– Płynie tylko przez Polskę, a zatem wszystko, co się z Wisłą dzieje, wynika z tego, co my z nią robimy – mówi Mateusz Waligóra, który przeszedł wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Wrażenia z wyprawy opisał razem z Dominikiem Szczepańskim, dziennikarzem, w książce „Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody”.
Jeden kolor to za mało, skoro mamy w sobie tyle emocji. Odcienie płynnie się przenikają, tony uzupełniają, nasycenie wzrasta. Tej jesieni paleta barw daleka jest od szarej i nudnej codzienności.
Zapraszamy w podróż po bezdrożach Dzikiego Zachodu. Tu wszystko jest w kolorze spalonej słońcem prerii i podrzędnej whisky. Rewolwerowcy odjechali w tumanie kurzu, więc zaprzyjaźnij się z kojotem, a na kolację ustrzel sobie dobry design.
Zburzyć, zaorać, zapomnieć – czy każde pokolenie musi przejść przez ten etap? Dziś nie trzeba już przekonywać do sensu ochrony architektury modernistycznej, ale giną dzieła postmodernizmu lat 90.
Trzydzieści galerii prywatnych, w tym kilka spoza stolicy. Wernisaże, debiuty, wydarzenia specjalne. 30.09 startuje nastoletni już Warsaw Gallery Weekend. Czy to oznacza więcej buntu i kwestionowania norm?
Trzeba sprawdzić rozkłady jazdy, bo czekają nas rozliczne podróże. Jedziemy pod Radom do Ursuli von Rydingsvärd, do Płocka, by podziwiać art déco, i do Krakowa na spotkanie z Mariną Abramowić. Tę jesień spędzimy w pociągach, galeriach i salach wystawienniczych.
Sześcian dziesięć na dziesięć, dwa poziomy, dwieście metrów kwadratowych powierzchni. Dom Ashera, Giny i ich dwóch synów Tokyo i Ziggy’ego to architektoniczny eksperyment Gregory’ego Katza, w którego wyniku powstało dzieło sztuki.
Designerskie układy współrzędnych, barwne bryły i figury geometryczne, arytmetyka w służbie funkcjonalizmu. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że Tales z Miletu byłby tym wnętrzem zachwycony!
W kamienicy z 1904 r. ukrywała się rosyjska arystokracja i spotykali angielscy trockiści. Mieszkanie na parterze gruntownie przeprojektował zespół architektów pod kierunkiem Kamala Milkiego z pracowni Markam. W jasnym wnętrzu z barwnymi, ciepłymi akcentami kolekcja sztuki przypomina, że nasze dzisiejsze demony nie gorsze są od tych wiktoriańskich.
Klasyk kojarzy się z lekko sztywnym kołnierzykiem. Wszak to jemu wszyscy się kłaniają, a nie odwrotnie. A klasyk nowoczesności? Na tego dopiero trzeba uważać. Ugiął plastik i chromowaną rurkę, ale sam ani drgnie, nawet na spotkaniu z królową Wiktorią.
Atmosfera tętniącej życiem metropolii przenika na wskroś penthouse zaprojektowany przez pracownię Pitsou Kedem Architects. Z każdego miejsca można podziwiać wspaniałą panoramę, a basen infinity na tarasie daje poczucie, że płynie się ponad dachami Białego Miasta.
Minimalistyczne wnętrze rozpływającego się w bezkresie nieba penthouse’u zyskuje ludzki wymiar dzięki naturalnemu jasnemu drewnu i pełnym życia barwom. Dopełnieniem jest sztuka.
Magda Gałach praktycznie urządzone mieszkanie księdza proboszcza zmieniła w świetlisty apartament dla młodej artystki Joanny. Twórcze miksowanie stylów mid-century modern i haussmannowskiego odbyło się w rodzinnej atmosferze, bo projektantkę i inwestorkę łączy relacja matka – córka.
W zakamarkach futurystycznego akwarium, wewnątrz meblowego origami czy za woalką cieniutkich plecionych sznurków – gdzie najchętniej schowasz cenne bibeloty? Jedno jest pewne, będą bezpieczne pod osłoną hipnotyzującego designu.
Wygodna kanapa, poduszka pod plecy, stolik do odstawienia ulubionego kubka z herbatą i ciepłe światło lampy do czytania, a może płynąca z głośników muzyka... Pomyśl, jak lubisz odpoczywać – co chcesz robić, co widzieć, jak się czuć – i stwórz idealne miejsce do relaksu.
Drewniane czy aluminiowe? Wewnętrzne, zewnętrzne, a może wodoodporne? Z okienkiem lub bez. Wszystkie eleganckie, z najnowszych kolekcji. Bo jak robić wrażenie, to już od progu.
