kartka z historii

Amerykańska architektka i projektantka, współzałożycielka firmy Knoll zmarła w styczniu 2019 roku. Całe życie promowała minimalistyczny, pozbawiony ozdób styl. Przekonała Amerykanów do surowej estetyki Bauhausu. To jej zawdzięczamy wygląd współczesnych biur i korporacji.

architekci subiektywnie

Dorota Kuć i Karina Snuszka to miłośniczki sztuki, pasjonatki projektowania. Wspólniczki i przyjaciółki. Lubią razem pracować, podróżować, gotować. Uwielbiają modę, zwłaszcza marki Marni stworzonej przez Consuelo Castiglioni. Wierzą w siłę kobiet.

u progu wielkanocy

Agnieszka otacza się przedmiotami, które wzbudzają w niej emocje, noszą w sobie historię, przywołują wspomnienia. W rodzinnym domu zestawia je w nieoczywisty sposób, sprawia, że zyskują nowe przeznaczenie. Święta to czas, kiedy magię tych rzeczy odczuwa jeszcze wyraźniej.

loft artystyczny

Po kilku latach spędzonych w dawnej fabryce bombowców artyści Ewelina Mąkosa i Jan Garncarek przeprowadzili się do większej pracowni, mieszczącej się w tym samym budynku. Gdy ją urządzili, złożyliśmy im wizytę.

Wzór dywanu, który pod powiekami odciska się pulsującym powidokiem, lampa z efektem halo, fotel z odbiciem. Zjawiska optyczne do obserwowania nie tylko w atmosferze, ale też we własnym domu.

dom na ochocie

W kwestii wystroju nowego domu Kasia zdała się na żywiołową wyobraźnię Marty Matelier. Zaufała projektantce, bo wiedziała, że nadają na podobnych falach – obie kochają sztukę, rośliny i nieszablonowe pomysły. I tak powstało wnętrze pełne zieleni...

Szmaragdowa kanapa ma szlif poduszkowy. Dywan? Z niebieskich apatytów. Fotele to dwa turkusy. Szmaragd ukoi skołatane nerwy, apatyt pomoże w stanach zagubienia, turkus uchroni przed lękiem. Jubilerska robota bez użycia polerki i pilnika.

apartament dla rodziny

Nowocześnie, w duchu tradycji – tak mieszkają Anna i Karol z dwiema córkami. Z przeszklonej werandy, gdzie jest kuchnia, wychodzi się wprost do ogrodu, w którym rosną stuletnie drzewa. Salon przywołuje czasy narodzin art déco. Dwupoziomowy apartament zaprojektowała Marta Sikorska, twórczyni nowego stylu sopockiego.

A może trochę różowej waty cukrowej na patyku? Pastelowe słodycze warto w kilku miejscach przełamać czarnym spaghetti. Albo posypać roztartym kolorowym pieprzem. Nabiorą ostrości i niezbędnej goryczki.

dom krajobrazowy

Czterystumetrowy dom dla rodziny z trójką dzieci przytulił się do ściany wymurowanej z wiekowych kamieni polnych. Schowany przed wzrokiem obcych, sam wpatruje się w naturę bez umiaru.

Gdy Natura dzień i noc popisuje się malarskim talentem, rzeczy wewnętrzne powinny ćwiczyć się w cnocie skromności. Niech będą jasne, proste, powściągliwe. Barwnie jest za oknem!

mieszkanie w kamienicy

Butelkowa zieleń, bordo w odcieniu burgunda, granat, dodatki w kolorze złota, meble vintage w ciemnym odcieniu drewna, dla uspokojenia palety barw biel ścian – to pomysł na wnętrze Oli i Adriana, zwycięzców w konkursie O!TWÓRZ MIESZKANIE marki Porta Drzwi.

meble / krzesła ogrodowe

Promienie budzącego się słońca zachęcają do wyjścia na zewnątrz. Wiosenne poranki z filiżanką kawy, pogawędki z przyjaciółmi czy leniwe popołudnia na wygodnych siedziskach. Na tarasach, balkonach czy w ogrodzie. Stwórzmy własną, miejską enklawę.

aranżujemy jadalnię dla rodziny

Lekki lunch z klasykami designu? A może nieco powściągliwa mieszczańska elegancja lub radosny luz w kolorze wiosennego nieba? Trzy style, trzy smaki, a tylko jedna jadalnia do zaaranżowania!

W odświętnie zastawionym stole jak w zwierciadle odbijają się nasze styl, temperament i usposobienie. Elegantka tradycjonalistka z pewnością wybierze najlepszą porcelanę biskwitową, „duszy towarzystwa” spodobają się talerze z baśniowymi historyjkami, a lewicująca „artycha” zainwestuje w autorskie szkło i ceramikę.

projekt kuchnia

Lepiej gotować na gazie czy na indukcji? Obie technologie mają równie wielu zagorzałych zwolenników, co przeciwników. Spór pomiędzy tradycjonalistami a entuzjastami nowinek jest gorący, więc postaramy się na chłodno przedstawić zalety i wady obu rozwiązań.

Gaz czy indukcja – ci, którzy mogą wybierać, stają przed nie lada dylematem, bo oba rodzaje płyt kuchennych mają niezaprzeczalne zalety. W dodatku wciąż udoskonalane technologie wcale decyzji nie ułatwiają.