Nowe muzea w Berlinie i Manchesterze wpuściły tego lata pierwszych zwiedzających. Jesienią mają się otworzyć kolejne w Oslo i Zurychu. Jeśli przegapiliście pojawienie się kulturalnych nowinek w Paryżu, Lozannie i Cáceres, zabierze was tam nasz przewodnik. Wybitni architekci i oszczędne formy. Wielkie kolekcje i niemałe kontrowersje.
– Płynie tylko przez Polskę, a zatem wszystko, co się z Wisłą dzieje, wynika z tego, co my z nią robimy – mówi Mateusz Waligóra, który przeszedł wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Wrażenia z wyprawy opisał razem z Dominikiem Szczepańskim, dziennikarzem, w książce „Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody”.
Czipsy ze skórek od jabłek, ocet z gniazd nasiennych i nalewka z pestek. Kucharze i propagatorzy kuchni zero waste Jagna Niedzielska oraz Julian Karewicz podpowiadają, jak gospodarować w kuchni, by mniej marnować. A to problem globalny. Każdy z nas jednak może pomóc w jego rozwiązaniu. Pokochajmy brzydkie owoce i warzywa.
Kolorowe i fikuśne. Akcesoria dla zwierząt mają sprawić, że nasz ulubieniec będzie zdrowy, grzeczny i zadowolony. Wiele z nich jednak zaspokaja raczej potrzeby opiekuna niż czworonoga. A co pies uznałby za przydatne?
Choć oświetlenie kuchenne powinno być przede wszystkim funkcjonalne, to dobrze zaprojektowane codzienny rozgardiasz zmieni w artystyczny nieład i stworzy miłą atmosferę do wieczornej rozmowy. Wraz z ekspertami podpowiadamy, co zrobić, by światło było naszym sprzymierzeńcem.
Mądrze zaplanowane ułatwia sprawne korzystanie z kuchni o każdej porze dnia i nocy, podkreśla wszystkie jej walory, a kiedy trzeba – pozwala ukryć nieunikniony w niej rozgardiasz. Oświetlenie to podstawa.
Szlachetny, ponadczasowy i elegancki. Świetnie dogaduje się z innymi naturalnymi materiałami, choćby drewnem, metalem czy szkłem. Marmur! Idealny w roli głównej, choć jego posągowy urok doskonale sprawdzi się także w postaci drobiazgów i dodatków. Chętnie jest też naśladowany przez inne materiały.
Ekscentryczne złoto i elegancka czerń. Profesjonalny chłód i muzyka poruszająca serca. Jasne, noszące wspomnienie lasu drewno i industrialny beton. Przeciwieństwa, które tworzą piękne pary.
Bateria, prysznic, deszczownica – nieduże przedmioty o wielkim znaczeniu. Od tego, jaką armaturę łazienkową wybierzemy, zależeć będą nie tylko wygląd wnętrza, lecz także rachunki za wodę i energię, komfort, a nawet przyjemność kąpieli.
Niezależnie, czy skupia na sobie całą uwagę, czy tylko dopełnia aranżację, wymagania wobec armatury łazienkowej są wygórowane – ma być ładna, trwała i oszczędna. Jak znaleźć tę idealną?
Kolory to czy nie kolory? Biel i czerń stoją po przeciwnych stronach skali szarości, jednak mają się ku sobie. W duecie wyglądają ponadczasowo, więc sprawdzą się przy każdej okazji. Do łazienki wnoszą przyjemne wrażenie porządku i czystości.
Są odporne, piękne i wytrzymałe. Baterie dbają o niskie zużycie wody, kabina prysznicowa nie poddaje się zabrudzeniom, suszarka chroni ubrania. Warto mieć w domu takich sprzymierzeńców.
Justyna Górowska i Marcel Bazydło-Jankowski, założyciele marki Popiel, kreatywnie odtwarzają i drukują w 3D dekoracyjne wazy, które są artystyczną interpretacją pomorskich popielnic twarzowych sprzed naszej ery. Justynę i Marcela odwiedziliśmy w ich pracowni w kamienicy na krakowskim Kazimierzu.
Na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji Lina Bo Bardi otrzymała pośmiertnie Złotego Lwa za całokształt twórczości. Przedstawiamy jej najsłynniejsze dzieło – dom własny z 1952 r. w brazylijskim Sao Paulo. Brawurowo wyniesiony na słupach, otwierał się na burze, tropikalną zieleń i ludzi, jako miejsce spotkań artystów i intelektualistów.
Polska ma wiele do zaoferowania – jest na wyciągnięcie ręki, różnorodna, piękna, smakowita, tradycyjna i nowoczesna zarazem, ale wciąż bardzo naturalna i… nasza.