Miska, garnek czy patelnia – większość naczyń kuchennych ma okrągły kształt. I choć ten trywialny fakt wynika z całkiem praktycznych przesłanek, warto – biorąc w dłonie pięknie zaprojektowane przedmioty – wspomnieć, że koło to forma doskonała, bez początku i bez końca, symbol jedności.

Nowoczesne sprzęty kuchenne mają kilka funkcji naraz! Okap jednocześnie pochłania i filtruje powietrze. Piekarnik gotuje i piecze na parze, a także automatycznie ustawia czas i temperaturę pieczenia.

projekt łazienka

Przeszklenia, lustra, podświetlenia – oto trendy z międzynarodowych targów ISH we Frankfurcie, na których prezentowali się światowi producenci mebli i ceramiki łazienkowej. Pokazujemy rozwiązania, dzięki którym przestrzeń staje się pełna światła i blasku. A na dodatek akcesoria w nieoczywistych barwach.

Światło, naturalne i sztuczne, jest jednym z najważniejszych elementów kreowania przestrzeni. Oto, jak z wdziękiem tworzyć nastrój, będąc na bieżąco z trendami i nie zapominając o funkcjonalności.

Gra światła i cienia, półprzezroczyste płaszczyzny, tapety jak obraz abstrakcjonisty, lampy, które przemawiają formą, meble z poczuciem humoru – czas na wiosenne zmiany. Koniecznie w nieco rozmytych, zamglonych barwach, takie są trendy!

Stwórz w łazience przestrzeń relaksu. Zaproś ciepłe światło, stonowane kolory i złotą armaturę lub meble. Zadbaj o czyste powietrze, odpowiednią wilgotność i zapach. Tutaj nie oszczędzamy czasu!

relacje / rekomendacje

Jedenasta edycja Arena Design w Poznaniu odbyła się pod hasłem „Transformacje”. Dyskusję z gośćmi specjalnymi imprezy – projektantami z Massproductions – poprowadziła dziennikarka „Dobrego Wnętrza” Olga Strużyna-Mazurkiewicz. Jednym z ważnych wydarzeń była wystawa „Zasoby” o materiałach, z których powstają produkty codziennego użytku.

wielcy designu / rozmowa

Dziś ludzie chcą żyć w miejscach, które mówią coś o ich tożsamości. Cieszy ich możliwość łączenia produktów pochodzących od różnych projektantów i z różnych kontynentów. To wielka zmiana w branży – mówi Giulio Cappellini, włoski architekt i projektant, który rodzinną firmę z Mediolanu przekształcił w jedną z najbardziej wpływowych marek światowej branży wzorniczej.

projektanci

Młoda poznańska marka noo.ma właśnie startuje z trzecią kolekcją. Polski i zagraniczny sukces przyniosła jej prezentowana kompleksowa linia produktów powstała w 2018 r. Można ją było oglądać m.in. na warszawskich Targach Rzeczy Ładnych.

zwiedzamy / haus lange, haus esters

Dwa domy projektu Miesa van der Rohe w niemieckim Krefeld powstały w 1930 r. dla zamożnych przemysłowców branży tekstylnej. Architekt eksperymentował ze stalową konstrukcją – ekstraordynaryjnym jak na owe czasy rozwiązaniem, jeśli chodzi o domy prywatne. W związku z obchodami stulecia Bauhausu oba budynki, dziś siedziby muzeum sztuki, udostępniono zwiedzającym.

blog

To, co kupione, nigdy nie cieszyło mnie tak bardzo jak to, co znalezione. Znalezione to skarb. Zwłaszcza znalezione w domu. Kupione… cóż, jedna z wielu rzeczy. Nawet kupione na pchlim targu, także internetowym. Może ładne, może ciekawe, w jakiś sposób wyjątkowe. Ale kupione nie uruchamia czulszej struny. A wraz z nią kolejnych nitek wiodących do losów bliskich mi osób i wszystkiego, co składa się na prywatne uniwersum. A skoro nie uruchamia… co mi po tym.

design dla konesera

Plebiscyt Design dla Konesera już po raz siódmy promuje najlepszy design. Prezentujemy nowości na rynku wnętrzarskim – piękne i funkcjonalne rozwiązania, które nawiązują do znakomitych tradycji polskiego wzornictwa i najważniejszych światowych dokonań. W maju czytelnicy i jury „Dobrego Wnętrza” wybierają najciekawsze, najpiękniejsze i najbardziej innowacyjne produkty w kategorii Ogród i taras. Zapraszamy do głosowania!

dobre adresy

Śniadanie na rajskiej wyspie, modułowy stolik kawowy z półką, markizy okienne, które pozwolą jeszcze bardziej cieszyć się latem – czas zacząć przygotowania do nowego sezonu.

Winiarki dla smakoszy trunków, sofa dla wybrednych i telewizor, który pozwoli przenieść się do innego świata – a co wam daje największą przyjemność?

reinterpretacje

Walter Gropius, założyciel Bauhausu, podobno nie lubił kolorów. Otaczał się jednak mistrzami malarskich kompozycji. Na stulecie słynnej uczelni pokazujemy współczesne inspiracje jej ulubionymi kombinacjami barw.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum